Vezmite pohár na zaváranie a o chvíľu viete, ako je na tom pôda: Toto vám ušetrí za hnojivá a už nebudete váhať, čo kam vysadiť!

Nedarí sa vašim rastlinkám na konkrétnom mieste v záhrade? Toto môže byť za dôvodom.

Ak máte záhradu, je samozrejmé, že plodiny a kvety chceme vysadiť na tie miesta, kde je pôda najhodnotnejšia – obsahuje najviac životodárnych zložiek, ktoré prospejú rastlinkám a ušetria nám náklady za hnojivá. Ukážeme vám jednoduchý trik, ako kvalitu pôdy overiť úplne jednoducho. Tiež vám pomôže rastliny lepšie zadeliť – napríklad na tie, ktoré obľubujú ílovité pôdy umiestniť na miesta s vyšším výskytom ílu a tie, ktoré prežijú v piesčitej pôde, uložiť naopak tam, kde ho je v záhrade viac.

Potrebujeme:

1 prázdny sklenený pohár

Pôdu

Postup:

Z pôdy odstránime vrchnú vrstvu trávy a korene rastlín tak, aby sme mali čo najčistejšiu pôdu. Pôdu naplníme do 3/4 nádoby a doplníme vodou.

Potom nádobu – pohár zatvoríme a obsahom dobre pretrepeme – aspoň jednu minútu. Je potrebné, aby sa celý obsah dobre premiešal.

Potom pohár jednoducho položíme na ľubovolné miesto a necháme aspoň 1 deň odstáť, tak, aby sa hmota vo vnútri usadila. V pohári sa po usadení vytvoria jednotlivé vrstvy – tie vám ukážu aký podiel jednotlivých zložiek je vo vašej pôde. Vrstvy sa rozdelia na vrstvu piesku, ílu a organickú hmotu.

Ako vidíte, piesku je v tejto pôde najviac a je najťažší, preto sa usadil na spodu.

Ílu je v pôde najmenej – táto vrstva je najmenšia.

Organická hmota je najľahšia, usadí sa preto na vrchu a vytvorí súvislú vrstvu.

Ako využiť výsledok?

Je vo vašej vzorke najviac piesku? V tom prípade primiešajte do pôdy dostatok kompostu a organických zložiek (napr, zhnité lístie) – vďaka tomu bude vaša pôda schopná lepšie udržať živiny a vodu. V piesčitých pôdach sa darí napríklad melónu, agátu bielemu, čakanke, špargli, cibuli zimnej, jahodám alebo napríklad aj rumančeku  či viniču.

Prevláda íl? Takúto pôdou je potrebné prevzdušniť a odľahčiť. Neváhajte do nej primiešať piesok, alebo kompost. Ílovité pôdy je nutné častejšie prekyprovať a pri práci na takejto pôde uložte do pôdy nášľapné kamene, aby ste ju viacej neutláčali. Na ílovitých pôdach dopestujete napríklad slnečnicu, ľaliovku, echinaceu, astry, slnečníčku drsnú alebo rozchodník.

Dnes najobľúbenejšie