Všetky ostatné som vyhodila: Moja univerzálna domáca zmes na čistenie všetkého – za pár centov zásoba na celý rok a ešte aj krásne vonia!

Neviem ako vám, ale mne chemické čističe – najmú tie na čalúnený nábytok a kúpeľňu dokázali nakopnúť poriadne bolestivú migrénu. Lekárka mi povedala, aby som sa im vyhýbala, ale ako? :-D Prestať upratovať som samozrejme nemohla a preto som pátrala po nete a natrafila na domáci čistiť čalúneného nábytku. Vyskúšala som a poviem vám, je skvelý. Nielen na čalúnený nábytok, ale čistím a osviežujem ním aj koberce, záclony a na kúpeľňu je neprekonateľný – dlaždičky sa len-tak ligocú. Už po prvom upratovaní uvidíte, že sa naň nechytajú chemikálie z drogérie. Za pár centov mám zásobu na celý rok. Ja nemám doma žiadne povrchy so špeciálnych materiálov a preto používam komplet na celý dom. Ak máte nejaké háklivé povrchy najskôr si zistite, či môžu prísť do kontaktu s octom a sódu, ktoré recept obsahuje. Inak by mal byť čistič použiteľný na všetko. A hlava z neho veru nebolí! :-)

Potrebujeme:

1 liter prevarenej vody

¼ šálky alkoholu

1 lyžicu jedlej sódy

½ šálky jablčného octu

1 lyžicu aviváže

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Postup:

Všetko zmiešame v jednej nádobe – ocot a sóda budú šumieť a peniť, tak na to myslite a pripravte si radšej väčšiu nádobu. Stačí len preliať do nádoby s rozprašovačom a pred každým použitím pretrepať. Ja používam na sedačku v obývačke, kreslá, vankúše, na osvieženie záclon, na koberec, kuchyňu (komplet – od sporáka, cez kuchynskú linku až po mikrovlnou) a samozrejme aj na celú kúpeľňu a WC. Odporúčam! Skladujem v plastovej nádobe pod umývadlom. :-)

Agáta Stankovská