To sa v receptoch nedočítate: Vodu z umývania ryže nevylievajte, toto dokáže počas sezóny s rastlinami!

Ryžu varí z času na čas každý z nás a preplachovanie je už tradičná súčasť jej prípravy. Málokto však vie, že práve v tejto vode je veľa sacharidov a vitamínov, ktoré by vašim rastlinkám v záhrade skvele prospeli. Ryžová voda sa radí medzi jedno z najlepších bio-hnojív do vašej záhrady. A pritom s ňou netreba robiť nič špeciálne – stačí ju len zachytiť pri preplachovaní a následne použiť na zalievanie rastlín vo vašej záhrade.

Voda z ryže obsahuje množstvo látok, ktoré nachádzame v kupovaných hnojivách pre rastliny. Sú v nej vitamíny skupiny B (najmä B1 a B2),  „NPK“ prvky (dusík, fosfor, draslík). škroby, tuky, sacharidy, ale aj komplexné živiny, ktoré rastlinka premení na energiu, silu a odolnosť voči škodcom.

Hnojivo pre izbovky aj pre iné rastlinky vo vašej záhradke

Vylievate vodu z ryže? Robíte chybu, je to hotový zázrak!

Skutočná výhoda spočíva v tom, že ryžovej vody netreba veľa a netreba ju ani často. Práve naopak, jej účinky sú také výrazné, že platí pravidlo menej je viac. Odporúča sa zalievať ryžovou vodou 1-2 x do týždňa a to len v sezóne. Mimo sezóny, keď rastlinky odpočívajú, ryžová voda by na ne pôsobila zbytočne stimulačne a neodpočinuli by si. Ryžová voda je zázrakom pre rastlinky hlavne v menších dávkach. Za odmenu sa rastliny rýchlo rozbujnejú, zrýchli sa proces kvitnutia aj dozrievania plodov a rastlinky dostanú skutočnú vitamínovú bombu.

V domácnosti

Ryžová voda pohlcuje pachy a dodáva povrchom špeciálny lesk – skúste ňou pretrieť umývadlo, alebo ju použite na umývanie plastových dóz, z ktorých potrebujete dostať zápach. Ryžová voda sa v Japonsku a Číne používa aj na potieranie povrchov zo skla, dodá im nielen lesk bez šmúh,a le škrob zároveň zabezpečí, že okná ostanú dlho v bezchybnom stave.

Dávny liek pre zdravie

Recept z dávnej minulosti

Už v dávnych časoch sa hovorilo o pestrých účinkoch tejto vody nielen na zdravie. Na jej prípravu potrebujeme iba ryžu a vodu. Postupuje sa tak, ako keby ste ju išli variť. Vody však pridajte o niečo viac ako obvykle. Ak zmes zovrie, odlejte ryžovú vodu a použite na pite.

Čo dokáže?

Tento nápoj sa môže piť aj teplý aj studený. Toto sú účinky:

Zlepšuje krvný tlak,

Zvyšuje koncentráciu zdraviu prospešných sacharidov v tele,

Potláča pocit hladu,

Hojí gastroenteritídu,

Upokojuje trávenie,

Prečisťuje pokožku,

Pomáha proti pórom na tvári,

Prospešná je pre vlasy – sú zdravšie a lesklejšie,

Lepšia ako drahé kozmetické prípravky

Voda z ryže je vynikajúcim pomocníkom v oblasti starostlivosti o vlasy a pleti. Po bežnom umytí vlasov si vodou z ryže vlasy prepláchnite. Ryžová voda obsahuje množstvo minerálov a živín, ktoré vlasom dodajú prirodzené zdravie, lesk a pružnosť. Rovnako blahodárne pôsobí voda z ryže aj na pokožku, ktorú zanecháva jemnú a hladkú. Okrem toho je to najúčinnejšie prírodné tonikum, pomáha uvoľňovať póry a pokožku prirodzene zjemňuje. Tí, ktorí ju používajú pravidelne sa zhodujú, že je účinnejšia ako drahé kozmetické prípravky z obchodu.

Ryžová voda na pleť a vlasy

Potrebujeme:

½ šálky nevarenej ryže

Vodu

Postup:

Ryžu najskôr prepláchneme s 1 šálkou vody, aby sme odstránili nečistoty. Potom ryžu preložíme do misky a zalejeme vodou. Premiešame rukami, aby sa voda zakalila (to pomôžeme vitamínom a minerálom, aby sa rýchlejšie uvolnili do vody) a necháme 10-15 minút odstáť.

Vodu následne scedíme a zachytíme do samostatnej nádoby. Môžeme okamžite používať na opláchnutie vlasov alebo pokožky.

Dnes najobľúbenejšie