Keď babička dovarila zemiaky, vodu nikdy nevylievala: Stačí ju nechať vychladnúť, tento škodca sa jej bojí ako ohňa!

Nespočet kuchárskych kníh nás nabáda, aby sme šťavu zo surových či vodu z varených zemiakov jednoducho vyliali. Ide však o nesmiernu chybu! Šťava zo surových zemiakov rovnako ako voda z tých varených sú skvelé pri riešení mnohých zdravotných ťažkostí, ale úspešne pomôžu aj v domácnosti.

Čo je v zemiakoch?

Zemiaky sú veľmi cenným zdrojom vitamínu C – teda hlavne tie surové, varením tento vitamín ubúda. Avšak aj po uvarení zostávajú zásadným zdrojom draslíka, horčíka, vápnika, zinku, fluóru a fosforu, medi aj železa… a to nie sme zďaleka na konci zoznamu minerálov! V šupke zemiakov je kyselina listová aj pantoténová.

Zemiaky majú pozitívny vplyv na stav svalov, kĺbov, ale aj kože, vlasov a nechtov. Pomáhajú posilniť imunitu a upokojujú. Pozitívne ovplyvňujú srdce a cievy – dokonca vraj dokážu znižovať krvný tlak a hladinu cholesterolu, upravovať metabolizmus a krvotvorbu.

Ale poďme k ich praktickému využitiu.

Recept našich babičiek proti voškám a moliciam

Vždy, keď sa u nás doma varia zemiaky počas sezóny, nepridávam do vody žiadnu soľ. Najlepšie je zemiaky variť aj so šupkou, ale môžete využiť aj vodu z varenia ošúpaných zemiakov. Vyhladnutú vodu nevylievame, ale jednoducho ju nalejeme do fľaše s rozprašovačom a jednoducho nastriekame na napadnuté rastliny.

Šťava zo surových zemiakov

Až nabudúce nastrúhate a vytlačíte hromadu surových zemiakov, rozhodne sa šťavy nezbavujte! Môže pomôcť s mnohými problémami. Pokiaľ ju používate na pleť alebo vlasy, po asi desiatich minútach pôsobenia ju umyte čistou vodou.

  • Priaznivo ovplyvňuje trávenie, má ľahko preháňavý účinok. Hodí sa aj pre ľudí, ktorí trpia na žalúdočné alebo dvanástorníkové vredy – tým sa radí piť pol pohára denne po dobu asi jedného týdžňa. Pre chuť možno pridať trochu medu.
  • Ak trpíte pálením záhy, dajte si lyžicu tejto šťavy pred jedlom.
  • Ak sa potrebujete zbaviť zápachu z úst, kloktajte ju. Rovnako ju môžete využiť aj pri zápaloch mandlí, aftách alebo zápaloch v ústach.
  • Rada serióznych lekárskych výskumov sa zaoberá schopnosťou zemiakovej šťavy pôsobiť ako prírodné antibiotikum.
  • Ak trpíte ekzémami, suchou pokožkou či reumatizmom, pridajte si šťavu do kúpeľa. Pretože hydratuje a súčasne pôsobí antibakteriálne, je skvelá pri ťažkostiach s akné.
  • Odstatá šťava zo surových zemiakov je skvelým pleťovým tonikom. Zbaví vás prebytočnej mastnoty kože, nečistôt aj baktérií.
  • Čistá šťava zo surových zemiakov je bohatá na enzýmy a vitamíny, solanín je účinný pri regenerácii namáhanej pokožky, popraskanej kože a starostlivosti o nechtové lôžka.

Voda z varených zemiakov

Podobne blahodarné účinky, aj keď o trochu slabšie, má aj voda z varených zemiakov. Aj tá je bohatá na horčík a draslík. Aj ona dokáže hojiť, ale aj upratovať:

  • Jeden pohár tejto vody týždenne stačí k postupnému odvodneniu a zníženiu kyslosti organizmu.
  • Môže sa stať základom rýchlej polievky, je dobré ju využiť na “nastavenie” polievok.
  • Aj táto voda sa používa ako kloktadlo na hojenie zápalov v ústnej dutine či liečbe paradentózy.
  • Vychladnutú a nesolenú vodu zo zemiakov si tiež môžete dať na vlasy – budú potom krásne lesklé.
  • Je tým správnym prostriedkom proti opici, upokojí podráždený žalúdok – na to sa hodí voda osolená aj s rascou. Pite ju počas dňa, ale len po lyžičkách.
  • Horúca a slaná voda zo zemiakov je skvelým čistidlom – umyjete ňou pripálené hrnce, vyleštíte sklo a príbory, funguje aj na pripálené sklo vo dverách rúry. Môžete ju použiť aj ako upratovací prostriedok k vyčisteniu špinavého linolea – bude ako nové.

Dnes najobľúbenejšie