Včelí vosk by u vás doma nemal chýbať: Spoznajte jeho 14 nečakaných využití, o ktorých väčšina ľudí netuší

Včelí vosk je prírodným zázrakom. Neuveríte, na čo všetko ho môžete využiť!

Včelí vosk je nenapodobniteľný prírodný zázrak, ktorý tvorí základ mnohých produktov starostlivosti o pleť, kožené doplnky či nábytok. Najsilnejší je vtedy, keď ho máte najčistejšej podobe. Prečítajte si dôvody, pre ktoré by nemal chýbať ani u vás doma.

1. Batikovanie

Batik je stredoveká technika maľovania na tkaniny. Vosk slúžil na perfektné ohraničenie maľovaných plôch tak, aby sa farba voľne nerozpíjala po tkanine. Vďaka tomu môžu vzniknúť nádherné kreácie.

2. Maľovanie kraslíc

Na Ukrajine sa technika maľovania voskom na veľkonočné vajíčka používa od nepamäti. Princíp je rovnaký, ako v predchádzajúcom prípade.

3. Ochrana náradia

Vosk ochráni náradie pred hrdzou. Stačí náradie vyčistiť, utrieť dosucha a potrieť jeho povrch včelím voskom. Teraz sa nemusíte obávať vzniku hrdze.

4. Vodotesný odev aj topánky

Ak chcete, aby bol váš odev vodotesný, rozotrite na jeho povrch tuhý vosk. Potom prechádzajte po povrchu fénom na sušenie vlasov a nechajte uschnúť. Rovnakým spôsobom môžete premeniť textilné topánky na vodotesné.

5. Pri práci s drevom

Ak chcete do drevenej dosky zatĺcť veľký klinec a obávate, že drevo praskne, namažte toto miesto na dreve pred prácou včelím voskom. Zabránite tak prasknutiu dreva.

6. Lesk a ochrana nábytku

neexistuje lepší spôsob, ako sa starať o svoj drevený nábytok. Vďaka vosku bude drevo nádherne lesklé, vyživené a chránené.

7. Pečať na dopisy

Vosk sa už od nepamäti používal na zapečatenie listov či obálok. Ak chcete niekoho prekvapiť originálnym dopisom, alebo želaním, neváhajte vytvoriť slávnostnú pečať z vosku. Rozpusťte vosk, nakvapkajte ho do rohu obálky, odtlačte ľubovoľnú pečať a nechajte zaschnúť.

9. Starostlivosť o kožené topánky a doplnky

Prírodný včelí vosk predstavuje najlepšiu starostlivosť o kožené doplnky.

10. Ochrana kože a nechtov

Počas silných mrazov alebo pred kontaktom s chemikáliami si namažte ruky včelím voskom. Je to skvelý spôsob, ako ruky ochrániť a zároveň im zabezpečiť výživu. Včelí vosk je vynikajúci aj ako prírodný balzam na pery.

11. Uvoľňuje a upokojuje

Vôňa včelieho vosku s jemne medovými tónmi je veľmi príjemná, uvoľnujúca a prospieva pri problémoch so spánkom.

12. Proti zasekávaniu zipsu

Zasekávaniu zipsov zabránite tak, že po celom ich povrchu nanesiete tenučkú vrstvu vosku.

13. Vyčistí žehličku

Používate žehličku LEN na žehlenie bielizne? Robíte chybu!

Žehličku vyčistíte šetrne a jednoducho pomocou včelieho vosku. Ak máte teda na žehličke nejaké usadeniny, vyčistíte ich voskom. Platí to aj v prípade žehličky na vlasy.

14. Vyčistí dvere, okná aj zásuvky

Je neuveriteľné, čo všetko môžete urobiť so starými zásuvkami. Týchto 27 trikov je vskutku úžasných!

Pomocou včelieho vosku jednoducho vyčistíte zhrdzavené spoje na starých oknách. Vosk pomôže aj v prípade, že vám vŕzgajú dvere, alebo sa zasekávajú zásuvky.

Dnes najobľúbenejšie