Veľké sny o bývaní a malý pozemok. Pozrite sa, ako sa s touto dilemou vysporiadala mladá rodina

[dropcap] V [/dropcap]  Japonsku je najdrahším artiklom priestor. Mnohí ľudia sa v tejto krajine musia uspokojiť s niekoľkými metrami štvorcovými životného priestoru a aj ten často zdieľajú s inými ľuďmi.

Mladá trojčlenná rodina snívala svoj sen o vlastnom dome. Mieste, kde nebudú len prespávať, ale kde prežijú krásne rodinné chvíle a uvidia vyrastať svoju dcérku. Narazili však na známy problém tejto krajiny – výrazný nedostatok stavebných pozemkov, s ktorým sa pasovalo aj mestečko Horinouchi. Práve tam totiž mladá rodina plánovala svoju budúcnosť.

Po mnohých neúspešných pokusoch sa im predsa len podarilo nájsť voľný pozemok. Mal tvar trojuholníka a rozlohu necelých 52 metrov štvorcových. Maličká stavebná parcela ohraničuje nábrežnú promenádu a pokojnú ulicu. Aj napriek  maličkej rozlohe sa však manželia rozhodli, že práve na tomto mieste bude stáť ich budúci dom snov.

Svoje predstavy zverili do rúk kreatívneho tokijského ateliéru Mizushi, ktorý je známy realizáciou výnimočných stavieb. V prípade mladej rodiny sa však tímu architektov a dizajnérov pod vedením Kotu Mizuishiho, podaril skutočný zázrak. Vytvorili dom, ktorý zaberá len 29 metrov štvorcových, avšak jeho obytná plocha je neuveriteľných 55 metrov štvorcových – je teda väčšia ako samotná stavebná parcela.

Zrealizovať netradičnú asymetrickú stavbu trvalo 11 mesiacov a výsledná suma bola 255-tisíc Eur. Architekt Koto sa pri jeho realizácii inšpiroval prírodnými živlami a dôraz kládol predovšetkým na to, aby stavba zapadla do okolitého prostredia. „Bez toho, aby sa mi zdalo, že je môj návrh pokorný k prostrediu, v ktorom je umiestnený, by som ho nepovažoval za hotový a dokonalý. Takto môže pripomínať loď, ktorá sa chystá vyplávať na vodu,“uviedol pre portál iDNES architekt.

Dom na nábreží v malom japonskom mestečku prekvapuje svojou priestrannosťou a dômyselnosťou. Ak sedíte v okne obývacej izby, máte pocit, že odpočívate priamo na lavičke mestskej nábrežnej kolonády. Oknami vedúcimi do všetkých strán majú obyvatelia dokonalý prehľad o dianí v okolí. Dokonalý domov pre mladý pár s dcérkou.

©Hiroshi Tanigawa

©Hiroshi Tanigawa

©Hiroshi Tanigawa

©Hiroshi Tanigawa

©Hiroshi Tanigawa

©Hiroshi Tanigawa

©Hiroshi Tanigawa

©Hiroshi Tanigawa

©Hiroshi Tanigawa

©Hiroshi Tanigawa

©Hiroshi Tanigawa

zdroj: idnes; foto: Hiroshi Tanigawa

Dnes najobľúbenejšie