Úžasný dôvod, prečo som do svojej záhrady rozsypala cibuľové šupky a mali by ste aj vy!

O tom, že cibuľové šupky sú veľmi užitočné nielen v domácnosti ale aj v otázkach zdravia, ste už určite poučili. Vedeli ste však aj to, že ide o veľmi dobrého pomocníka vo vašej záhrade?

O tom, že cibuľové šupky sú veľmi užitočné nielen v domácnosti ale aj v otázkach zdravia, ste už určite poučili. Vedeli ste však aj to, že ide o veľmi dobrého pomocníka vo vašej záhrade? Mňa ich naučil používať môj svokor a môžem potvrdiť, že ide o skutočný elixír života pre rastlinky v záhrade. Ide o jedno z najlepších prírodných hnojív, ochranu pred škodcami a vynikajúci mulčovací materiál. Takto perfektne môžete šupky využiť v záhrade:

Posilňuje rastliny a zvyšuje ich produktivitu

Odvar z cibuľových šupiek je vynikajúcou výživou pre uhorky, tekvice, cuketu, zemiaky, mrkvu, reďkovky, kapustu, aj paradajky. Vďačné za túto výživovú bombu však budú aj ovocné stromy a kríky.

Odvar pripravíme tak, že do smaltovaného vedra vložíme niekoľko plných hrstí šupiek, zalejeme vodou a preložíme na plameň. Privedieme do varu, prikryjeme pokrievkou a zložíme z plameňa. Odvar necháme niekoľko dní stáť a potom používame na zalievanie zeleniny (môžeme zalievať priamo na listy). Ja riedim s dažďovou vodou, ale môžete aj s odstátou vodou z vodou – na jedno veľké vedro približne 1-1/2 l odvaru.

Ani záhradné a izbové kvety nepohrdnú cibuľovým odvarom. Vezmite hrsť cibuľových šupiek, zalejte ½ litrom horúcej vody a nechajte lúhovať približne 2 hodiny. Výsledná roztok je fantastickou výživou pre kvitnúce rastliny a zabezpečí vám tie najkrajšie kvety.

Perfektný mulč na jahody

Šupky sa dajú využiť aj ako perfektný mulčovací materiál pre pestovanie jahôd. Šupky ochránia pôdu pred vysychaním, ale aj nadmernou vlhkosťou. Navyše zabraňujú rozmáhaniu buriny a odháňajú škodcov.

Proti škodcom

Roztoče, vošky a aj pásavka zemiaková sú na vôňu cibulovej šupky a látok ktoré obsahuje veľmi citlivé. Výluh z cibuľových šupiek je skvelou náhradou chemických pesticídov.

1 vedro cibuľových šupiek zalejeme 2 vedrami teplej vody a necháme lúhovať 5 dní. Scedený roztok zmiešame s tekutým mydlom v pomere 2 g mydla na 1 liter roztoku. Výsledný roztok zmiešame s vodou v pomere 1 diel roztoku na 2 diely vody.

Na akútny problém s voškami

Ak máte veľký problém s voškami, použite túto metódu. 200 g cibuľových šupiek zmiešajte s 10 l teplej vody a nechajte 15 hodín odstáť. Výsledný rozok sceďte a používajte neriedený. Na napadnuté rastliny dávkujeme pomocou rozprašovača.

Rozdrvené cibuľové šupky pridávam aj jamiek, do ktorých vkladám priesady, Je to skvelá ochrana proti škodcom a zároveň výživa pre korene rastlín. Tiež je dobré zaliať misku s cibuľovými šupkami vodou a jednoducho nechať v skleníku. Odplašíte tak mušky a lietajúcich škodcov. Výluh potom môžete zužitkovať tak, ako uvádzame vyššie.

zdroj: redakcia

Dnes najobľúbenejšie