Viete, prečo je dobré pridať tieto tabletky do črepníka? Úžasný efekt uvidíte už po niekoľkých dňoch!

Jeho chuť si dobre pamätáme z detstva, keď nám ho lekár predpísal proti hnačke. Aktívne čierne uhlie nechutilo obzvlášť dobre, a navyše farbilo zuby. Tento stopercentne prírodný produkt ale nie je vhodný iba na hnačkové ochorenia.

Zdravá pôda

Absorpčné vlastnosti aktívneho uhlia sa dajú úspešne aplikovať na vašu pôdu. Kŕmením rastlín touto látkou súčasne vyriešite niekoľko problémov: znížiť kyslosť pôdy; znížiť množstvo ťažkých kovov a nebezpečných chemických zlúčenín v pôde.

V suchej forme absorbuje uhlie prebytočnú vlhkosť a znižuje pravdepodobnosť hniloby koreňov. Toto je obzvlášť dôležité pre sadenice, ktoré sa nedávno vysádzali na otvorenom priestranstve. Nie je potrebné pridávať príliš veľa uhlia, aby sa nezmenila kvalita pôdy.

Aktívne uhlie na boj proti hubovým chorobám rastlín

Už sme povedali, že uhlie dokonale absorbuje vlhkosť a neumožňuje množenie patogénnej mikroflóry. Preto je účinné aj v boji proti hubovým chorobám, ale iba v počiatočnej fáze ich vývoja alebo ako prevencia.

Poďakuje sa vám aj orchidea, muškáty aj ostatné rastliny

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Ak sa pri presádzaní orchideí natrhne koreň alebo stonka, nasypte na toto miesto čierne uhlie.Rovnako postupujte aj pri iných rastlinách, alebo vtedy, ak sa snažíte o zakorenenie odrezkov. Rany sa rýchlo zacelia a nehrozí, že by sa do nich dostali choroby alebo by rastlina začala hniť. Záhradkári tento starý trik používajú už roky. Čierne uhlie používame aj v prípade, že chcete rýchlejšie a úspešnejšie zakoreniť muškáty, alebo iné rastliny. Nepotrebujete stimulátor zakoreňovania, stačí, ak odrezok jednoducho reznou časťou ošetríte v rozdrvenom čiernom uhlí. Rýchlejšie zakorení a bude bez chorôb a plesní.

Aktívne uhlie proti čiernym muškám – zmiznú po pár dňoch a rastlinke sa bude dariť ako nikdy

Niekedy v kvetináčoch kvetín a sadeníc nájdu čierne mušky. Majú radi mokré kyslé pôdy. V nej kladú vajíčka, z ktorých sa vyliahnu larvy živiace sa koreňmi rastlín. Aktívne uhlie mení PH pôdy, odstraňuje nadbytočnú vlhkosť a zabraňuje dospelým jedincom klásť vajíčka do pôdy. Stačí len pár tabliet rozdrviť a posypať na povrch črepníka.

Starostlivosť o krásu

Čierne uhlie je právom nazývané superingredienciou. Nie je tak divu, že táto látka dobýva priemysel starostlivosť o telo a vlasy. A to nieje všetko pomôže aj vašim rastlinám.

Na rozdiel od dreveného uhlia, čo je známy karcinogén, je aktívne uhlie liečivé. Ide o vedľajší produkt pomaly spaľovaného dreva, rašeliny alebo kokosových škrupín. Keďže je vysoko porézny, adsorbuje tisíckrát viac hydrofóbnych toxínov a škodlivín, než samo váži.

Čierne uhlie v starostlivosti o pleť

Vďaka svojim silným čistiacim a absorpčným schopnostiam pôsobí čierne uhlie v pleti ako magnet, ktorý z nej vyťahuje hlboko usadené nečistoty. Dokáže zachytiť látky, s ktorými sa dostane do kontaktu, a preto pôsobí ako vynikajúci peeling a čistiaca starostlivosť. Z týchto dôvodov vám prípravky s čiernym uhlím výrazne pomôžu v boji proti akné.

Vzhľadom k tomu, že má uhlie antibakteriálne a protizápalové účinky, dokáže vloženým pórom a vzniku červených pupienkov a čiernych bodiek tiež predchádzať.

Recept na domácu masku na tvár z čierneho uhlia

Budeš potrebovať:

  • 1 kapsulu aktívneho uhlia
  • 1 lyžicu vody
  • 1 lyžicu aloe vera gélu
  • 2 kvapky esenciálneho oleja
  • štipku himalájskej alebo morskej soli

Všetky ingrediencie zmiešaj a nanes rovnomerne na tvár. Nechaj zaschnúť a následne masku zmy vodou.

Na vlasy

Čierne uhlie je výborným pomocníkom tiež v prípade, že sa vám nadmerne mastia vlasy alebo jichčasto zaťažujete rôznymi stylingovými preparátmi. Rovnako tak vám pomôže, ak trpíte lupinami.

Tak ako z pleti aj z vlasov dokáže aktívne uhlie odstrániť prebytočnú mastnotu a nečistoty. Pokožku hlavy perfektne vyčistí a tiež upokojí. Ako bonus ešte čierne uhlie vie zväčšiť objem vašej hrivy.

K dostaniu sú najrôznejšie šampóny aj kondicionéry obsahujúce aktívne uhlie, takže si stačí len vybrať.

Biele zuby aj zdravé ďasná

V súvislosti s aktívnym uhlím nesmiete zabudnúť ani na dentálnu starostlivosť. Možno si zaobstarať zubnú pastu s čiernym uhlím alebo púder na zuby. V oboch prípadoch sa aktívne uhlie postará o vybielenie vášho chrupu. Uhlie ale tiež pomáha bojovať proti zápalu ďasien, zlepšuje pH v ústach, takže zabraňuje aj nechcenému pachu. Odstráni aj zažltnuté či zašednuté zafarbenie skloviny spôsobené cigaretami, červeným vínom, kávou či čajom.

Uhlím proti zápachu a potu

Aktívne uhlie vie tiež odstrániť nežiadúce alebo dokonca toxické pachy, a to vrátane tých telesných.  Ak vás pre zmenu trápia zapáchajúce nohy, kúpte si vložky do topánok s aktívnym uhlím.

A rovnako tak dokáže eliminovať nadmerné potenie. V obchodoch sú už bežne k dostaniu rôzne dezodoranty obsahujúce aktívne uhlie, ale aj ďalšie produkty osobnej hygieny.