Viete, ako vybrať najlepší prostriedok na pranie pre malé deti či alergikov?

Asi nemusíme nič nové keď poznamenáme, že detská pokožka he mimoriadne hebká a citlivá. To má ba svedomí to, že látky, ktoré s ňou prichádzajú do kontaktu, takmer okamžite vyvolávajú rôzne reakcie. Detičkám alebo celkovo ľuďom s citlivou pokožkou môžu nevhodné pracie prostriedky dokonca vyvolať rôzne kožné problémy. Poradíme vám, na čo by ste sa mali pri výbere pracích prostriedkov pre tých najmenších zamerať.

Asi nemusíme nič nové keď poznamenáme, že detská pokožka he mimoriadne hebká a citlivá. To má ba svedomí to, že látky, ktoré s ňou prichádzajú do kontaktu, takmer okamžite vyvolávajú rôzne reakcie. Detičkám alebo celkovo ľuďom s citlivou pokožkou môžu nevhodné pracie prostriedky dokonca vyvolať rôzne kožné problémy. Poradíme vám, na čo by ste sa mali pri výbere pracích prostriedkov pre tých najmenších zamerať.

Kvalitné pracie prostriedky

Každý rodič chce pre svoje dieťa len to najlepšie, s čím nepochybne súvisí nielen to, čo mu kupujete, ale aj ako sa o neho staráte. Každý prací prostriedok totiž nemusí vášmu drobcovi vyhovovať, dokonca mu môžu škodiť. Pri jeho výbere by ste si mali dať záležať.

Možno ste to nevedeli, ale množstvo detskej kozmetiky, ale aj práškov na pranie, obsahuje látky, ktoré sa k pokožke správajú veľmi agresívne. Ich negatívny vplyv dokonca nemusíte zistiť okamžite, ale až po dlhodobom používaní. Reč je o týchto látkach:

  • Parabény: tie sa síce pomaly ale isto prestávajú používať, stále sa však nájdu v mnohých produktoch, ktoré sa objavujú na pultoch mnohých predajní. Slúžia na zvýraznenie vôní.
  • Triklosan: ide o veľmi nebezpečnú látku, ktorá sa objavuje predovšetkým v mydlách, ale nachádza sa aj v niektorých čistiacich prostriedkoch.
  • Minerálne oleje: sú v mnohých prípadoch prípadoch pridávané do detských olejčekov, kde pôsobia ako konzervanty. Ich používanie môže spôsobovať vysúšanie pokožky
  • Phenol / Phenyl: táto látka má silný dezinfekčný účinok, no má aj negatívne vlastnosti. Spôsobuje totiž odumieranie bunkového obalu na tele človeka.

Pri výbere pracieho prostriedku pre vaše dieťatko preto klaďte dôraz na zloženie. Nie všetky prostriedky, aj napriek označeniu detské, sú totiž pre jemnú pokožku ideálne. Kvalitné prášky na pranie nájdete napríklad aj v online drogérií myAusria.sk. V jej sortimente na vás čakajú nielen pracie prášky z Rakúska a Nemecka, ale aj množstvo ďalších produktov ako je pánska, dámska a detská kozmetika, čistiace prostriedky či upratovacie pomôcky.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Oblečenie

Čo však robiť v prípade, ak používate vhodný prací prostriedok, no pokožka vášho bábätka je napriek tomu stále začervenaná? Možno by ste si mali posvietiť na kvalitu oblečenia, ktoré vášmu drobcovi obliekate. Malým deťom sa napríklad odporúča biele oblečenie z bambusu a bavlny. A prečo práve biele? Odpoveď je jednoduchá. Čím je oblečenie farebnejšie, tým väčšie množstvo syntetických látok obsahuje. Nové oblečenie by ste mali vždy po nákupe najskôr vyprať.

Miesto aviváže ocot

Mnohé mamičky iste nemajú jasno ani v otázke aviváže. Hoci je detská aviváž vhodná na detskú bielizeň, neznamená to, že ju musíte zakaždým používať. Majte na mysli skutočnosť, že aviváže obsahujú rôzne arómy a esencie, ktoré dokážu pokožku dieťatka ľahko podráždiť.

Preto ak chcete, aby oblečenie dlhšie voňalo, siahnuť môžete po éterických olejoch. V prípade hebkosti vám zas poslúži obyčajný ocot. Už pol deci octu je výborným nielen zmäkčovadlom ale aj dezinfekciou.

Radšej menej ako viac

Vo všeobecnosti platí, že s pracím prostriedkom to nikdy netreba preháňať. Aj keď si mnohé maminky mylne myslia, že mnohé škvrny si vyžadujú väčšie množstvo prášku, nie je to pravda. Oveľa dôležitejšiu úlohu zohráva práve predpranie.

Nebojte sa, účinnosť pracích práškov je momentálne na vysokej úrovni, stačí sa len jednoducho dodržiavať pokynmi, ktoré sú uvedené na obale.

Ekologické pranie

Skvelou alternatívou pre ľudí s citlivou pokožkou, alergiou či jemnú detskú pokožku sú práve ekologické pracie prostriedky. Sú síce o niečo finančne náročnejšie, no máte pri nich najväčšiu istotu, že neublížia pokožke.