Viete, prečo by ste mali mať v zime na balkóne TÚTO vec? Je to dôležitejšie, ako si myslíte!

Veľký úžitok sa niekedy ukrýva v tých najjednoduchších predmetoch. Konkrétne tento dokáže dokonca zachrániť nejeden život. Mali by ste ho mať na svojom balkóne aj vy.

S chladnými zimnými mesiacmi pribúda aj hladné vtáctvo, o ktoré by sme sa mali počas tohto obdobia postarať. Pri hľadaní potravy sa vtáci sťahujú do parkov, záhrad či na parapetné dosky okien. Keďže by v zime zbytočne hľadali hmyz, prechádzajú na stravu v podobe semiačok a drobných plodov. Sú v podstate závislí od našej pomoci, a preto by sme na nich nemali zabúdať.

Ak aj vy premýšľate nad kŕmidlom, vtáčou búdkou či vlastnoručne vyrobeným vtáčím zobom, rozhodne by ste sa do toho mali pustiť. Kreatívnym nápadom sa pritom medze nekladú a dôležité je, že tým pomôžete vtáctvu, aby nezahynulo od hladu a týmto spôsobom ho môžete aj ochrániť pred mrazom.

Najlepším materiálom pre vtáčiu búdku či kŕmidlo je drevo.

Na toto nezabudnite

Aby bola vaša snaha efektívna, je dôležité držať sa niekoľkých zásad.
  • Do kŕmidla by sa malo vojsť viac vtákov naraz, a to bez ohľadu na veľkosť či druh.
  • Keď sa ho rozhodnete vyrobiť sami, dbajte na to, aby bolo dostatočne priestorné.
  • Ideálnym materiálom je drevo, vtáci sa na ňom nebudú šmýkať.
  • Nezabudnite dno zabezpečiť ohrádkou, aby z neho zbytočne nevypadávala potrava a vtáci sa tak pri zbere spadnutých semien nestali korisťou mačiek, či iných šeliem.

Prineste si kúsok lesa domov

Vtáčie kŕmidlá, či búdky nemusíte nutne vyrábať len z kúpených a narezaných dosiek. Zájdite si do lesa po spadnuté vetvy a máte pre seba aj deti zábavu na celé odpoludnie. Kŕmidlo nezabudnite vybaviť strieškou, na ktorú poslúžia steblá slamy alebo malé drevené triesky. Dno zabezpečte vyššími krajmi tak, aby vždy na každom rohu presahovali,“ vysvetľuje odborník Daniel Brychta. V prípade, že ste kŕmidlo úspešne dokončili, zostáva ho už len vhodne umiestniť. Pokiaľ máte záhradu, pripevnite kŕmidlo čo najbližšie k stromom. Vtákom tak zachováte dojem prirodzeného prostredia a ochranu v prípadne ohrozenia.

Počas zimných mesiacov sú vtáky závislé na ľuďoch, ktorí by ich mali kŕmiť.

Na čom si najviac pochutia?

Proso, mak, ľanové semienka, drvené orechy či slnečnice. To sú najčastejšie pochutiny, ktoré sa vtákom dávajú. Najvhodnejším kŕmením je surové obilie. Najtučnejšie a energeticky najbohatšie sú slnečnicové semienka. Nevhodné sú predovšetkým kuchynské zvyšky, cestoviny, údené a korenisté produkty, či pokazená potrava. Najväčším omylom, ktorého sa ľudia dopúšťajú, je pečivo. Aj keď je suché a nastrúhané, obsahuje príliš mnoho soli a ďalších zložiek, ktoré vtáctvu neprospieva,“ varuje Daniel Brychta. Chcete vtáčí jedálniček trochu spestriť? Rozohrejte loj, vmiešajte doň zmes semienok, surového mäsa, nastrúhanú mrkvu či ovsené vločky, nalejte do akejkoľvek formy a nechajte stuhnúť. Zmes rozvešajte tak, aby bola dostatočne vysoko voči potenciálnym šelmám a aby ju zároveň ani nerozpustili slnečné lúče.

Najvhodnejším krmivom pre vtáky je surové obilie.

...