Viete, čo sa s vašim telom stane vďaka týmto semienkam? Už ich nevyhodíte!

Mnohí z nás sa už teraz nevedia dočkať, kedy sa melónová sezóna naplno rozbehne. Najzdravšiu časť melóna – semienka, však mnohí z nás vyhadzujú, alebo si dokonca radšej kúpime melón bez semienok. Čo všetko dokážu tieto malé čierne slzičky a prečo nie je jedno, ako ich konzumujeme?

Mnohí z nás sa už teraz nevedia dočkať, kedy sa melónová sezóna naplno rozbehne. Najzdravšiu časť melóna – semienka, však mnohí z nás vyhadzujú, alebo si dokonca radšej kúpime melón bez semienok. Čo všetko dokážu tieto malé čierne slzičky a prečo nie je jedno, ako ich konzumujeme?

Melónové semienka sú veľmi prospešné pre naše zdravie, avšak len vtedy, ak ich dostatočne rozhryzieme a nekonzumujeme celé – v takom prípade totiž prejdú našim tráviacim traktom bez toho, aby sme zužitkovali ich zdraviu prospešné látky.

Melónové semienka sú bohaté na horčík, vitamíny A,B, C, železo, mangán, vápnik a množstvo ďalších zdraviu prospešných látok.

Zlepší sa vám trávenie

Vlákna, ktoré obsahujú semienka sú veľmi dôležité pre správne fungovanie tráviaceho traktu. Môže za to vysoký obsah vlákniny, ktorý stimuluje optimálne pohyby čriev. Preto sú melónové semienka rýchlou pomocou pri problémoch so zápchou.

Lepšia imunita a detoxikácia organizmu

Citrulín – látka obsiahnutá v jadierkach pôsobí ako antioxidant. Kedže citrulín pomáha vyplavovať z tela škodlivé látky a chráni bunky, prospieva aj našej obranyschopnosti. Pre imunitu a zdravú krv a nervový systém je veľmi prospešný aj vitamín B, ktorý semienka obsahujú.

Znižujú krvný tlak

Konzumovanie semienok pôsobí priaznivo pri problémoch s vysokým krvným tlakom. Látky, ktoré obsahujú pomáhajú rozšíriť cievy a znížiť tak krvný tlak.

2

Pomáha bojovať s opuchmi

Rozdrvené jadierka pripravené ako čaj pôsobia ako prírodné diuretikum a pomáhajú z tela vyplavovať nadmerné množstvo vody (spôsobené najmä nadmerným príjmom soli).

Zadržiavanie vody v organizme môže tiež spôsobiť opuchy. Vynikajúcim domácim liekom, ako si s nimi poradiť je zmiešať nadrobno rozdrvené melónové semienka s medom a jednoducho prehltnúť.  Vaše telo si rýchlo a účinne poradí s opuchmi.

Krajšia farba vlasov a pokožky

Vyskúšajte aj opražené melónové jadierka nasucho. Okrem toho, že chutia skvele a skvelou ingredienciou do letných šalátov, obsahujú meď, ktorá prospieva pokožke a vlasom.

Správna funkcia obličiek

Podľa výskumných štúdií melónové jadierka neprospievajú len tráviacemu ale aj vylučovaciemu systému. Konkrétne, zlepšujú funkciu obličiek a pomáhajú im vo vylučovaní odpadových látok z tela.

Lepšia pamäť a pozornosť

V poslednej dobe sa často skloňuje aj pozitívny vplyv melónových semienok na pamäť a pozornosť. Jeho výhody však určite ocenia aj muži, existujú dôkazy o pozitívnom vplyve pravidelnej konzumácie melónových semienok je zvýšenie potencie.

Pomôžu pri zväčšenej prostate

Výskum publikovaný v časopise European Journal of Medicinal Plants naznačil výhody konzumácie melónových semienok pri liečbe zväčšenej prostaty.

Pomoc pri migréne

Horčík, ktorý jadierka obsahujú, je nevyhnutný pre srdce, metabolizmus a správnu syntézu bielkovín. Tiež vám pomôže poraziť nepríjemné migrény. Vedecké výskumy z posledných rokov totiž preukázali, že práve nedostatok horčíka je častou príčinou výskytu migrén.

Čaj z melónových semienok

Food, fresh. Watermelon on the table

Zmiešajte 5 lyžíc rozdrvených jadierok a zalejte ich 2 litrami vriacej vody. Preložte na plameň a varte po dobu 15 minút.

Čaj po vychladnutí skladujte v chladničke a pite počas dňa.

zdroj: huffingtonpost

Pavla

Pavla

Má rada všetko nové, originálne a kreatívne :-)

Dnes najobľúbenejšie