V blízkosti kapusty musí byť kôpor! Manuál, ako vysadiť zeleninu, aby ste mali bohatú úrodu bez roboty!

Počuli ste už o Aleopatii? Ide o biologický fenomén, ktorého podstatou je schopnosť niekoľkých druhov rastlín ovplyvňovať vývoj ostatných. Niektoré rastliny v procese svojho života produkujú látky, ktoré dokážu stimulovať rast a rozvoj príbuzných rastlín. Okrem výživy však majú ďalšiu veľmi cennú výhodu – rastliny chránia pred škodcami a chorobami.

lôžok v krajine

Najlepší manuál sadenia:

Pažítka ochráni uhorky – A nielen uhorky, prospešná je aj pre úrodu mrkvy a kapusty. Vysaďte ju husto okolo zeleninových záhonov a nemusíte sa obávať invázie múčnatky ani nebezpečnej sivej plesne.

K paradajkám nasaďte bazalku – Vôňa a biologické látky, vychádzajúce z listov bazalky pôsobia ako prirodzená ochrana pred škodcami a to nielen pre paradajky, ale aj pre uhorky, cibuľu, papriku a kapustovité rastliny. Bazalka odpudzuje vošky a molicovité parazity, ktoré dokážu spoľahlivo zničiť vašu úrodu.

Cesnak a cibuľa sú nepriatelia kapusty a fazule.

Šalát a špenát uvoľňujú do svojho okolia látky, ktoré stimulujú rast koreňov iných rastlín a zároveň týmito látkami obohacujú pôdu.

Mrkvu nesaďte vedľa koriandru a uhorky vedľa paradajok. Repa je dobrou susedkou takmer pre všetky druhy zeleniny. 

Medovka, tymián, nechtík a bazalka spoľahlivo ochránia petržlen a fazuľu pred škodcami.

Cibuľa a cesnak chránia susedov pred hubovými chorobami (okrem fazule, hrachu a kapusty).

Mrkva a cibuľa sú dobrí susedia, mrkva chráni cibuľu a cibuľa odháňa od mrkvy muchy a škodcov.

Princíp troch sestier: Kukurica, fazuľa a tekvica si navzájom pomáhajú.

Šalvia proti mynárikovi kapustovému – Táto užitočná bylinka odpudzuje dotieravého motýľa lepšie, ako chemické prostriedky a postreky. Nasaďte ju do blízkosti zeleninových záhonov a okrem liečivého šalviového čaju budete mať pokoj aj s lietajúcim príživníkom.

Uhorky a kôpor  – uhorky budú rodiť viac a dlhšie, ak priamo do záhonu vysadíte kôpor. Kôpor rovnako dobre poslúži ak kapuste.

Kapusta a zeler spolu lepšie odolávajú škodcom a chorobám. Zeler odháňa molice, ktoré napadajú kapustu – je dobré vysadiť ho medzi hlávky kapusty.

Reďkovky je dobré vysiať tam, kde neskôr bude cuketa a tekvica. Redkovka im pripraví ideálne podmienky.

Fazuli sa nedarí blízko paradajok a uhoriek.

Nesaďte k sebe nahusto druhy rovnakej výšky, budú sa okrádať o svetlo

Uhorky a kôpor sú výborní susedia.

Kukurica a slnečnica chráni nižších susedov pred vetrom a ostrým slnkom. Vytvárajú vhodnú mikroklímu pre nízke plodiny.

Do skleníka dajte kapucínku: Táto roztomilá rastlinka je vynikajúcim bojovníkom proti slizniakom – slimákom, ktoré spoľahlivo zničia našu úrodu. Okrem toho odpudzuje aj vošky a molice a preto by nemala chýbať vo vašom skleníku.

Levanduľa ochráni ruže – nasaďte levanduľu okolo záhonu ruží. Výsledok bude nielen krásne vyzerať, ale spôsobí, že ruže budú účinne chránené pred inváziou vošiek, ktorých je tento rok skutočne neúrekom.

Ruže a cesnak – prekvapivá kombinácia overená generáciami

Nielen levanduľa, ale aj cesnak je veľký kamarát ruží. Cesnak odpudzuje škodcov a vošky, ktoré zvyknú napádať práve ruže. Ak cesnak pestujete v blízkosti ruží, škodcovia sa budú držať bokom, pretože vôňa cesnaku ich odpudzuje už z diaľky. Hoci cesnak nevonia priam najvábnejšie, v skutočnosti dokážu urobiť pre ruže ďalšiu skvelú službu. Podčiarkuje a zvýrazňuje ich vôňu. Ruže teda vďaka nemu voňajú výraznejšie a krajšie.

Petunia-Weizmann001

Petúnky k zelenine – Tieto kvietky nás tešia na balkónoch či terás a okrem potešenia pre oko, ich môžete skvele zužitkovať aj pre vašu záhradu. Zasaďte ich do blízkosti paradajok, papriky či fazule. Nevyžadujú špeciálnu starostlivosť a vašu zeleninu ochránia pred voškami, rožkatcami a ďalšími chrobákmi, ktoré si na vašej úrode radi pochutnajú.

Melón a Aksamietnica

Tieto dve rastliny radi nažívajú v susedstve. Aksamietnica odpudzuje parazity, ktoré napádajú melóny a tekvice a spôsobujú, že nedokážu narásť a začnú hniť a chradnúť skôr ako dozrejú. Aksamietnica je na rozdiel od ostatných kvetov známa svojou špecifickou vôňou, alebo skôr zápachom, ktorý nevonia ľuďom a je veľmi nepríjemný aj pre vošky. Tieto zapáchajúce rastliny sú nenáročné na starostlivosť, ale je potrebné zvyknúť si na ich zvláštnu arómu. Buďte si však istí, že vošky a ďalší škodcovia si nezvyknú a rastliny veľmi rýchlo opustia.

Brokolica a rozmarín

Rozmarín produkuje do okolia silice, ktoré hmyz a škodcovia cítia už z diaľky. Vytvára hustú pokrývku pôdy, cez ktorú neprenikne škodlivý hmyz, ktorý sa chce dostať k brokolici. Navyše, rozmarín dokáže zlepšiť chuť brokolice a spôsobí, že zelenina nezhorkne.

Uhorky a kapucínka

Kapucínka hmyz neodpudzuje, ale naopak priťahuje. Záhradníci vysádzajú kapucínku do blízkosti uhoriek práve preto, že priťahuje lienky a pavúky, ktoré úrode neškodia, ale pochutnávajú si na voškách, ktoré naopak uhorkám rozhodne neprospievajú.

Jahody a tymián

zdroj: redakcia

Dnes najobľúbenejšie