Vaječné škrupinky sú oveľa cennejšie, ako si myslíte: Odkedy viem toto, používam ich na dvore celý rok, dokážu úžasné veci!

Teraz ich budete mať dosť, viac ako inokedy. Vaječné škrupinky nevyhadzujte, pomôžu zvýšiť úrodu vo vašej záhradke a nebude vás to stáť ani cent.

Vaječné škrupiny obsahujú množstvo minerálnych látok, ktoré sú nevyhnutné pre rast rastlín. V tejto súvislosti je najvýznamnejšie zastúpený vápnik. Rastlinám dodá pevnosť a potrebnú hrúbku. Jeho prítomnosť v pôde zasa chráni pred pôsobením mikroorganizmov, vďaka čomu rastliny nezahnívajú.

Zlepšia pôdu v záhrade

Predtým, ako porozbíjané škrupiny použijete v záhrade, ich najskôr umyte v studenej vode a následne vložte na 2 minúty do mikrovlnnej rúry. Tak zabránite, aby sa do pôdy dostali škodlivé baktérie ako napríklad salmonela.

Vaječné škrupiny rozmixujeme na prach a rozprášime do záhonov a pridáme aj do jamiek, do ktorých vysádzame. Pôda bude oveľa zdravšia a výživnejšia pre vaše rastlinky.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Vaječné škrupiny sú vynikajúce pre paradajky. Najlepšie je pridať malú lopatku rozmixovaných vajcových škrupín do každej jamky, kde budete rajčiny sadiť. Aj v procese rastu môžete paradajkám pomôcť, ak rozdrvený prášok pridáte do zálievky, alebo nasypete na pôdu okolo paradajok a zalejete.

Výživa pre sliepky: Vaječné škrupiny obsahujú veľa vápnika.. Preto využite ich ako doplnok ku krmivu pri chove sliepok a kurčiat.. Primiešajte rozomleté alebo najemno rozdrvené večné škrupiny k ich potrave..

Vajcové škrupiny  odradia slimákov a iných škodcov, aby sa kŕmili vašimi rastlinkami. Podrvte ich na menšie kúsky a obsypte okolo korienka rastlinky. Takto som minulý aj tento rok zachránila úrodu jahôd.

Ak vaječné škrupiny pridáte do kompostu, zvýši sa obsah minerálov. Škrupinky sa pomerne rýchlo v komposte rozkladajú.

 

Ak si pestujete aj plantu zo semienok, zasaďte ich do vajcových škrupín. Polovičky škrupín dajte do obalu na vajcia, naplňte dobrou zeminou a zasaďte semienko. Keď bude sadenica veľká, stlačte škrupinu aby praskla, aby mali kade rásť korienky a presaďte do záhonu.

Foto Pinterest.com