Manželovi zvýšila trocha obyčajného lepidla: Žena doň vmiešala kukuričný škrob a keď ukázala výsledok, nikto jej neveril, že to nemá z obchodu!

Výborný tip, ako ušetriť a potešiť seba a aj svojich drahých. Podelím sa s vami o skvelý recept na studený silikón – jednoduchú modelovaciu hmotu, ktorá vám poslúži na výrobu krásnych dekorácií, šperkov, ozdôb na stromček alebo milých darčekov. S hmotou sa pracuje úplne jednoducho a nikto vám nebude veriť, že veci, ktoré z nej vytvoríte ste nekúpili v obchode.

Potrebujeme:

4 dcl jemného kukuričného škrobu

2 dcl bieleho lepidla duvilax

1 lyžicu kyseliny citrónovej

3 lyžice studenej vody

1 lyžicu detského oleja alebo aj obyčajného rastlinného

Postup:

Všetky prísady zmiešame na preložíme na miestny plameň kde varíme, kým hmota nezhustne a nezačne sa oddeľovať od stien nádoby. Potom zložíme z plameňa a necháme vychladnúť. Keď vychladne, hmotu je potrebné dobre premiesiť, venujte tomuto kroku aspoň 10 minút. Potom zabalíme do igelitu a necháme odstáť pri izbovej teplote 24 hodín. Potom z hmotu pracujeme a vytvárame najrôznejšie dekorácie, figúrky a ozdoby. V igelite vydrží hmota asi 3 týždne. Dobrou radou je pred modelovaním hmotu vždy dobre premiesiť.

Do hmoty môžeme kvapnúť aj trochu farbiva čím získame rôzne farby materiálu. Ja však odporúčam zafarbiť až výsledné dielo, stačia na to obyčajné akrylové farby.

Hmotu je potrebné nechať dôkladne zaschnúť a nakoniec môžeme spevniť tak, že ju nastriekame lakom v spreji – ja zvyknem používať aj silne tužiaci lak na vlasy.

Ešte jednoduchší postup zo sódy bikarbóny

Potrebujeme:

2 diely jedlej sódy

1 diel kukuričného škrobu

1 diel vody

Postup:

Všetky prísady preložíme na panvicu s nepriľnavým dnom. Zahrievame a stále miešame, hmota najskôr zriedne a v zápätí zhustne. Po približne jednej minúte od varu vznikne z hmoty husté cesto.

Vtedy je hmota pripravená. S hmotou môžeme pracovať hneď, alebo ju zabalíme do fólie a pracovať s ňou neskôr.

Ak chcete hmotu zafarbiť, vmiešajte do nej trochu potravinárskeho farbiva, ktoré si najskôr rozmiešate v troche vody. Ďalšou možnosťou je zafarbiť výtvory akrylovými farbami. Vytvorené ozdoby necháme uschnúť na rovnej ploche aspoň 2 dni.

Dielo mojej dcérky!

Dnes najobľúbenejšie