Väčšina žien má problém s mäkkým bruškom a stehnami: Trénerka poradila jednoduchý plán, ktorý funguje lepšie ako beh a brušáky!

Keď dosiahnete vek 40 rokov, začína sa telo výrazne meniť. U niektorých žien už krátko po 40-tke nastupuje menopauza. Rednutie kostí nastupuje často spolu s menopauzou. Mení sa metabolizmus, trávenie, postupne sa začínate strácať kolagén a vidíte prvé známky straty hutnosti pleti. Vrásky sú zreteľnejšie, prehlbuje sa noso-ústna ryha a rysy začínajú vädnúť. Začínate bojovať všetkými prostriedkami, ale len krémy nestačia. Musíte správne jesť! To, čo jete, môže totiž významne spomaliť rozpad kolagénu, spomalenie trávenie, nabaľovanie kilogramov, problémy s kĺbmi, kosťami, srdcom a ďalšie ťažkosti. Tiež vaše srdce a cievy potrebujú zrazu celkom iné živiny, ako keď ste mali 20. Cievy je potrebné očistiť od nánosu tukov, aby ste udržali optimálne prekrvenie organizmu. S tým všetkým vám pomôžu jednoduché cviky, pohyby a správne potraviny.

Plán pre ženy po 40-tke

5 najlepších cvikov, ktoré spevňujú problémové partie

Dlhoročná trénerka zhromaždila sadu 5 cvikov, ktoré dokážu precvičiť celé telo a navyše, formujú práve kritické oblasti bruška, stehien a zadku. Okrem formovania postavy však počas cvičenia aj spevníte chrbticu a okrem efektívneho cvičenia si tak aj zlepšíte zdravie a držanie tela.

1. Pre každú nohu opakujeme cvičenie 30x

2. Pre každú nohu opakujeme cvičenie 15x

3. Striedavo stojíme na pravej a ľavej nohe, opakujeme 30 x

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

4. Pri tomto cviku zo začiatku opakujeme len 10 x pre každú nohu. Po približne dvoch týždňoch cvičenia by ste mali byť schopní urobiť 30 opakovaní pre každú nohu.

5. Striedame pravú a ľavú nohu, opakujeme 30x

Potraviny, ktoré by v jedálničku po 40-tke nemali chýbať!

Ľanové semienko

Ľanové semienka majú na tráviaci trakt blahodárny účinok. Okrem toho, že spoľahlivo zbavia črevá toxínov, pomôžu aj pri zápche či hnačke. Môžete ich jesť, keď máte problémy, ale aj vtedy, keď jednoducho chcete udržať svoje trávenie v dobrej kondícii. Nezabúdajte, že keď správne funguje trávenie, darí sa celému telu. Zmierňuje tiež príznaky reumy a chráni pred rednutím kostí. Ľanové semienka sú plné tukov, ale ide o zdravé tuky, ktoré telo zbavujú škodlivín. Navyše výrazne podporuje trávenie, vyprázdňovanie a rýchlosť metabolizmu, čo je jeden z najdôležitejších faktorov zdravého chudnutia.

Zázrak menom sušené slivky

Slivky, najmä tie sušené sú plné vápnika a živín, ktoré prospievajú kĺbom, kostiam a bojujú proti zápalom. Stačí hrsť a denne, odporúčajú sa najmä ženám okolo 40-teho roku života, u ktorých hrozí riziko rednutia kostí v dôsledku nástupu klimaktéria.

Mäso a strukoviny

Zamerajte sa na potraviny s vysokým obsahom železa. Keď máte nízku hladinu železa, môže to ovplyvniť aj rast a kvalitu vlasov. Potraviny s vysokým obsahom železa zahŕňajú červené mäso, mušle, krevety, čierne fazuľa, šošovicu, špenát a tekvicové semená.

Farebné ovocie

Vaším spojencom budú tiež potraviny s vysokým obsahom vlákniny! Dajte si ovocie, zeleninu a zrniečka vrátane chia semienok, šošovice, ovsa. Najlepšie sú maliny, hrušky a artičoky, ktoré sú dobrý veľmi m zdrojom vlákniny.

Tučné ryby

Jedzte preto dobré tuky a nebojte sa ich. Všade tam, kde vládnu omega-3 mastné kyseliny, je vašej koži dobre. Nájdete ich v hojnej miere v lososovi, mletom ľanovom semienku a vlašských orechoch.

Orechy

Práve orechy, ako sú vlašáky a mandle, majú tiež aminokyselinu L-arginín, ktorá podporuje syntézu proteínov, čo je dobré pre zdravé vlasy, kožu a nechty.

Jedzte často avokádo, ktoré je tučné aj plné vitamínov, dajte si čo najčastejšie panenský olivový olej!

Kyslé mlieko

Nezabúdajte tiež na probiotiká v podobe kvasených dobrôt alebo jogurtov, a to nielen v čase choroby. Čím vyladěnější bude vaša črevná mikroflóra, tým lepšie budete vyzerať.

Mrkva, zemiaky

Jedzte všetko, čo obsahuje betakarotén, či už sú to sladké zemiaky, mrkva, alebo paradajky.

Na záver – relaxačný pohyb, ktorý pomôže chrbtici, uvoľní telo a bojuje kŕčovým žilám

Na tento cvik budete potrebovať stoličku. Pre ženy je určite dobrou správou, že okrem chrbtice je veľmi prospešná v boji proti kŕčovým žilám. Ľahnite si na zem na podložku a nohy vyložte si nohy na stoličku. Cvičenie pomáha obnoviť správny krvný obeh v celom tele a chrbtica tak dokáže relaxovať po celodennej námahe. Vytrvajte 6-10 minút, prípadne tak dlho, kým vám je táto poloha príjemná. Odporúča sa tiež mať pár minút nohy celkom vystreté a opreté napríklad o stenu. Tento jednoduchý pohyb tiež zlepšuje celkové prekrvenie.

zdroj: uduba