Veľká pomôcka pre pestovateľov: Takto jednoducho zistíte, čo sa deje s vašimi izbovkami a ako im najrýchlejšie pomôcť!

Rastliny, rovnako ako ľudia, môžu trpieť najrôznejšími problémami, nedostatkom živín a chorobami. Na rozdiel od nás však rastliny nevedia o svojich problémoch rozprávať a preto je na nás, aby sme ich čo najskôr odhalili.

Rastliny rovnako ako ľudia, môžu trpieť najrôznejšími problémami, nedostatkom živín a chorobami. Na rozdiel od nás však nevedia o svojich problémoch rozprávať a preto je na nás – pestovateľoch, aby sme ich čo najskôr odhalili.

Pozrite sa pozorne na listy vašich rastliniek a dozviete sa, aký je skutočný problém. Stačí len vedieť, na čo sa musíte pozerať a aké signály vám prostredníctvom nich rastlinky vysielajú.

Škodcovia

Ak je vaša rastlina napadnutá škodcami, uvidíte na listoch malé otvory, ktoré sú pozostatkami po hostine škodcov. Stopy po škodcoch môžete vidieť aj na spodnej strane listov, kde škodcovia často prebývajú. Prvou pomocou je postriekať listy Nimbovým olejom, ktorý pôsobí ako silný prírodný odpudzovač hmyzu. Ďalšou možnosťou je siahnuť po ďalších prostriedkoch zo záhradkárstva.

Príliš veľa vody

V prípade, že listy rastliny žltnú a začínajú rýchlo vädnúť, problémom nie je nedostatok vody, ale naopak to, že rastlina je preliata. Problémom býva najmä nedodržanie pokynov pri zalievaní – keď máme pocit, že rastlina predsalen potrebuje viac vlahy, ako je odporúčané (prípadne ste zabudli, že rastlinu ste prednedávnom zaliali). Riešením je zabezpečenie dostatočného odvodnenia pôdy (drenážne otvory), prípadne pridanie piesku do substrátu. Pôdu nechajte dostatočne presušiť a rozhodne žiadnu vlahu v blízkej dobe nepridávajte. Prípadne môžete rastlinu presadiť do nového substrátu.

Nedostatok slnka

Ak farba listov bledne a listy opadávajú a vyditeľne an nich vystupujú drobné „žilky“, problémom je nedostatok slnečného svetla, ktoré rastliny pre svoj život potrebujú v rôznej miere. Riešením, je premiestniť rastlinu na slnečné stanovisko, alebo si zadovážiť rastlinku, ktorá prežije aj v tmavom kúte.

Nedostatok vody

Ak listy tmavnú, sú suché a krehké na dotyk (melia sa medzi prstami), je to neklamný znak, že ste na rastlinu asi trochu pozabudli a mali by ste jej dopriať vlahu. Ak máte problém s tým, že na zalievanie často zabúdate, riešením je domáci hydrogél, s ktorým môžete časté zalievanie pokojne vypustiť z hlavy.

Nedostatok živín

V závislosti od toho, aký tip živín rastlinkám chýba, môžu vykazovať rôzne zmeny vo farbe či štruktúre listov.

V prípade, že im chýba draslík, na listoch sa objavujú žlté škvrny, alebo žltnú či dokonca hnednú konce listov. Pridajte do pôdy rozmixovanú banánovú šupku, alebo zvyšky z citrusov. Prípadne siahnite po hnojivách s obsahom draslíka z obchodu.

V prípade, že listy majú biele čiarky medzi jednotlivými člínkami, chýba im horčík. Pridajte Epsomskú soľ, banánovú šupku alebo hnojivo s obsahom horčíka.

V prípade, že listy žltnú po okrajoch, môže ich trápiť nedostatok dusíka. Pridajte kávovú usadeninu, alebo hnojivo s obsahom dusíka.

Ak listy strácajú tvar a krútia sa, pravdepodobnou príčinou je nedostatok vápnika. Doplníte ho tak, že do pôdy pridáte drvené škrupinky od vajec.

Ak sú medzi článkami listov belavé škvrny, ide o nedostatok zinku. pridajte do pôdy hnojivo s obsahom morských rias, sú veľmi bohaté na zinok.

Ak nachádzate na rastlinke viacero znakov poškodenia alebo nedostatku viacerých živín, riešením je presadenie rastliny do nového substrátu. Nezabúdajte, že zo substrátu sa živiny vyplavujú s nadmernou zálievkou rýchlejšie.

Aby ste rastline zabezpečili pravidelný prísun živín, ktoré potrebuje, nemusíte siahať po produktoch z obchodu. Takto jednoducho ho vyrobíte zo zvyškov z vašej kuchyne!

zdroj: inhabitat

Dnes najobľúbenejšie