Venujte kúsok z jarného upratovania aj svojej fasáde. Vlastný dom možno ani nespoznáte

Jar je už tu a okrem toho, že sa všetko postupne prebúdza, nastáva aj čas veľkého upratovania. V tomto prípade však myslite na svoj majetok ako celok.

Jar je už tu a okrem toho, že sa všetko postupne prebúdza, nastáva aj čas veľkého upratovania. V tomto prípade však myslite na svoj majetok ako celok.

Dlhá frustrujúca zima je už, našťastie, za nami, čo však znamená, že ľudia sa púšťajú aj do takzvaného jarného upratovania. To sa pritom deje na všetkých frontoch – v šatníku, duši, v domácnosti i na záhradách. No myslieť treba i na svoju bytovku či dom a ich fasádu. V niektorých prípadoch totiž býva taká zanedbaná, že ju to môže poškodiť, nehovoriac o nevzhľadnej estetickej stránke celého objektu. No to sa dá vyriešiť ľavou zadnou.

S príchodom krajšieho a teplejšieho počasia ožíva i ľudská populácia, ktorá zimné obdobie poväčšine len prežívala v núdzovom móde. Predsa len, chladné počasie a tma spôsobujú, že ľuďom sa takmer nič nechce, a tak robia len to najnutnejšie. No s príchodom jari je všetko inak, a to sa týka aj veľkého upratovania. Základom je v tomto prípade vytriediť si šatník, kde ťažké zimné bundy a vysoké topánky už iba zavadzajú. V prípade takéhoto upratovania treba myslieť i na recykláciu a ak chcete oblečenie vyhodiť, urobte tak do príslušného kontajnera. Rovnako tak je potrebné triediť odpad i zo svojich domácností, pretože chrániť životné prostredie je naša povinnosť. Ľudia s príchodom jari vyhadzujú a triedia veci, umývajú okná, pretože konečne pri tom nezmrznú ani neprechladnú, no pozornosť by mali venovať i fasádam.

Darmo totiž budete žiť v krásnom, čistom a voňavom byte, keď vonkajšia schránka vašej bytovky bude vyzerať odpudzujúco. Pravda, bežní obyvatelia bytoviek na také čosi väčšinou nemyslia, každý sa totiž najradšej stará len o svoje. Toto však často platí aj o majiteľoch domov, ktorí fasáde nie vždy venujú dostatočnú pozornosť. Čistenie fasád by sa pritom malo zaradiť medzi aktivity, ktorými prispejete nielen k estetickosti, ale i k ozdraveniu danej fasády. Ak bývate v dome a budete sa motať v rámci jarného upratovania svojej záhrade, hoďte očkom i po fasáde. Možno zistíte, že pôsobí akosi zanedbane, možno ju negatívne poznačili poveternostné podmienky i plesne.

Ak vám váš dom pripadá ošumelo, staro aj akosi „choro“ kvôli spomínaným plesniam či mikroorganizmom, možno by mu pomohlo obyčajné, ale zároveň profesionálne vyčistenie. Verte tomu, že jeho fasáda môže vyzerať po vyčistení tak, že ho ani nespoznáte. Samozrejme, to závisí aj od stavu samotnej fasády. Bytové domy, ale i iné budovy sa však vo všeobecnosti dokážu vplyvom čistenia od profesionálov zmeniť na nepoznanie a rozhodne k lepšiemu. Veď predsa i fasáda si zaslúži, aby sa o ňu z času na čas ktosi postaral, zbavil ju nečistôt, ale aj organických prvkov. Neverili by ste totiž tomu, koľko sa ich dokáže na schránke stavby usadiť, čo ju však nielen esteticky znehodnocuje, ale aj poškodzuje. Ktokoľvek, kto sa nad tým zamyslí, musí uznať, že čistenie je v takomto prípade viac ako potrebné a malo by byť zároveň prevenciou.

Práve v rámci jarného upratovania by na to mal myslieť každý majiteľ domu či bytovky. Na jar totiž skutočne triedime a upratujeme všetko možné, vrátane zberu záhradného odpadu tak, aby všetko čo najlepšie vyniklo. Bola by preto škoda, keby zanedbaná fasáda celý dojem kazila. Jej čistenie pritom môže byť vykonané ekologicky, s pomocou chemických prípravkov šetrných k okoliu. To sľubujú profesionáli z Umyjemto, ktorých pozná azda každý majiteľ vynovenej fasády. Čo je najlepšie – vynovenej vďaka vysokotlakovým čističom, vode a bio chémii. Ľudia, ktorí sa už takýmto spôsobom fasádu dali vyčistiť, si pochvaľujú, že sa začali diať zázraky.

...

Napríklad dom, ktorý sa nedarilo predať, išiel razom po vyčistení na dračku. Je to jednoducho tak – očistená fasáda mu dodala krajší vzhľad, tým pádom pôsobil na ľudí príjemnejšie. To si však môže dopriať akýkoľvek obyvateľ, ktorí sa pri každom prechádzaní okolo stavby bude odteraz už len usmievať. Fasáda pritom nepotrebuje veľa, netreba ju dať čistiť každý mesiac či každý rok. Stačí ju dať totiž vyčistiť len raz za pár rokov a verte tomu, že bude vyzerať ako nová. Na nespoznanie.