Keby každý vedel, čo v skutočnosti slúži TOTO tlačidlo, práca s počítačom by bola úplná hračka: Povedzte o tom aj ostatným!

Klávesnica na počítačoch, ktoré používajú operačný program Windows obsahuje jedno špecifické tlačidlo so symbolom operačného systému. Toto tlačidlo poznajú užívatelia najmä pod skratkou Win. Málokto však vie, čo všetko toto tlačidlo na vašom počítači dokáže ovládať.

Klávesnica na počítačoch, ktoré používajú operačný program Windows obsahuje jedno špecifické tlačidlo so symbolom operačného systému. Toto tlačidlo poznajú užívatelia najmä pod skratkou Win. Málokto však vie, že vďaka nemu môžete jednoducho ovládať rôzne špecifické funkcie. Toto sú oni:

Win

Toto tlačidlo otvára funkciu ktorú poznáme ako Štart (označená rovnakým symbolom ako tlačidlo Win) – so základnou ponukou.

Win + D

Táto kombinácia zabezpečí okamžité otvorenie pracovnej plochy. Nech ste v ktoromkoľvek programe, všetky okná sa minimalizujú a dostanete na pracovnú plochu.

Win + E

Skratka okamžite otvorí Tento počítač a nemusíte sa k nemu preklikávať cez základnú ponuku.

Win + L

Kombinácia týchto tlačidiel okamžite uzamkne počítač – ak máte počítač chránený heslom. Tiež umožní prepnúť na ďalšieho užívateľa počítača. Ak nemáte počítač chránený heslom, alebo viacero užívateľov, táto funkcia okamžite spustí šetrič displeja.

1 (1)

Win +M

Rovnako ako v prípade predošlej skratky Win + D vám súčasné stlačenie týchto tlačidiel umožní okamžitý návrat na pracovnú plochu.

Win + Tabulátor

Táto skratka vám umožní získať okamžitý prehľad o všetkých spustených programoch.

Win + P

Kombinácia, ktorá sa hodí predovšetkým pri používaní projektorov alebo viacerých monitorov. Vďaka tejto funkcii môžete zvoliť, či chcete vypnúť obrazovku počítača a vidieť obraz len cez projektor, alebo či chcete duplikovanú obrazovku (aj počítač aj projektor)

Win + X

Táto skratka sa hodí predovšetkým majiteľom notebookov. Prostredníctvom nej sa totiž dostanete k nastaveniu základných funkcií notebooku ako je hlasitosť, Wi-Fi a ďalšie základné funkcie.

Win + Pause/Break

Kombinácia týchto tlačidiel vám okamžite sprístupní informácie o hardvéri počítača – teda o základnom systéme.

Win + R

V ľavom dolnom rohu sa vám zobrazí možnosť zadať názov priečinku, program alebo dokumentu, ktorý systém Windows okamžite otvorí.

Win + U

Skratka, ktorá otvorí Centrum zjednodušeného prístupu, ktorá umožňuje optimalizáciu nestavania počítača podľa vašich požiadaviek a používateľských potrieb.

Win + tlačidlo +

Skratka ktorá zabezpečí okamžité zväčšenie displeja (lupu). K pôvodnému zobrazeniu sa vrátite skratkou Win a tlačidlom –. Ak kliknete na lupu, ktorá sa vám na obrazovke objaví, môžete ju vypnúť alebo regulovať zobrazenie.

Win + Medzerník

V programe Windows 10 môžete touto skratkou okamžite zmeniť jazyk klávesnice.

Win + šípky

Skratka Win + šípka dole umožní minimalizovanie okna a šípka hore jeho otvorenie na celú obrazovku. Skratkou so šípkami doprava a doľava posúvate otvorené okno na jednu alebo na druhú stranu.

Win + ľubovolné číslo

Skratka, ktorá vám umožňuje rýchlo prepínať medzi programami, ktoré máte navolené na spodnej lište. Napríklad ak máte ako prvý program v rade program Skype – stačí stlačiť tlačidlo Win spolu s číslom 1 a okamžite sa vám otvorí tento program. Ak je druhý symbol prehliadača stlačte tlačidlo Win a číslo 2. Takto máte zabezpečený rýchly prístup ku programom bez preklepávania.

zdroj: redakcia dobrenoviny

Dnes najobľúbenejšie