Vyberáte typový dom? Takto vám to pôjde ľahšie

Vybrať si naozaj dobrý projekt domu, ktorý vám bude vyhovovať z každého hľadiska, je, povedzme si úprimne, skutočne neľahkou úlohou. Na trhu nájdete mnoho typových projektov rodinných domov. Máme pre vás niekoľko rád, ako si vybrať ten správny.

Zamyslite sa

Na začiatok si skúste spísať všetky svoje požiadavky, teda počet miestností, ich rozloženie a podobne. Snažte sa pri tom brať ohľad na potreby všetkých členov, a to aj v prípade plánov do budúcna. Možno si to budete vedieť lepšie predstaviť, ak si svoj budúci dom nakreslíte na papier.

Koľko to bude stáť?

Stanovte si rozpočet, ktorý budete pri výbere projektu domu dodržiavať. Suma však musí byť reálna. Nezabudnite, že projekt domu nebude jedinou investíciou. Treba pripočítať aj cenu základov, prípojky či oplotenie pozemku. Súčasťou stavby je aj spevnenie plochy okolo domu, pričom ide o nevyhnutnosť pri úspešnej kolaudácii. Určite vám pomôže, ak k rozpočtu zarátate aj 10 % rezervu, ktorú oceníte pri nečakaných výdajoch.

Financie nie sú jediné obmedzenie

Obmedziť vašu vysnívanú stavbu môžu aj iné faktory, ktoré by ste určite mali poznať. Tu patria napríklad územné rozhodnutia, ktoré sa vzťahujú na váš pozemok. Môžu okrem iného určovať ah parametre domu. Práve kvôli tomu si ešte pred výberom projektu domu vyžiadajte aktuálny územný plán danej obce a podľa neho zvážte, či sa váš projekt hodí na vybraný pozemok.

Rovina je najlepšia

V prípade typových domov je najvhodnejšie rovinatý alebo trošku svahovitý pozemok. Dávajte si na to pozor, pretože často miesto môže na prvý pohľad vyzerať ako rovina, no po zameraní a zistení metrových rozdielov sa zvýši aj cena základov. Podstatnú úlohu pri pozemku hrá aj orientácia voči svetovým stranám. Tu vám bude veľmi nápomocný architekt, ktorý vám poradí, ako bude váš domov vyzerať najlepšie.

Inzercia

Inzercia

Platená inzercia. Články s týmto označením nie sú redakčným obsahom portálu. Viac informácií o možnostiach spolupráce nájdete na www.dobremedia.sk.

Dnes najobľúbenejšie