Viete, prečo by ste mali na balkón položiť misku s vodou? Je to dôležitejšie, ako si myslíte!

Zaberie vám to len niekoľko sekúnd, efekt tejto maličkosti však môže mať úžasný efekt.

Leto je pre väčšinu ľudí najobľúbenejším obdobím v roku. Pre niektoré živočíchy je však leto veľmi ťažké a v posledných rokoch sa situácia ešte zhoršuje. Problémom je rapídny úbytok pitnej vody, ktorý síce my ľudia vo väčšine prípadov vôbec nepociťujeme, avšak pre zvieratká môže byť fatálna. Jedným z najhroznejších druhov sú vtáky. Zďaleka najhoršia je však situácia pre vtáky žijúce vo väčších mestách. Stále častejšie sú evidované prípady úhynu vtákov v dôsledku dehydratácie a prehriatia organizmu.

Vtáky, ktoré bezcieľne hľadajú vodu v betónovej džungli sú preto odkázané na pomoc nás ľudí. Organizácia na ochranu dravcov na Slovensku vyzýva ľudí žijúcich v mestách, aby vtákom v horúcom počasí pomohli. Stačí, ak si na okenný parapet alebo do záhradky dáte nízku misku s vodou. Voda by mala byť vlažná a do misky možno vložiť konárik či kamienky pre lepší prístup k vode.

897924-bigthumbnail

Vodu treba pravidelne vymieňať. Ak ju ľudia začnú vtákom ponúkať, je potrebné vytrvať najmä počas horúcich dní až do konca leta. „Operence si zdroj rýchlo nájdu a v prípade opakovanej návštevy si toto miesto aj zapamätajú,“ povedal Slobodník. Medzi častých návštevníkov v skorých ranných či obedňajších hodinách patria sýkorky, pinky, kanáriky, drozdy či stehlíky.

BirdsDrinkingWater

Pomôžte drobným tvorom počas letných mesiacov aj vy. Šírte túto myšlienku ďalej!

Dnes najobľúbenejšie