Vyberáte pracovnú dosku do kuchyne? Stavte na prírodný kameň

Dôležitou súčasťou každej kuchynskej linky je práve pracovná doska. Tá musí okrem estetickej funkcie plniť najmä tú praktickú. Ktorý materiál je na to najvhodnejší a prečo?

Dôležitou súčasťou každej kuchynskej linky je práve pracovná doska. Tá musí okrem estetickej funkcie plniť najmä tú praktickú. Ktorý materiál je na to najvhodnejší a prečo?

Kamenná pracovná doska

Ak hľadáte vhodný materiál pre pracovnú dosku, stavte na prírodný kameň. Kuchynské pracovné dosky z prírodného kameňa sú totiž zárukou nielen elegancie a luxusu, ale najmä kvality, ktorá vydrží aj niekoľko desaťročí. Ktorý kameň je do kuchyne najvhodnejší?

Na stolové kamenné dosky je ideálna, najmä práve pre svoju pevnosť a trvanlivosť, žula (granit). Jej vysoká odolnosť voči popraskaniu či poškriabaniu sa vyrovná len máloktorému kameňu. Pre porovnanie, na Mohsonovej stupnici tvrdosti, kde číslo 1 predstavuje mastek a číslo 10 patrí diamantu, obsadila žula zaslúžené 7. miesto.

Hoci sú prírodné kamene citlivé na vlhkosť, žula je proti nej odolná. Rovnako je to aj s vysokými teplotami. V praxi to znamená to, že na pracovnú dosku zo žuly môžete pokojne položiť aj vriaci hrniec bez toho, aby ste ju poškodili.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Ďalšou z nesporných výhod je nepochybne aj stálosť. Vzhľad žuly sa nemení ani po rokoch, a tiež nenáročná údržba. V podstate si vystačíte len s vlhkou špongiou či bežným saponátom. Ako ochranu proti prípadným škvrnám od kávy či džúsu sa odporúčajú používať špeciálne impregnačné prostriedky, ktoré poskytnú vašej doske dostatočnú ochranu pred jej znehodnotením.

Vzhľad žuly sa nemení ani po rokoch.“

Lesklá či matná?

Žula ponúka širokú paletu typov a farieb, vďaka čomu je každý kus originál. Jej farba je zvyčajne biela alebo sivá s odtieňmi žltej, ružovej, zelenej, modrej až po tie najtmavšie, v závislosti od prítomnosti minerálov.

Pri výbere kuchynskej dosky máte naozaj široké možnosti. Okrem vysoko lesklej úpravy, ktorá v mnohom pripomína sklo, sa môžete uchýliť aj ku ďalším povrchovým úpravám. Modernou alternatívou je aj stredná úroveň lesku alebo naopak matný povrch.

Ak ste usúdili, že žulová pracovná doska je pre vás to pravé, odporúčame vám kamenárstvo Apis. Okrem toho, že na trhu pôsobia od roku 1992, pracovnú dosku si prídu zamerať a všetko upravia na mieru, podľa vašich požiadaviek. Pri výpočte ceny kamenných pracovných dosiek sa vychádza z množstva materiálu, hrúbky, farby, či pôvodu kameňa. Vybrať si môžete ďalej spôsob opracovania a samozrejme montáž.

Čo môže byť viac elegantné a originálne v kuchyni ako žulová kuchynská pracovná doska? Kamenné dosky sú skvelým dizajnérskym kúskom do klasickej aj modernej kuchyne.