Viete, čo dokáže OCOT pridaný do prania a ktorý je pre vaše prádlo najlepší?

Viete, ako dokáže táto základná surovina ovplyvniť pranie a jeho výsledok? Prečítajte si, čo všetko ocot pri praní dokáže a aký ocot je najlepší.

Biely ocot je veľmi lacnou surovinou, ktorú nájdeme takmer v každej kuchyni. Okrem receptov, do ktorých ocot používame, je však skvelý pre použitie do vašej práčky. Dokáže vybieliť, zosvetliť, zjemniť a vyčistiť oblečenie aj práčku bez chemikálií. Okrem mnohých benefitov tiež neškodí vám ani životnému prostrediu.

Aký ocot používať?

White-Vinegar-Big

Na pultoch obchodov môžeme nájsť širšiu ponuku rôznych octov. Najlacnejší biely destilovaný ocot, jablčný oco, alebo ochutené octy ako malinový, bazalkový či čerešňový ocot – tieto by ste mali používať výhradne do šalátov a na ochutenie rôznych pokrmov.

Všetky tipy octu obsahujú cennú kyselinu octovú, ktorá má funkciu prírodného zmäkčovadla – vody aj prádla a tiež perfektne likviduje pachy. Jablčný ocot sa vyrába z jablkovej šťavy a má kyslosť v rozmedzí 5-6 percent. Je žltkavej, alebo zlatistej až jantárovej farby. Destilovaný biely ocot sa vyrába z druhého kvasenia zriedeného destilovaného alkoholu. Alkohol vhodný pre výrobu octu je získaný z obilia alebo škrobov z kukurice, zemiakov či ryže. Kyslosť takéhoto octu sa pohybuje medzi 4-7 percentami.

Pri nákupe octu, ktorý chcete použiť v práčke je najlepšou voľbou najlacnejší biely destilovaný ocot. Neobsahuje totiž žiadne rastlinné farbivá, ktoré by mohli prádlo zafarbiť. Jeho najväčšou výhodou je skvelá dostupnosť, nízka cena a skvelá účinnosť. Ak nemáte poruke iný ocot a máte doma len jablčný, použite ho menej (1/2 dávka oproti bielemu octu) a ak ho nalievate priamo na šaty, zrieďte ho s vodou.

Aké sú výhody bieleho octu pre vaše prádlo?

Rozjasní a vybieli prádlo.

...

Odstraňuje pleseň a zápach z prádla. Pred plesňou ochráni aj práčku.

Zabraňuje usadzovaniu zvyškov pracieho prostriedku vo vláknach.

Ak je prádlo veľmi špinavé alebo zažltnuté, namočte ho do roztoku horúcej vody a 1/2 – 1 šálky octu. Nechajte pôsobiť cez noc a potom vyberte ako zvyčajne.

Pôsobí ako prírodní zmäkčovadlo.

Pomáha odstrániť žlté škvrny od potu.

Chráni tmavé farby a pestré farby pred vyblednutým.

Chráni vnútro práčky pred vodným kameňom.

Pomáha odstraňovať vlasy a chĺpky z vlákien látky. Pomôže tiež s chlpmi od domácich miláčikov.

Uterákom dokáže navrátiť hebkosť, pôvodnú savosť a odstraňuje mastnotu z hĺbky vlákien.

Ocot môžete naliať priamo do bubna práčky k prádlu, alebo do dávkovača aviváže. Ocot pôsobí veľmi podobne ako aviváž, ale oblečeniu prospieva, nezlepí vlákna a odstraňuje mastnotu. Nemusíte sa obávať nepríjemného octového zápachu, octová aróma prirodzene vyprchá. Ak však chcete, aby prádlo voňalo tak krásne ako po pridaní aviváže – môžete si ju z octu ľahko a jednoducho vyrobiť. Návod, ako na to, nájdete TU.

zdroj: landury.about