Špina z digestoru aj mastnota z kuchynskej linky zmizne v okamihu: Vďaka týmto trikom bude kuchyňa žiariť čistotou za každých okolností!

Upratovanie kuchyne mnohí z nás vnímajú ako prácu za trest. Kde v byte sa nachádza viac mastnoty, pripáleného riadu a ďalších spotrebičov, ktoré dostávajú každý deň poriadne zabrať. Zhromaždili sme pre vás 10 geniálnych tipov, trikov a rád, ako udržať v kuchyni žiarivú čistotu bez námahy a drhnutia.

Upratovanie kuchyne mnohí z nás vnímajú ako prácu za trest. Kde v byte sa nachádza viac mastnoty, pripáleného riadu a ďalších spotrebičov, ktoré dostávajú každý deň poriadne zabrať. Zhromaždili sme pre vás 10 geniálnych tipov, trikov a rád, ako udržať v kuchyni žiarivú čistotu bez námahy a drhnutia.

Digestor

Zanesený filter z digestora vyčistíte za 15 minút. Stačí, ak ho jednoducho namočíte do roztoku soli, vody a kyseliny citrónovej – v 1 litri vody rozpustíme 4 lyžice soli a 3 lyžičky kyseliny. Ak je mastnota až príliš odolná, preložte nádobu s tekutinou a digestorom na plameň a nechajte chvíľu variť. Špina pôjde dole jedna-radosť.

Pripálený hrniec

S tým vám perfektne pomôže obyčajné živočíšne uhlie. Pár tabliet rozdrvte na prášok a ten nasypte do hrnca a necháme pôsobiť 15-20 minút. Potom prilejeme studenú vodu a ešte 30 minút necháme pôsobiť. Následne hrniec už len umyte ako ostatný riad. Uvidíte sami, ako jednoducho sa bude špina odliepať od povrchu.

Varešky a drevený riad

...

Do lavóra alebo umývadla nalejte vodu, pridajte ocot a nechajte v tomto kúpeli namočené 2-3 hodiny. Drevený riad bude ako nový. Túto procedúru je pre životnosť dreveného riadu dobré opakovať raz za mesiac.

Koniec zápachu v chladničke

Stačí, ak chladničku vytriete zmesou vody a ocotu – zmiešané v pomere 1:1. Vytrieme, necháme vyvetrať a môžeme dnu opäť uložiť všetky potraviny, po zápachu nebude ani stopy. Ak ste v chladničke zabudli pokazené jedlo a zápach je skutočne veľký, namiesto octu použite amoniak. Nezabudnite však chladničku potom nechať vyvetrať aspoň 12 hodín.

Kachličky na stene kuchynskej linky

Tie sú často potiahnuté mastnotou, striekancami z jedla a zaschnutými výparmi z varenia. Najjednoduchšie tieto nečistoty odstránite tak, že v 4 litroch teplej vody rozpustíte 4 lyžicu bóraxu, 100 ml octu a 100 ml kvapalného amoniaku. Povrch zmesou navlhčite a jemne zotrite nečistoty. Funguje to ako kúzlo!

Mastnota a matný povlak na kuchynskej linke

Najjednoduchšie ho odstránite pomocou starého triku – zmesi oleja a jedlej sódy. Zmiešajte v rovnakom pomere a pastu, ktorá vám takto vznikne rozotrite na znečistenú plochu a nechajte 30 minút pôsobiť. Potom zotrite mokrou špongiou a môžete si užívať kuchynskú linku, ktorá žiari čistotou.

Mixér

Najjednoduchší spôsob, ako vyčistiť hneď po použití, je naliať doň trochu vody a niekoľko kvapiek prostriedku na riad. Zatvorte zapnite ho na 20 sekúnd. Potom dobre opláchnite vodou a máte hotovo.

Mlynček na kávu

Najjednoduchšie ho vyčistíte, ak v ňom jednoducho zomeliete hrsť ryže. Tento nápad je výborný aj vtedy, ak ste mlynček použili na mletie aromatických korenín a potrebujete sa zbaviť ich výraznej arómy.

Zapáchajúci kôš

Nalejte na dno koša ocot a vodou s ľadom. Nechajte pôsobiť, kým sa ľad nerozpustí a následne len opláchnite čistou vodou. Zápach bude preč.

Stopy od kávy a čierneho čaju

Všetok takto znečistený riad jednoducho ponorte do vody s octom – zmiešané v rovnakom pomere. Potom umyte ako zvyčajne a po škvrnách nebude ani stopy.

zdroj: takprosto