Vaječné škrupinky už nevyhadzujte: V záhrade je to hotový poklad!

Škrupiny z vajec sa považujú za veľmi hodnotný odpad z kuchyne, pretože v záhrade ich pomoc skutočne vyvážite zlatom. A nielen tam. Urobia vám obrovskú službu aj pri pestovaní izbových rastlín.

Spracovali sme pre vás 5 užitočných tipov z portálu souspark, na čo všetko ich môžete použiť!

Vaječná škrupina ako hnojivo

Obsahuje nielen veľa vápnika, ale aj ďalšie cenné stopové prvky a minerály, ako kremík, fluór, zinok a ďalšie užitočné látky. A práve škrupinky, ktoré by ste inak vyhodili, pomáhajú rastlinám doplniť si zásoby potrebných živín, vďaka čomu budú lepšie rásť, kvitnúť, aj plodiť.

Postup: Škrupinku treba namrviť, nechať usušiť, pomlieť a zmiešať s pôdou pri koreni rastliny.

Pôdny dezoxidátor

Škrupiny pomáhajú znižovať percento kyslosti pôdy a obohacujú humus o užitočné látky. Preto ich pokojne môžete hodiť do kompostovacej jamy a na jar budete mať vynikajúce hnojivo.

Hubenie škodcov

Bude to znieť možno zvláštne, ale vaječné škrupiny pomáhajú v boji proti krtonôžke, inak známej aj ako medvedík, ktorá patrí k jednému z najhorších škodcov v záhrade.

Škrupiny rozdrvte na menšie kúsky, z miešajte ich s nerafinovaným rastlinným olejom a posypte hriadky. Hmyz škrupinky skonzumuje a zahubia ho.

Zo škrupín môžete pripraviť aj prášok a posypať ním larvy pásavky zemiakovej. Takisto ich to zahubí.

Aby ste ochránili záhony pred slimákmi a húsenicami, urobte okolo rastlín ochrannú kontúru z kúskov škrupín a slimáky, ani húsenice sa k nim nedostanú.

Mulčovanie pôdy

Ak škrupiny rozdrvíte na väčšie kusy a zmiešate ich s vrchnou vrstvou pôdy, získate tak vynikajúci mulč – veľké kúsky škrupín dlho nehnijú, vytvárajú priepustnosť vzduchu, zadržiavajú vlhkosť a bránia rastu buriny. Stačí zbierať škrupiny a na jar ich použiť týmto spôsobom.

Stimulátor rastu sadeníc

Prášok z vaječných škrupín pomáha semenám rýchlejšie klíčiť. Vysejte semená, posypte ich práškom a zakryte malou vrstvou zeminy. 

Spravidla môžete semená vysadiť aj do polovice škrupinky, takže rastlinky dostanú živiny priamo z nej a nemusíte míňať peniaze na nákup vhodných nádob na sadenice. Pri presádzaní stačí škrupinku len jemne rozdrviť a zasaďte sadenicu spolu s ňou. Získa tak ďalšiu výživu.

Na polievanie používajte roztok, ktorý si pripravíte zo škrupinového prášku zmiešaného s čistou vodou. Nechajte ju vylúhovať vo vetranej miestnosti niekoľko dní a použite.

Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay

Picture of Miroslava

Miroslava

Redaktorka magazínu To je nápad!

Dnes najobľúbenejšie