Vašej kapusty sa škodcovia budú vyhýbať: Recept, vďaka ktorému sa už nemusíte báť o svoju úrodu!

Kapustu mi celé roky likvidovali škodcovia, ktorí si pochutnávali na listoch a výsledok bol žalostný. V jednej knihe pre záhradkárov som si prečítal o účinkoch valeriány lekárskej v boji proti škodcom a ochrane kapustovitej zeleniny.

Kapustu mi celé roky likvidovali škodcovia, ktorí si pochutnávali na listoch a výsledok bol takýto žalostný. Vyskúšali sme všetko – od chémie až po úplne prírodné riešenia, no zdá sa, že tie potvorky sú z roka na rok odolnejšie a nič ich nedokáže zastaviť. V jednej knihe pre záhradkárov som si prečítal o účinkoch valeriány lekárskej v boji proti škodcom a ochrane kapustovitej zeleniny.

Valeriána dokáže odpudzovať škodcov a dokonca aj vošky. A najlepšie je, že škodcovia ju cítia dlho po tom, ako postrek vykonáte. Budú sa jej teda vyhýbať dlho. Ja som Vvyskúšal som tento recept a odvtedy používam. Ak máte podobný problém, vyskúšajte a sami uvidíte rozdiel.

Recept proti škodcom likvidujúcim kapsutovité plodiny

Potrebujeme:

25 ml tinktúry z valeriány (kúpite na nete, alebo si môžete jednoducho vyrobiť aj doma)

3 l vody

1 lyžicu tekutého mydla

...

Postup:

Všetko zmiešame a nastriekame na kapustu a so škodcami je pokoj.

Tinktúru si môžete vyrobiť aj sami. Ja používam sušené rastliny, ktoré zalejem alkoholom a nechám poriadne vylúhovať. Potom prelejem do fľaštičiek s tmavým sklom a skladujem na chladnejšom mieste.

Počul som aj o výluhoch z mačacieho koreňa (tak sa valeriána zvykne ľudovo nazývať). Používajú sa podobne ako klasické výluhy z púpavy alebo žihľavy. Mne sa osvedčil recept s tinktúrov.

Môj tip:

Asi jeden mesiac pred zberom postriekam hlávky zmesou amoniaku a vody (na 5 l vody dávam 30 ml 10% amoniaku). Mám pokoj nielen s voškami a škodcami ale kapusta aj dlhšie vydrží po zbere.

Za tip ďakujeme nášmu pravidelnému prispivateľovi Jožkovi K.