Vodu zo zemiakov nevylievajte! Budete prekvapení, aká je užitočná!

Voda z varených zemiakov, ale aj šťava z tých surových, sú skvelé pre zdravie aj ako prostriedok na upratovanie. Vedeli ste to?

Nespočet kuchárskych kníh nás nabáda, aby sme šťavu zo surových či vodu z varených zemiakov jednoduchu vyliali. Ide však o nesmiernu chybu! Šťava zo surových zemiakov rovnako ako voda z tých varených sú skvelé pri riešení mnohých zdravotných ťažkostí, ale úspešne pomôžu aj v domácnosti.

Čo je v zemiakoch?

Zemiaky sú veľmi cenným zdrojom vitamínu C – teda hlavne tie surové, varením tento vitamín ubúda. Avšak aj po uvarení zostávajú zásadným zdrojom draslíka, horčíka, vápnika, zinku, fluóru a fosforu, medi aj železa… a to nie sme zďaleka na konci zoznamu minerálov! V šupke zemiakov je kyselina listová aj pantoténová.

Zemiaky majú pozitívny vplyv na stav svalov, kĺbov, ale aj kože, vlasov a nechtov. Pomáhajú posilniť imunitu a upokojujú. Pozitívne ovplyvňujú srdce a cievy – dokonca vraj dokážu znižovať krvný tlak a hladinu cholesterolu, upravovať metabolizmus a krvotvorbu.

Ale poďme k ich praktickému využitiu.

Šťava zo surových zemiakov

Až nabudúce nastrúhate a vytlačíte hromadu surových zemiakov, rozhodne sa šťavy nezbavujte! Môže pomôcť s mnohými problémami. Pokiaľ ju používate na pleť alebo vlasy, po asi desiatich minútach pôsobenia ju umyte čistou vodou.

 • Priaznivo ovplyvňuje trávenie, má ľahko preháňavý účinok. Hodí sa aj pre ľudí, ktorí trpia na žalúdočné alebo dvanástorníkové vredy – tým sa radí piť pol pohára denne po dobu asi jedného týdžňa. Pre chuť možno pridať trochu medu.
 • Ak trpíte pálením záhy, dajte si lyžicu tejto šťavy pred jedlom.
 • Ak sa potrebujete zbaviť zápachu z úst, kloktajte ju. Rovnako ju môžete využiť aj pri zápaloch mandlí, aftách alebo zápaloch v ústach.
 • Rada serióznych lekárskych výskumov sa zaoberá schopnosťou zemiakovej šťavy pôsobiť ako prírodné antibiotikum.
 • Ak trpíte ekzémami, suchou pokožkou či reumatizmom, pridajte si šťavu do kúpeľa. Pretože hydratuje a súčasne pôsobí antibakteriálne, je skvelá pri ťažkostiach s akné.
 • Odstatá šťava zo surových zemiakov je skvelým pleťovým tonikom. Zbaví vás prebytočnej mastnoty kože, nečistôt aj baktérií.
 • Čistá šťava zo surových zemiakov je bohatá na enzýmy a vitamíny, solanín je účinný pri regenerácii namáhanej pokožky, popraskanej kože a starostlivosti o nechtové lôžka.

Voda z varených zemiakov

Podobne blahodarné účinky, aj keď o trochu slabšie, má aj voda z varených zemiakov. Aj tá je bohatá na horčík a draslík. Aj ona dokáže hojiť, ale aj upratovať:

...
 • Jeden pohár tejto vody týždenne stačí k postupnému odvodneniu a zníženiu kyslosti organizmu.
 • Môže sa stať základom rýchlej polievky, je dobré ju využiť na „nastavenie“ polievok.
 • Aj táto voda sa používa ako kloktadlo na hojenie zápalov v ústnej dutine či liečbe paradentózy.
 • Ak uvaríte zemiaky bez soli, voda sa hodí ako prírodný prostriedok proti voškám – stačí ju len dať do rozprašovača a rastliny postriekať.
 • Vychladnutú a nesolenú vodu zo zemiakov si tiež môžete dať na vlasy – budú potom krásne lesklé.
 • Je tým správnym prostriedkom proti opici, upokojí podráždený žalúdok – na to sa hodí voda osolená aj s rascou. Pite ju počas dňa, ale len po lyžičkách.
 • Horúca a slaná voda zo zemiakov je skvelým čistidlom – umyjete ňou pripálené hrnce, vyleštíte sklo a príbory, funguje aj na pripálené sklo vo dverách rúry. Môžete ju použiť aj ako upratovací prostriedok k vyčisteniu špinavého linolea – bude ako nové.