Zhromaždil kartóny, ktoré by inak skončili v odpade a zalial ich vodou: Z jeho nápadu budete vo vytržení!

Nikdy by nám nepadlo, že z kartónu určeného na vyhodenie môže vzniknúť aj niečo takéto.

Predstavte si odpadové skládky, ktoré sú doslova utopená v tonách odpadkov. Skupina kamarátov sa rozhodla, že materiály, ktoré v odpadoch zaberajú veľké množstvo miesta – kartóny, budú zbierať a meniť na niečo, čo ľudia môžu opäť využiť a čo ich potešiť. Z kartónov, ktoré väčšina z nás len tak vyhodí, oni vyrábajú nábytok a ďalšie krásne kúsky. Nemusíte však byť profesionál, ani umelec, aby ste vedeli skvelé veci z kartónu vyrábať aj vy. Ako napríklad istý chlapík, ktorý na prvý pokus vyrobil z kartónovej hmoty podarené sochy na záhradnú chatu. A môžete to vyskúšať aj vy.

Ak kartón necháte rozmočiť a zmiešate s lepidlom a tmelom, získate výbornú modelovaciu hmotu. Práve z nej môžete potom vytvárať úžasné veci.

Potrebujeme:

Kartóny (môžeme pridať aj novinový papier a listy z lesklého papiera – časopisy)

Hustejšie lepidlo (napr. Hercules)

Vodu

...

Tmel

Postup:

Najskôr kartóny natrháme na menšie kúsky a potom zalejeme vodou. Necháme odstáť asi 20 hodín, alebo môžeme proces urýchliť. Stačí, ak preložíme na plameň

Varíme 20 minút.

Potom zložíme z plameňa a rozmiešame. Opäť preložíme na plameň a ešte 10 minút varíme, pričom nezabúdame na šľahanie.

 

Potom si pripravíme tmel podľa návodu (rozmiešame ho v studenej vode). Do tmelu primiešame aj trochu lepidla, aby lepšie držalo. Niektorí ľudia tmel celkom vynechávajú, môžete to teda skúsiť aj bez neho.

Vychladnutú kartónovú hmotu čo najviac vymačkáme, aby sme sa zbavili prebytočnej vody. Do hmoty primiešame tmel a môžeme začať pracovať. Pozrite sa, aké úžasné veci môžete vytvoriť.

Nábytok z kartónovej hmoty

Dekorácie od výmyslu sveta

Zvieratká

Nádoba v tvare sliepočky

Zvieratká na stenu

Obklad – falošná tehla

Originálny hrnček

Na modelovanie môžete využívať aj najjemnejší papier – napríklad servítky či toaletný papier.

Ďalšie nápady – napríklad aj na podarené sochy na chatu do záhrady