plny-hrniec_transparent_negativ.png

Večera z malej výplaty: 21 top receptov z pár prísad, ktoré vás nevyjdú ani na 3 eurá a chutia výborne!

Výborné tipy na lacné a veľmi chutné jedlo, ktoré pripravovali s láskou už naše babičky a aj dnes by sme si mali príklad z ich kuchárskeho umenia. Ak máte pred výplatou hlbšie do vrecka, alebo jednoducho chcete ušetriť nejaké to Euro bez toho, aby ste ukrátili svoju rodinu, máme niečo pre vás. Okrem toho, že tieto jedlá sú veľmi ekonomické, sú aj ohromne chutné. Dokonca, mnohé z nich sú výborné aj na druhý deň, stačí len prihriať.

Ľahká, ekonomická a rýchla večera z panvice

Potrebujeme:

1/2 paradajky nakrájanej na plátky 2 vajcia 2 polievkové lyžice škrobu 1 štipka soli 1/2 čajovej lyžičky čierneho korenia 1/2 čajovej lyžičky masla syr na zakrytie (použila som 4 plátky) oregano alebo iné korenie podľa chuti

Postup:

Vajcia rozmiešame so škrobom, soľou a korením. Pridáme škrob a rozmiešame. Na panvici rozpustíme trochu masla. Potom na panvicu uložíme plátky paradajok, zalejeme vaječnou zmesou a necháme zapiecť. Potom pomocou taniera, alebo druhej panvice obrátime a zasypeme syrom. Necháme na panvici, kým sa syr rozpustí a podávame.

10-minútové tuniakové placky

tuna_patties_det14

Potrebujeme:

300 g zemiakov 180 g tuniaka v konzerve ½ šálky sterilizovanej kukurice – scedenej z nálevu 1 vajce Jarnú cibuľku nakrájanú nadrobno (2-3 lyžice) ½ šálky strúhanky + ½ šálky strúhanky na obalovanie 2 lyžice olivového oleja Trochu citrónovej kôry soľ a korenie podľa chuti

Postup:

Zemiaky umyjeme a uvaríme v šupke. Potom scedíme, necháme vychladnúť a ošúpeme. Zemiaky roztlačíme a zmiešame s tuniakom, cibuľkou, kukuricou, vajíčkom a strúhankou. Dochutíme soľou a korením. P1010405 Z hmoty tvarujeme jednotlivé fašírky, ktoré obalíme v strúhanka a zo vypražíme na troche rastlinného oleja dozlatista. Papierovým servítkom odstránime prebytočnú mastnotu a podávame so zeleninovým šalátom.

Babkin guláš

Potrebujeme:

35 dkg fazule 1 cibuľu Mrkvu 20 dkg paradajok alebo paradajkový pretlak 4 párky alebo domácu klobásu (dá sa použiť aj jemná saláma) 20 ml slnečnicového oleja soľ (podľa chuti) čierne korenie červená paprika bobkový list Pretlak rozriedený s vodou (Do gulášu môžete pridať aj zemiaky, údené mäsko, alebo čo máte doma. Babka doň v zime dávala aj krúpy alebo cícer) :-)

Postup:

Namočte fazuľa do studenej vody a nechajte ju stáť aspoň 6-8 hodín. Potom umyte, dajte do hrnca a zalejte dostatkom vody (vody by mala byť 3x viac, ako fazule). Varíme domäkka, pričom vodu oslíme. Nakrájame cibuľu na drobno, mrkvu na plátky, klobásku na väčšie kúsky. Paradajky ošúpeme a nakrájame nadrobno. Cibuľu orestujeme na oleji, pridáme mrkvu a aj párky. O 3 minúty neskôr pridáme aj paradajky a spolu restujeme, kým sa paradajky nerozvaria. V prípade, že je fazuľa hotová, jednoducho scedíme a pridáme na panvicu – nezabudneme pridať aj bobkový list a koreniny. Podľa potreby pridáme paradajkový pretlak rozriedený s trochou vody, ak je zmes príliš suchá a hutná. 15 minút povaríme a hotovo.

Langoše za korunku

Potrebujeme:

500 g hl. múky (ja dávam špeciálku) 100 ml mlieka 250 ml vody 25 g droždia 20 g cukru 5 g soli Na vrch: Cesnak, soľ, olej

Postup:

Najskôr pripravíme kvások. Vo vlažnom mlieku rozpustíme droždie, cukor a 100 g múky. Necháme odpočívať 30 minút na teplom mieste. Potom primiešame zvyšné prísady a rukami alebo pomocou šľahaču vymiešame cesto. Necháme kysnúť len 10 minút. Potom z cesta formujeme bochníky (každý s hmotnosťou asi 110 g – je to len približné). Bochníky preložíme na plech vyložený papierom (ešte je dobré potrieť trochou oleja) a necháme pri izbovej teplote asi 30 minút. Medzitým si pretlačíme cesnak a zmiešame s olejom. Z cesta ručne vytvarujeme langoše – ponaťahujeme a vyprážame v horúcom oleji na panvici alebo vo fritéze. Potrieme cesnakom.

Guláš pred výplatou

Potrebujeme:

rastlinný olej soľ kečup 2 väčšie bravčové rezne majoránka fazule v paradajkovej omáčke 1 cibuľa 500 ml svetlého piva 3 strúčiky cesnaku Ja dávam aj bobkový list a môžete dať aj korenie do gulášu

Postup:

Nadrobno nakrájame cibuľu a zľahka ju opražíme. Pridáme kocky mäsa a spoločne smažíme. zasypeme gulášovým korením. Premiešame mimo ohňa a zalejeme trochou piva. Priklopíme a dusíme do polomäkka, čo u minutkového mäsa trvá cca 15 min. Vmiešame obsah konzervy s fazuľou a pridáme kečup (alebo pretlak), znovu podlejeme a podusíme. Zatiaľ si nakrájame cesnak na tenučké plátky, ktoré pridáme do pokrmu spoločne s majoránkou a bobkovým listom. Rýchlo vydusíme šťavu na potrebnú hustotu, pretože majorán dlhým varením horkne. Podľa chuti dosolíme. Podávame s knedľou. Ja si k nemu viem pridať aj smotanu, ale to je už na vás. :-)

Domáci syr na celý týždeň

Potrebujeme:

1 liter plnotučné mlieko

1⁄2 kus plnotučný hrudkový tvaroh

1 polievková lyžica citrónová šťava

1 čajová lyžička soľ

1⁄2 čajová lyžička sódy bicarbony

1 polievková lyžica maslo

Postup:

Tvaroh si rozdrobíme a zalejeme mliekom, zohrievame skoro do bodu varu. Odstavíme a pridáme citrónovú šťavu. Tvaroh s mliekom sa nám zrazí, scedíme cez utierku. Maslo rozpustíme, pridáme tvaroh a miešame kým sa nezačne rozpúšťať. Osolíme, pridáme sódu a mliešame. Dáme do vhodnej nádoby a necháme odležať 24 hod. v chlade a v suchu. To je všetko.

Výborná kapustová placka

Potrebujeme:

400 g kapusty

1 ks cibule

200 ml kefíra

1 vajce

1 strúčik cesnaku

3 – 5 PL múky

1/3 ČL prášku do pečiva

soľ, mleté čierne korenie, bylinky podľa chuti

Postup:

Kapustu a cibuľu si nastrúhajte na hrubom strúhadle, osoľte, okoreňte a pridajte bylinky. Pridajte kefír, vajíčko, pretlačený strúčik cesnaku, múku a prášok do pečiva, dobre premiešajte. Na panvici zohrejte trochu rastlinného oleja a smažte na miernom ohni, kým nezísa zlatú farbu. 

Zemiakové smaženky

Potrebujeme:

500 g zemiakov uvarených v šupke 200 g Eidamu jarná cibuľka pažítka soľ a korenie

Postup:

Zemiaky olúpať, nechať celkom vychladnúť a nastrúhať na hrubom strúhadle, syr tiež nahrubo nastrúhať, pridať najemno nakrájanú cibuľku a nasekanú pažítku, soľ a korenie podľa chuti, všetko premiešať. normal_102154_2f2014-05-28-154153-img_1538detail1 Potom tvoriť malé valčeky a ukladať na plech s papierom na pečenie, potrieť olejom a piecť asi 15-20 minút na 200 stupňov.

Najjednoduchšie zemiakové knedličky – Spišské Džatky

Toto sú tie najchutnejšie a najjednoduchšie knedličky, aké poznám: Originál recept na “Spišské Džatky” od mojej babičky!

Potrebujeme:

1 kg zemiakov (nakrájaných, uvarených) 1 šálku hladkej múky 1 šálku polohrubej múky 2 ks cibule nakrájanej nadrobno 150 g slaniny nakrájanej nadrobno – môžete použiť aj šunku, salámu, párok alebo údené Soľ

Postup:

Nakrájané zemiaky dáme variť a keď sa takmer rozpadávajú, časť vody zlejeme – nie všetku v hrnci musí časť vody ostať. Posypeme múkou a necháme preveriť pod pokrievkou asi 10 minút– nemiešame. Potom popučíme tak, aby vznikla mäkká zmes, ktorú necháme ešte pár minút postáť pod porkievkou. Ruky si potrieme olejom a z hmoty formujeme guľôčky, šúľance alebo menšie “trhance”, ktoré v strede trochu roztlačíme. Na panvici si opražíme cibuľku spolu so slaninkou, pridáme džatky a všetko spolu krátko opražíme. Môžeme hneď podávať.

Pôstne kapustové holúbky

Potrebujeme:

600 g uvarených zemiakov 1 veľká cibuľa 300 g húb nakrájaných Soľ, petržlen 2 vajcia Maslo alebo bravčová masť sladká paprika Kapusa lsity zabaríme do vriacej vody

Postup:

Na panvici si opražíme na masti cibuľku, pridáme huby, papriku a podusíme. Keď sú huby mäkké, pridáme celú zmes k zemiakov, ktoré sme si popučili. Premeišame, ochutíme soľou, kroením a vmiešame aj vajcia. Hmotu potom plníme do kapsutových listov (ak je zelenina mladá, aj listy ani nezabáram). Uložíme jedno vedľa druhého na vymastený pekáč a potrieme rozpusteným maslom, olejom alebo masťou. Dáme piecť do vyhriatej rúry pri tepltoe 180 stupňov na 25 minút. Pred dopečením môžete ešte posypať syrom. Prajeme vám dobrú chuť! :-)

Pečienka v korenenom kabátiku

Fantastický obed za lacný peniaz: Výborná, mäkučká pečienka v korenenom kabátiku!

Potrebujeme:

8-10 ks kuracej pečienky – očistenej 1 vajce Mlieko 3 lyžice hladkej múky Majoránku Mleté čierne korenie Cesnak sušený

Postup:

Vajce rozšľaháme vidličkou, pridáme korenie, cesnak a mlieko tak, aby nám vzniklo hustejšie cestíčko. Pečienku očistíme a obalíme zľahka v múke. Potom obalíme v cestíčku a vyprážame na oleji z oboch strán dozlatista. Smažíme na strednom ohni, nie príliš prudko, cestíčko bude krásne chrumkavé a pečienka jemná a mäkká. Prebytočný tuk môžeme odstrániť pomocou papierovej servítky.

Zemiakové bochníčky s cesnakom

Potrebujeme:

Uvarené zemiaky 6-7 ks Šampiňóny 150g Cibuľu 1 ks Mrkvu 1 ks malá Kôpor Strúhanka 1/2 šálky alebo 1 vajce Soľ a korenie podľa chuti Sušený cesnak 1/2 lyžičky Olej

Postup:

Na panvici si orestujeme nakrájanú cibuľku. Pridáme nastrúhanú mrkvu, nakrájané huby a všetko restujeme dommäka. Zemiaky nastrúhame a v mske zmiešame s orestovanou zeleninou a nadrobno nakrjaným kôprom. Ochutíme soľou a krením. Prídáme aj strúhanku, alebo vajce a vymiešame jedntonú zmes. Zo zmesi tvarujeme jednotlivé šišky, ktoré ukladáme na pelch vystlaný papierom na pečenie (papier si ešte pomastíme). Pečieme pri teplote 190 stupňov 20 minút, 5 minút pred dopečením potrieme maslom alebo olejom a necháme dopiecť dozlatista.

Pirohy zo starých rožkov

Geniálne jednoduché pirohy zo starých rožkov: Cesto bez jediného vajíčka, iné už roky nerobím!

Potrebujeme:

4 staršie rožky Polohrubú múku (asi 350-400 g) Mlieko

Postup:

Rožky nakrájame na kolieska a zalejeme mliekom – stačí aby boli rožky mliekom nasiaknuté, nemusia v ňom plávať. Necháme chvíľu odpočívať (asi 15 minút), aby pečivo zmäklo. Potom do zmesi postupne sypeme polohrubú múku. Ja to robím tak, že najskôr nasypeme od oka múku na mokré rožteky a spracujem rukami -potom postupne prisypávam a miesim, kým nevznikne jednotné cesto, ktoré sa nelepí, budete potrebovať približne 350 – 400 g múky. Ja do cesta pridávam aj štipku soli. Teraz cesto preložíme na pracovnú dosku a rozvaľkáme na tenký plát. Z cesta vykrojíme kruhy, na každý navrstvíme 1 lyžičku náplne a zavrieme – vytvoríme klasický tvar pirôžtekov. Pirohy varíme ako klasicky v zľahka osolenej vode – keď vyplávajú na povrch, sú hotové!

Sedliacky kastról

Stačí vám 250 g mäsa a nakŕmite celú rodinu: Sedliacky kastról s pečeným mäsom, zemiakmi a výbornou omáčkou!

Potrebujeme:

250 g mletého bravčového mäsa 150 g ryže 1 väčšiu mrkvu nestrúhanú 1 cibuľu nakrájanú nadrobno 1 šálku vody 2 lyžice slnečnicového oleja 50g tvrdého syra 1 lyžicu paradajkového pretlaku 2 lyžice kyslej smotany Majoránka soľ a korenie podľa chuti

Postup:

Cibuľu a mrkvu zmiešame a opražíme na panvici s olejom. Potom na panvicu prisypeme aj ryžu, zalejeme vodou a necháme variť asi 15 minút a necháme chvíľu vychaldnúť. Túto zmes potom jednoducho zmiešame s mletým mäsom, dochutíme soľou, korením a mokrými rukami vyformujeme guľôčky. Zemiaky očistíme a nakrájame na kolieska. Mäsové guľôčky aj zemiaky ukladáme do vymastenej zapekacej misy, ešte zvrchu osolíme a dáme piecť pri teplote 185 stupňov asi na 30 minút. Medzitým si pripravíme omáčku z pretlaku, kyslej smotany, vody, soli a majoránky. Prelejme cez vrch pekáča a necháme ešte 10-15 minút zapiecť. Vyberieme z rúry, posypeme syrom, kôprom alebo petržlenom a môžeme podávať. Zemiaky môžete piecť aj vcelku, prevedenie výsledného jedla je len na vás!

Zemiaky s mletým mäsom

Potrebujeme:

Zemiaky – 4 – 5 ks Mleté mäso – 600 g Cibuľa – 1 ks Paradajky – 2 ks Smotana na varenie 10% – 100 ml Syr – 100 g Mleté čierne korenie soľ

Postup:

Zemiaky umyjeme a očistíme. Nakrájame na kolieska. Uložíme do zapekacej misy. Na zemiaky navrstvíme ochutené mleté mäso. Na mäso navrstvíme nakrájanú cibuľu a kolieska paradajok. Zalejeme smotanou na varenie a dáme piecť do vyhriatej rúry na 200 stupňov 40-50 minút. Potom posypeme syrom a necháme krátko zapiecť. Môžeme podávť. Môžeme podávať.

Žobrácke langoše

Starý recept po prababičke, ktorý vás vyjde na pár drobných: Žobrácke lokše na kyslom mlieku, výborné aj ako náhrada chlebíka!

Potrebujeme:

400 g polohrubej múky 300 ml kyslého mlieka (možno vám bude stačiť aj 250 ml) 1 lyžičku jedlej sódy 1 lyžičku soli 2 lyžičky cukru Olej na vyprážanie

Postup:

Všetky suroviny musia mať izbovú teplotu.Suroviny zmiešame v miske a vypracujeme hladké, vláčne cesto, s ktorým sa dobre pracuje. Ak je riedke pridáme soľ, ak naopak príliš tuhé pridáme mlieko. Cesto necháme pri izbovej teplote postáť asi 20-30 minút. Potom ho vyklopíme na pracovnú dosku a vyformujeme do tvaru valca. Ten nožom nakrájame na rovnaké časti. Každý kúsok ponaťahujeme do tvaru tenšej placky a popicháme vidličkou. Na panvici s hrubým dnom si zahrejeme trochu oleja – nie ako na langoše, naozaj stačí len na dno. Lokše pečieme na oleji z oboch strán dozlatista.

Falošné rezne z kapusty

Kapusta, vajcia a strúhanka: To je všetko, čo potrebujete na prípravu skvelého jedla!

Potrebujeme:

1 hlávku kapusty 3 vajcia Strúhanku Slnečnicový olej na vyprážanie Ako prílohu – zemiaky

Postup:

Základ prípravy kapusty je správne ju nakrájať. Hlúb neodstraňujte ako pri príprave dusenej kapusty, pretože listy sa rozpadnú – odstráňte len okrajovú vonkajšiu časť hlúbu a potom kapustu prekrojte na polovicu a nakrájate na mesiačiky. 2 (1) Kapustu vložíme do vody a varíme približne 5 minút (vodu na varenie kapusty môžete osoliť). Odstránime vodu a necháme mierne vychladnúť. 3 (1) Vajcia rozšľaháme (môžeme ochutiť soľou a korením). Do samostatnej misky nasypeme strúhanku. Každý kúsok kapusty obalíme najskôr vo vajíčku a potom v strúhanky a potom opäť vo vajíčkach a v strúhanke. Vypražíme na oleji zo všetkých strán dozlatista. 1 (1) Podávajte s obľúbenou omáčkou. Podľa chuti môžete pridať bylinky, korenie alebo syr.

Polievka so zemiakovými knedličkami

Babičkina zázračná polievka s najlepšími zemiakovými knedličkami na svete: Rezance nechajte v obchode, do tejto polievky už netreba nič pridávať!

Potrebujeme:

Na polievku: 1 a ½ lyžice bravčovej masti alebo 2 lyžice oleja) 1 veľkú cibuľku 2 strúčiky cesnaku ošúpané Sladkú papriku a štipku štiplavej papriky 1 koreň petržlenu (očistený) 1/3 koreňa zeleru 2 mrkvy (očistené) Soľ Na knedličky: Soľ Mleté korenie Petržlenovú vňať 1 vaječný žĺtok 20 g masla 50 g múky 4 varené zemiaky

Postup:

Na masti opražíme najemno nakrájanú cibuľku, pridáme nakrájanú koreňovú zeleninu, celé strúčiky cesnaku a posypeme soľou a korením. Zľahka všetko orestujeme na cibuľke a zalejeme vodou. Kým zelenina zmäkne, pripravíme si knedličky. Zemiaky roztlačíme, pridáme maslo, múku a žĺtok. Ochutíme soľou, korením a najemno nasekanou vňaťou. Z hmoty tvarujeme malé knedličky a tie pred koncom varenia nahádžeme do vriacej polievky a povaríme 2-3 minúty. Ak máte domácu vegetu, neváhajte pridať do polievku aj tú, dodá jej ešte lepši chuť.

Dusená kapusta s cibuľkou a cesnakom

Dusená kapusta s cibuľou, slaninkou a cesnakom

Potrebujeme:

6 plátkov slaninky 1 cibuľu nasekanú nadrobno 2 strúčiky cesnaku nasekané nadrobno 1 hlávku kapusty – nakrájanú na slížiky 1 lyžicu soli 1 lyžičku čierneho mletého korenia 1/2 lyžičky cibuľového prášku ½ lyžičky cesnakového prášku 1/8 lyžičky červenej papriky

Postup:

Slaninu nakrájame na drobno a opražíme na panvici dochrumkava. Potom pridáme cibuľu a necháme skaramelizovať. Potom pridáme aj cesnak a všetko spolu ešte krátko povaríme. Potom pridáme kapustu a restujeme 10 minút. Ochutíme soľou, koreninami, znížime teplotu a prikryjeme. Za obšasného miešania varíme ešte 30 minút. Môžeme podávať okamžite.

5-minútové knedličky

Iné knedle už ani nerobím: 5-minútové maďarské knedle bez vajec, chutia fantasticky!

Potrebujeme:

250 g mäkkého tvarohu 100 g detksej krupice Ja pridávam do cesta aj trošku soli (asi 1/3 – 1/2 lyžičky), zdá sa mi potom ešte chutnejšie

Postup:

Obe prísady (prípadne aj štipku soli) zmiešame na pracovnej doske a vypracujeme cesto, ktoré len vyformujeme do tvaru valčeka a narežeme na jednotlivé knedličky. To je všetko. Teraz už je to len na vašej fantázii, ako chcete knedličky pripraviť. Ja robím tak, že každý kúsok vytvarujeme na malú placku, do stredu uložím ovocie, karamelku, alebo lekvár a potom vyformujem do tvaru knedlíčka. Dým variť vodu a kým zovrie, nechám knedličky chvíľku odležať. Nahádžem do vriacej vody a keď vyplávajú necháme povariť ešte 2-3 minúty. Môžete podávať preliate maslom, orechmi alebo kyslou smotanou. Ja si na nasucho opražím na panvici strúhanku, pridám maslo, práškový cukor a v tejto zmesi vyváľam uvarené knedličky.

Dokonalé parené buchty za pár drobných

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt parené buchty podľa babičky

Potrebujeme:

400 g polohrubej múky ½ kocky čerstvého droždia 1 lyžičku soli 1 vajce 200 ml vlažnej vody Náplň: Čokoľvek máte radi: Lekvár, ovocie alebo karamelové cukríky krowky – ja dávam polovicu cukríka na jednu buchtu

Postup:

Do misky nalejeme časť vody a rozdrobíme do nej kvasnice, keď sa začnú roztekať, hneď zasypeme trochou múky, pridáme zvyšnú vodu, vajce a dobre premiešame. Postupne do zmesi pridávame múku so soľou a miešame tak, že vypracujeme hladké, pružné cesto. Cesto klasicky prikryjeme utierkou a necháme na teplom mieste kysnúť asi 45 minút. Potom cesto preložíme na pomúčenú dosku, rozvaľkáme na tenší plát a vykrajujeme z neho pomocou pohára kruhy. Do stredu navrstvíme náplň a v dlaniach vyformujeme do tvaru guľôčky. Keď máme všetky buchty hotové, prikryjeme ich ešte na 10 minút utierkou a necháme podkysnúť. Ja naparujem na utierke – do hrnca nalejeme vodu a na vrch upevníme utierku pomocou gumičky. Na utierku dáme buchty a prikryjeme pokrievkou. Varíme na pare 10 minút. Buchty vyberieme z pary, prepichneme špáradlom a môžeme podávať.

Pečené zemiaky s cesnakom a jemne pikantnou pečienkouFantastická večera za pár drobných: Pečené zemiaky s cesnakom a jemne pikantnou kuracou pečienkou

Potrebujeme:

500 g kuracích pečienok 600 g zemiakov 3 strúčiky cesnaku Majoránku Oregano Mletú červenú papriku – pálivú Soľ, čierne mleté korenie Olej Voliteľné: Chilli papričku nakrájanú nadrobno

Postup:

Zemiaky očistíme a nakrájame na kúsky. Vo vriacej, osoleneje vode varíme 5 minút a následne scedíme. Kuracie pečienky očistíme a krátko orestujeme na panvici. Zapekaciu misu vymastíme olejom a vložíme do nej zemiaky a na ne uložíme kúsky pečienky. V 50 ml oleja rozmiešame majoránku, oregano, papriku a pretlačený cesnak. Potom túto zmes nalejeme na zemiaky s pečienkou. Vložíme do vyhriatej rúry a pečieme pri teplote 180 stupňov 40 minút. Počas pečenia môžeme premiešať.

Sedliacka pizza

Bez kysnutého cesta: Sedliacka pizza s klobásou a syrom!

Potrebujeme:

5 zemiakov 4 klobásy alebo párky 2 vajcia 100 g strúhaného syra Soľ a čierne mleté korene podľa chuti Zelenú cibuľku nasekanú nadrobno

Postup:

Zemiaky umyjeme, ošúpeme a uvaríme v slanej vode. Potom zemiaky necháme vychladnúť, nastúhame na hrubom strúhadle, pridáme vajcia a premiešame. Podľa chuti osolíme a okoreníme. Zemiakovú zmes preložíme na zapekaciu misu alebo plech, ktorý sme vymastili maslom. Na vrch nakrájame kolieska klobásy, posypeme strúhaným syrom a vložíme do vyhriatej rúry. Pečieme pri teplote 190 stupňov 10-15 minút. Podávame posypané zelenou cibuľkou.

Polievka a hlavný chod v jednom: Bohatá polievka s mäsovými guľkami

Bohatá polievka s mäsovými guľkami: Sýta a úžasne chutná!

Potrebujeme:

300 g mletého bravčového mäsa 200 g údenej šunky 300 g mix polievkovej zeleniny (mrkva, zeler, karfiol…) 150 g zemiakov nakrájaných nadrobno 100 g cibule nakrájanej nadrobno 2 rožky 2 vajcia + trochu mlieka na namočenie 2 lyžice oleja 2 šálky kyslej smotany Soľ, korenie, bobkový list, nové celé korenie…

Postup:

Rožky nakrájame, zalejeme mliekom a necháme chvíľu nasiaknúť. Potom vyžmýkame a pridáme k mletému mäsu. Do tejto zmesi pridáme aj soľ, korenie, vajcia a dobre premiešame. Zo zmesi formujeme menšie guľôčky – karbonátky. V hrnci orestujeme na oleji nakrájanú cibuľu, pridáme šunku, polievkovú zeleninu, soľ a koreniny a krátko spolu restujeme. Zmes zalejeme mäsovým alebo zeleninovým vývarom alebo vodou v ktorej rozpustíme bujón. Keď zelenina začne mäknúť, pridáme zemiaky a mäsové guličky. Varíme, kým mäso nie je hotové. Polievku podávame s kyslou smotanou.

Zemiaky s hubami

Potrebujeme:

Zemiaky – 400 g Huby – 200 gr Vajcia – 5 ks Cibuľa – 1 ks Mlieko – 50 ml Syr – 100 g Cesnak – 2 – 3 strúčiky soľ Rastlinný olej

Postup:

Zemiaky nakrájame nadrobno, rovnako si nakrájame aj cibuľu a huby. Na panvici na oleji orestujeme zemiaky, pridáme k nim cibuľku aj huby a restujeme, nakoniec vmiešame aj pretlačený cesnak. Krátko orestujeme, kým zemiaky nezískajú zlatistú farbu a preložíme do zapekacej misy. V miske si rozmiešame vajcia s mliekom a ochutíme. Zmes nalejeme na zemiaky v mise, premiešame a dáme piecť na 180 stupňov na asi 20 minút. Ku koncu pečenia posypeme syrom a necháme zapiecť dozlatista.

Zemiaková zapekačka

Potrebujeme:

1,5 kg zemiakov 400 g mletého mäsa 1 cibuľa 150 g čerstvej kapusty (môžete použiť aj kyslú) 1 ČL soli čierne mleté korenie podľa chuti 60 – 100 g masla (môžete nahradiť aj masťou)

Postup:

Zemiaky si očistíme, asi 4 väčšie si odložíme bokom a ostatné nakrájame na tenké pásiky. Cibuľu si nakrájame nadrobno a kapustu na tenké slíže. Do väčšej misy si dáme pokrájané zemiaky, kapustu a mleté mäso. Osolíme, okoreníme a dobre zamiešame. Zapekaciu formu si vymastíme a zvyšné zemiaky postrúhame na strúhadle. Potom ich rovnomerne navrstvíme na dno misy a popritláčame, aby vznikol kompaktný základ. Osolíme. Na to navrstvíme hmotu zo zemiakov, kapusty a mäsa. Navrch poukladáme nakrájané maslo a prikryjeme ďalšou vrstvou strúhaných zemiakov. Popritláčame, uhladíme a poukladáme opäť plátky masla.  Pečieme do zlatista asi 20 minút vo vyhratej rúre pri 200 stupňoch. Hotovú zapekačku nakrájame a podávame. Dobrú chuť!

Nesmrteľná fazulačka od našej babičky

Potrebujeme:

2 hrste bielej fazule 1 veľký zemiakmi2 strúčiky cesnaku 2 lyžice masla 3 lyžice hladkej múky 1 vajce Soľ, korenie Kvapku octu Voliteľné: 1 mrkvu 1 klobásku nakrájanú na kolieska alebo slaninku

Postup:

Fazuľu si pred prípravou v dostatočnom časovom odstupe namočíme: Potom varíme v tlakovom hrnci asi 30 minút a necháme dôjsť (ak používame obyčajný hrniec, varíme dlhšie). V samostatnom hrnci si pripravíme zápražku – maslo necháme rozpustiť a potom do neho vmiešame múku, keď zmes získa hnedastú farbu, zalejeme vodou a rozmiešame dohladka – ja som použila asi 1 l vody. Pridáme zemiak nakrájaný nadrobno, nakrájanú mrkvu (aj ju použijeme), zmäknutú fazuľu a rozmiešané vajíčko – to v polievke ešte dobre premiešame. Necháme povariť a nakoniec pridáme aj pretlačený cesnak, nakrájanú klobásku (ak ju použijete) a kvapku octu. Na tanieri môžeme dozdobiť majoránkou alebo petržlenovou vňaťou. Prajeme vám dobrú chuť! :-)

Fazuľový šalát s cibuľou a hubami

Potrebujeme:

500 g sterilizovanej fazule 500 g šampióňónov 4 kusy sterilizovaných uhoriek 2 ks cibule 3 lyžice oleja Soľ a čiernej korenie podľa chuti

Postup:

Huby nakrájame na plátky a orestujeme na panvici spolu s nakrájanou cibuľkou. Uhorky nakrájame na tenkú prúžky a fazuľu prepláchneme pod tečúcou vodou. Fazuľu zmiešame s uhorkami, pridáme orestovanú zmes a necháme 10 minút odpočívať. Potom pridáme soľ, korenie a najemno nasekané zelené bylinky. Podávame ako prílohu, alebo len tak – ako veľmi chutný šalát.

Trenčiansky párok s fazuľou po domácky:

Potrebujeme:

300 g bielej fazule 1 cibuľa 2 strúčiky cesnaku vývar z kostí alebo kuracie 140 g paradajkového pretlaku 6 nožičiek kvalitných tenkých párkov lyžička mletej papriky lyžice hl. múky soľ korenie cukor olej 50 ml smotany na varenie (voliteľné)

Postup:

Fazuľu namočíme deň vopred do studenej vody. Druhý deň vodu zlejeme. Fazuľa uvaríme vo vývare do mäkka. Na oleji speníme cibuľu s cesnakom. Pridáme papriku, pretlak a chvíľu restujeme. Vsypeme lyžicu múky a po chvíli pretlak zalejeme vývarom z fazule. Povaríme 8-10 minút. Primiešame scedenú fazuľu a nakrájaný párok na kolieska. Spoločne prehrejeme. Dochutíme soľou, korením a cukrom podľa chuti. Ja zvyknem do fazule zamiešať aj domáce lečo, prípadne podávame zjemnené smotanou. Výborne sa k tomu hodí aj domáci chlebík. Ja robím aj do zásoby do pohárov. Jednoducho dáme do čistých pohárov na zaváranie a sterilizujeme. Autorkou receptu je pani Milada Vavrošová.

Najlepšie recepty na dnes