Voňavé prádlo aj bez aviváže? Je to prekvapivo jednoduché!

Mnohí z nás sa používaniu aviváže z obchodu snažia čo naviac vyhýbať. Ako však dosiahnuť, aby naše prádlo krásne voňalo aj bez toho, aby sme ju pridali do prania? Poradíme, ako na to!

V poslednom období sa v súvislosti s používaním aviváže z obchodu, hovorí viac v negatívnom ako v pozitívnom zmysle. O tom, že dokáže účinne zlepiť vlákna a zakonzervovať v nich mastnotu a nečistoty sme sa už presvedčili napríklad v súvislosti s froté uterákmi, pre ktoré aviváž predstavuje viac škody ako osohu. Tiež sa hovorí o tom, že aviváž spôsobuje rýchlejšie vyblednutie farby prádla a dokonca môže uškodiť aj nám. Chemikálie, ktoré obsahuje totiž dokážu vyvolať celú radu nepríjemných alergických reakcií. Ako však dosiahnuť ten krásny pocit sviežeho a voňavého prádla aj bez použitia aviváže?

Ako skvelá alternatívna sa ukazuje výroba šetrnej domácej aviváže, ktorá má hneď niekoľko výhod. Je šetrná k vašej pokožke rovnako ako k prádlu. Zmäkčuje vodu a okrem príjemnej vône sa tak stará aj o vašu práčku – zabraňuje usadzovaniu vodného kameňa a vďaka obsahu octu bojuje aj proti plesni, ktorá sa môže nachádzať v gumenom tesnení.

Bez aviváže

Ak chcete dlhodobo voňavé prádlo máme pre vás skvelý tip. Vyrobte si voňavý sprej na žehlenie s vôňou levandule. Okrem toho, že vaše prádlo udrží nádhere voňavé, pôsobí aj ako skvelá ochrana proti moliam, ktoré vôňu levandule neznášajú.

Na výrobu spreju potrebujete len 3 ingrediencie:

Vodku – pôsobí ako konzervant

Levanduľový esenciálny olej

Destilovanú vodu

Postup:

Do menšej nádoby s rozprašovačom nalejeme 1 diel vodky a 4 diely diely destilovanej vody. Pridáme 30 kvapiek esenciálneho oleja a aplikujeme na prádlo bezprostredne pred žehlením.

foto: reprofoto loriclounie

Dnes najobľúbenejšie