Nemali peniaze na stavbu novej chalupy: Kúpili chátrajúci dom pri lese a dokázali nemožné, dnes žijú ako v rozprávke!

Mladá rodina túžila po chalupe v prírode: Peniaze im stačili len na kúpu polorozpadntého domu, neuveríte, ako ho prerobili!

Mladá rodinka zo susedného Maďarska túžila aspoň na víkendy a voľné dni uniknúť z ruchu mesta do prírody a stráviť čo najviac času so dcérou v zdravom prostredí. Ako to už býva, financií v mladej rodine nebolo veľa a jediné, čo si mohli dovoliť bola staručká chalúpka pod lesom, ktorá bola už celé desaťročia neobývaná a chátrala. Mladá dvojica sa pustila do veľmi náročného procesu premeny a úpravy starej budovy.

Aby získali viacej obytného priestoru, najskôr začali so strechou a s prerábkou priestoru v zadnej časti domu, ktorý slúžil ako maštaľ. Hoci to bolo veľmi náročné, podarilo sa interiér rozšíriť a celkovo teraz majú k dispozícií 40 metrov štrvorcových. Pribudla aj jednoduchá terasa.

Pokiaľ išlo o výbavu interiéru, predstava bola jasná – čo najviac zachovať pôvodný ráz vybavenia, zrekonštruovať starý nábytok a zachovať čo najviac z pôvodného vybavenia. Čerešničkou na torte bola veľká pec, ktorú zhotovili podľa starých technológie z hliny a tehál, ktoré opäť použili zo zbúraných častí domu. 

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Najskôr začala rodina využívať chalúpku len na víkendy a voľné dni, postupne prišlo druhé dieťa a oni sa v nej začali cítiť viac doma, ako vo svojom domove v meste. Rozhodnutie padlo asi po 3 rokoch. Rodina sa presťahovala do chalúpky natrvalo a dnes ich živí malé hospodárstvo a domáce produkty, ktoré vyrábajú. Elektrinu získavajú len zo solárnych kolektorov a keď sa vyčerpá, jednoducho zapália sviečky. Život v krásnom prostredí prirovnávajú k rozprávke. Hoci je práca často veľmi tvrdá, človek má každý deň pocit, že skutočne žije. A ten život je krásny, dodávajú šťastní manželia.

zdroj: civilhir