Nedostatok týchto potravín spôsobuje bolesť hlavy, stratu vlasov a ďalšie problémy: Škoda, sme to nevedeli skôr!

Nadmerné vypadávanie vlasov, vyrážky, suchá pokožka či iné náhle zmeny na tele sú často symptómami, prostredníctvom ktorých nám náš organizmus dáva najavo, že niečo nie je celkom v poriadku. Aby ste nepodľahli zbytočne panike, radi vás upokojíme. Často stačí len doplniť určitý druh vitamínov či minerálov a problém je razom preč. Podstatné však je zistiť, čo konkrétne nášmu telu chýba.

Nedostatkom vitamínov alebo iných potrebných látok nám naše telo dáva najavo nenápadnými, no v niektorých prípadoch aj výraznejšími symptómami. Je však potrebné všimnúť si ich v čas a potrebné látky rýchlo doplniť. Inak môžu prerásť do závažnejších zdravotných komplikácií. Všímajte si svoje telo a pred nasadením umelých výživových doplnkov vsadte na „prirodzené“ získavanie vitamínov a živín zo stavy.

Potraviny proti migréne a bolesti hlavy

 1. Kyselina listová a vitamín B12
  Spočiatku telo bez týchto prvkov trpí stresom. Človek sa stáva podráždeným a nervóznym. Dlhodobý nedostatok látok vedie k závažnejším následkom. Dostatok kyseliny listovej  získate z brokolice, špenátu, šparglr, tekvice, repy a avokáda. A vitamín B12 sa nachádza v kuracích vajciach.s kyselinou listovou a b12
 2. Meď a železo
  Ženy najčastejšie trpia nedostatkom týchto prvkov. Majú migrénu, depresiu a znížený tlak. Ak chcete doplniť zásobu medi v tele, musíte jesť fazuľa, orechy a kozie syry. Ale železo je obsiahnuté aj v morských riasach, sezame, semenách, pečeni a zelenom.medi a železa vo výrobkoch
 3. Vitamín B6
  Aby ste znížili bolesti hlavy a nevoľnosť, musíte jesť ľahko stráviteľné jedlo. Aj konzumácia vitamínu B6 pomáha. Je prítomný v obilninách, čerstvej zelenine, pečeni a fazuli.
 4. Vitamín D
  Zistilo sa, že u ľudí, ktorých krv má zníženú hladinu vitamínu D, sa príznaky bolesti hlavy objavujú o 20% častejšie. Takže jedzte viac morských plodov, vajcia, fazuľa a mliečne výrobky. A tiež je potrebné chodiť viac na slniečko.

Keď chýbajú konkrétne vitamíny a kde ich nájdete prirodzene!

Popraskané pery

Ak máte neustále popraskané a suché pery aj napriek dostatočnej starostlivosti a hydratácii, veľmi pravdepodobne sa jedná o deficit železa, zinku a vitamínov skupiny B (B3, B2, B12). S týmto problémom sa často potýkajú vegetariáni, pretože tieto látky sa získavajú najmä z mäsa.

Čo by ste mali zaradiť do jedálnička? Už spomínané mäso – hovädzie, divinu, hydinu, ale aj ryby – predovšetkým tuniaka a lososa. Rovnako dôležité sú vajcia, strukoviny, šošovica a orechy. Rovnako siahnite po potravinách s vysokým obsahom vitamínu C, vďaka ktorému sa železo vstrebáva omnoho rýchlejšie a jednoduchšie. Ide o potraviny ako brokolica, červená paprika, kel či karfiol.

...

Nadmerné vypadávanie vlasov

Ak ste v poslednom období zaznamenali zvýšené vypadávanie vlasov, vášmu telu chýba vitamín B7 – ktorý sa tiež nazýva vitamín krásnych a zdravých vlasov. Týmito problémami často trpia jednotlivci, ktorí konzumujú vajcia v neupravenom – surovom stave. Čerstvé vajcia sú bohatým zdrojom proteínov. Proteín avidín – ktorý surové vajcia obsahujú- však blokuje vstrebávanie vitamínu B7 a môže byť dôsledkom vzniku jeho deficitu a teda aj uvedených symptómov.

Čo by ste mali  zaradiť do jedálnička? Začnite s konzumáciou varených vajec namiesto surových, rovnako zaraďte do jedálnička lososa, avokádo, huby, karfiol, sójové bôby, vlašské orechy, maliny a banány.

Žačervenané alebo naopak biele vyrážky, nadmerne suchá pokožka

Kožné zmeny pripomínajúce akné sa objavujú zvyčajne na rukách, tvári, stehnách a chrbte. Zmeny na koži a nadmerná suchosť pokožky najčastejšie signalizujú nedostatky v prijímaní telu prospešných mastných kyselín a deficit vitamínov A a E.

Ako prvé je potrebné zo stravy vylúčiť trans-tuky ( ktorý je v  keksoch z obchodu..) a nasýtené tuky a konzumovať viac zdravých tukov. Tie nájdete v rybách ako je losos či sardinky, vo vlašských orechoch a mandliach. Prospešné sú aj ľanové semienka. Nezabúdajte tiež na zelenú zeleninu, mrkvu, sladké zemiaky a červenú papriku – tieto potraviny obsahujú vysoké množstvo beta-karoténu, ktoré naše telo potrebuje na to, aby získalo potrebné vitamíny zo stavy.

Brnenie rúk, nôh alebo iných častí tela, prípadne náhle znecitlivenie niektorých miest na tele

Tieto symptómy poukazujú na problém periférnej nervovej sústavy pre ktorej správne fungovanie sú nevyhnuté vitamíny B9, B6 a B12. Okrem vyššie uvedených príznakov sa môže objaviť depresívna nálada či nadmerná únava.

Čo by ste mali zaradiť do jedálnička? Na odstránenie deficitu je vynikajúca červená repa, špenát, špargľa, uvarené vajcia, fazuľa, mäkkýše, kraby a kuracie mäso (ideálne domáce).

9 jasných signálov, že vášmu telu chýba horčík a ako najľahšie dostať do tela!

Ak sa neustále cítite unavený, trpíte migrénami a máte svalové kŕče, s najväčšou pravdepodobnosťou ide o nedostatok horčíka vo vašom tele. Preto by ste mali zbystriť pozornosť a byť schopní zistiť nedostatok včas.

1. Nekontrolovateľná chuť na sladké jedlá

Naliehavá túžba na niečo sladké môže byť jedným z neklamných znakov, že v tele je nedostatok určitých minerálov, najmä horčíka. Strata horčíka u žien je často spojená s menštruáciou a u športovcov s intenzívnym tréningom, keď telo spotrebuje väčšinu horčík na svalovú prácu.

2. Bolesť svalov a kŕče

Svalové kŕče a bolesť môžu byť veľmi bolestivé. Ak trpíte kŕčmi pravidelne, môže to byť príznak nízkej hladiny horčíka. Horčík a vitamíny D, E a B môžu účinne zabrániť svalovým kŕčom. Navštívte preto svojho lekára, aby skontroloval hladinu týchto vitamínov a uistite sa, že dostanete odporúčanú dennú dávku každého nich.

Tiež sa môžete pokúsiť zmierniť utrpenie spôsobené kŕčmi masírovaním postihnutých svalov krúživými pohybom.

3. Nespavosť

Nedostatok horčíka môže spôsobiť nespavosť. Horčík je životne dôležitý pre funkciu nazvanú „relaxácia mozgu“. Táto schopnosť mozgu nám pomáha relaxovať a pokojne spať.

Ako sme už spomenuli vyššie, nízke hladiny horčíka môžu viesť k svalovým kŕčom. To spôsobuje syndróm nekľudných nôh, čo je stav, ktorý spôsobuje, že nohy v noci spôsobujú nepríjemné pocity. Výsledkom je zníženie kvality spánku.

4. Ochorenie kostí

Nedostatok horčíka môže tiež zvýšiť riziko vzniku problémov s kosťami. To môže viesť k zvýšenému riziku zlomenín. Ide o to, že nedostatok horčíka ovplyvňuje hladinu vápnika v krvi a vápnik je nevyhnutný na udržanie zdravých kostí.

5. Pálenie záhy

Ak máte nedostatok horčíka, jedlo a žalúdočná kyselina sa vracajú späť do pažeráka. To vedie k pocitu pálenia, ktorý sa nazýva kyselý reflux alebo pálenie záhy.

6. Stres a apatia

Horčík je základným prvkom budovania silného nervového systému. Tento prvok je zodpovedný aj za relaxáciu a schopnosť našej psychiky odpočívať. Pri nedostatku horčíka v tele človek cíti bezpríčiny úzkosť a stres. Takže riziko depresie sa dramaticky zvyšuje.

7. Zápcha

Existuje mnoho dôvodov, prečo môžete mať zápchu, od stresu až po nedostatočnú konzumáciu vlákniny. Horčík má zásadný účinok na mnohé časti tela vrátane tráviaceho traktu. Vzhľadom na nedostatok tohto minerálu, črevné funkcie nefungujú správne, čo vedie k zápche.

8. Únava

Horčík je potrebný pre dôležité reakcie, ktoré produkujú energiu v bunkách. Bez horčíka nebudete mať na bunkovej úrovni dostatok energie. To sa môže prejaviť ako únava, nízka energia a nedostatok sily, neschopnosť ráno vstať odpočinutí.9. Závažné bolesti hlavy

Ak máte nedostatok vo všetkých týchto oblastiach (vitamíny A, B, C a D), môže to mať za následok veľmi silnú bolesť hlavy. Migrény zvyčajne postihujú iba jednu stranu hlavy. Nedostatok horčíka môže spôsobiť migrény a časté bolesti hlavy. Pri nedostatku tohto minerálu sa krvné cievy v mozgu rýchlo zužujú a rozširujú, čo je príčinou migrény. V organizme dostatočné množstvo horčíka znižuje riziko zmeny krvných ciev a eliminuje bolesti hlavy.

Aké potraviny majú vysoký obsah horčíka?

Vyvážená strava môže pokryť dennú potrebu horčíka pre vaše telo. Mnoho ľudí nemá dostatok horčíka, pretože vedú nezdravý životný štýl.

Tu je zoznam potravín, ktoré môžu zvýšiť vašu hladinu horčíka:

Orechy a semená

cereálie

Celozrnné pečivo

fazuľa

Čerstvé a sušené ovocie

zelenina

ryby

Všimli ste si niekedy nejaké príznaky nedostatku horčíka vo vašom tele? Čo vám pomohlo zvládnuť tieto príznaky? Zdieľajte svoje skúsenosti a napíšte nám komentár!

 

zdroj: healthandbeautycare