Na prístrojovej doske ju máte aj vy: Väčšina vodičov nevie čo robiť, ak sa rozsvieti táto kontrolka!

Človek nikdy nevie, kedy sa dostane do situácie, kedy mu bude svietiť na aute kontrolka, akú nikdy predtým nevidel. Pozrite sa, čo vám chce prostredníctvom nich vaše auto povedať.

Poznáte tú situáciu, kedy vám začne blikať kontrolka na prístrojovej doske vo vašom aute a vy v rýchlosti premýšľate, čo to znamená? Ani skúsení vodiči nepoznajú všetky symboly, ktorými vám automobil môže niečo naznačovať. Niektoré, ako napríklad to, že vám dochádza palivo, pozná každý. No sú aj také, ktoré ste s najväčšou pravdepodobnosťou ešte nikdy nevideli a nemáte ani potuchy, čo znamenajú.

Keď svietia kontrolky

Človek nikdy nevie, kedy ho tieto kontrolky dokážu prekvapiť, preto nie je na škodu mať prehľad o tom, čo sa za nimi môže skrývať. Pozrite si užitočný prehľad kontroliek na prístrojovej doske, ktoré vám môžu signalizovať niečo dôležité.

Kontrolky na prístrojovej doske signalizujú dôležité informácie.
Kontrolky na prístrojovej doske signalizujú dôležité informácie. Foto: adn

1. Kontrolka signalizuje predné hmlové svetlá (hmlovky). Ak svieti, znamená to, že sú zapnuté. Pokiaľ však vonku nie je hmla ani nepriaznivým počasím znížená viditeľnosť, mali by ste ich mať vypnuté.

2. Kontrolka naznačuje vodičovi, že nastal problém s posilňovačom riadenia. Záleží od veľkosti poruchy, či sa jeho účinnosť obmedzí iba čiastočne alebo výrazne. Pre vás to znamená, že sa vám skomplikuje otáčanie volantom.

3. Zadné hmlové svetlomety. Platí všetko to, čo aj pri predných hmlových svetlách.

4. Nízka hladina kvapaliny v nádržke ostrekovača. Keď svieti táto kontrolka, mali by ste doliať do ostrekovačov zimnú alebo letnú kvapalinu.

5. Opotrebovanie brzdového obloženia. V priebehu najbližších dní potrebujete v aute vymeniť brzdové platničky.

6. Ikona tempomatu rozsvietením signalizuje, že je aktívna regulácia rýchlosti automobilu. Po stlačení spojky alebo brzdového pedálu ju deaktivujete.

7. Smerové svetlá. Ak sa vyskytla porucha, blikajú dvakrát rýchlejšie.

8. Dažďový, resp. svetelný senzor. Kontrolka upozorňuje na poruchu automatického stierania a rozsvecvania svetiel, musíte ich spúšťať manuálne.

9. Kontrolka signalizuje nízku teplotu. Upozorňuje na možnú námrazu na vozovke alebo poľadovicu, ktorej treba prispôsobiť jazdu.

10. Informačná kontrolka vo vozidlách s automatickou prevodovkou. Zvyčajne sa na displeji zobrazí aj testová informácia, čo treba urobiť.

11. Kontrolka žeravenia signalizuje, že žeraviace sviečky, teda žhaviče sú aktívne. Ak svieti alebo bliká počas jazdy, signalizuje poruchu.

12. Kontrolka akumulátora. Pokiaľ svieti po naštartovaní, signalizuje chybu a upozorňuje, že sa akumulátor nedobíja.

13. Chyba zapaľovania. Môže spočívať priamo v zapaľovaní, v kľúči, elektronike či spínacej skrinke.

14. Kľúč nebol nájdený. Kontrolka svieti, ak nie je možné naštartovať alebo pri určitom type áut to, že vodič opustil naštartované vozidlo aj s kľúčom.

15. Nefunkčná žiarovka. Je pravdepodobné, že sa niektorá z žiaroviek vypálila a je nutné ju vymeniť za novú.

16. Kontrolka odstupu. Upozorňuje vás, aby ste udržiavali primeraný odstup od vozidla pred vami.

zdroj: dobrenoviny

Dnes najobľúbenejšie