Väčšina z nás ju pestuje len v črepníkoch: Tušíte, čo sa stane, keď zasadíte túto rastlinku k paradajkám? Úžasné!

Pestujete bazalku v kvetináči na okne či na balkóne. Je načase vyskúšať jej silu v záhrade, budete veľmi prekvapení, čo dokáže!

Počuli ste už o Aleopatii? Ide o biologický fenomén, ktorého podstatou je schopnosť niekoľkých druhov rastlín ovplyvňovať vývoj ostatných. Niektoré rastliny v procese svojho života produkujú látky, ktoré dokážu stimulovať rast a rozvoj príbuzných rastlín. Okrem výživy však majú ďalšiu veľmi cennú výhodu – rastliny chránia pred škodcami a chorobami.

1

Jednou z rastlín, ktoré dokážu významne pomôcť iným rastlinám je bazalka. Okrem nádhernej vône, výraznej chuti a vysokému obsahu vitamínov má bazalka úžasný vplyv na okolitú bio-kultúru. Samozrejme, jej moc sa prejaví len vtedy, keď zasadená v záhrade.

Ktorým rastlinám bazalka najviac prospieva?

Vôňa a biologické látky, vychádzajúce z listov bazalky pôsobia ako prirodzená ochrana pred škodcami pre paradajky, uhorky, cibuľu, papriku a kapustovité rastliny. Bazalka odpudzuje vošky a molicovité parazity, ktoré dokážu spoľahlivo zničiť vašu úrodu.

3

Ukázalo sa, že prítomnosť bazalky v blízkosti paradajok zabraňuje vzniku plesne na listoch. Rovnako sa ukázalo, že rastliny prospievajú aj bez umelých vyživovacích prostriedkov. Bazalka je teda jedinečnou prírodnou ochranou a prostriedkom pre zdravý vývin týchto rastlín.

3

Bazalka v kvetináči na balkóne alebo v okne, pôsobí ako prirodzená bariéra a ochrana pred komármi a muchami. Vyskúšajte však jej silu aj vo vašej záhrade.

Dnes najobľúbenejšie