Táto žena vždy koncom leta pozberá lupene ruží a zaleje ich vodou: Ide o úžasný nápad, ktorý by mal poznať každý pestovateľ!

Nenechajte kráľovné kvetov len tak upadnúť po lete do zabudnutia. Z lupeňov ruží totiž môžete aj ku koncu ich vegetačného obdobia vykúzliť maximum.

Nenechajte kráľovné kvetov len tak upadnúť po lete do zabudnutia. Z lupeňov ruží totiž môžete aj ku koncu ich vegetačného obdobia vykúzliť maximum. Šikovná žena sa podelila s nápadom, ktorý praktizuje každý rok. Ku koncu kvitnutia pozberá lupene ruží a jednoduchou metódou si z nich vyrobí blahodárnu ružovú vodu. Jej účinky sú skutočne úžasné.

Na čo slúži ružová voda:

– má protizápalové vlastnosti, upokojuje začervenanie, pomáha pri akné a dermatitídach

urýchľuje hojenie jaziev, pomáha pri hojení rán a modrín

– má antibakteriálne vlastnosti a preto je výborná aj ako čistiaca voda na akné a mastnú pleť

– má antioxidačné vlastnosti, posilňuje kožné bunky a má sťahujúce vlastnosti (póry udržiava čisté)

– jej vôňa upokojuje a pomáha lepšie spať (stačí, ak si ju nastriekate na vankúš)

– ak ju zmiešate s kozmetickým glycerínom v pomere 1:1, máte perfektnú ozdravnú masku na suché vlasy. Vmasírujte do pokožky hlavy a nechajte 15 minút pôsobiť, potom umyte ako zvyčajne.

– na opuchnuté a unavené oči stačí len navlhčiť vatový tampón a položiť na unavené viečka

Ako ju vyrobiť?

Lupienky jednoducho vložíme do hrnca, do stredu uložíme pohár na zaváranie a zalejeme studenou vodou (hladina by mala byť približne vo výške lupeňov). Na pohár, ktorý je obrátený hore dnom uložíme zbernú misku.

Potom prikryjeme pokrievkou a na pokrievku uložíme kocky ľadu. Preložíme na plameň a zahrievame. Tým, ako budú výpary kondenzovať na pokrievky, bude nám blahodárna tekutina stekať do zbernej misky.

Neodporúča sa variť príliš dlho, takže keď skontrolujete misku a uvidíte, že je takmer plná, hneď ju vezmite, prelejte do čistej nádoby a uzatvorte – neprídete tak o cenné esenciálne oleje, ktoré môžu rýchlo vyprchať.

Zvyšnú vodu scedím a používam ako osviežovač vzduchu v domácnosti.

Dnes najobľúbenejšie