Doma ho máme všetci: Len málokto však vie, aké neoceniteľné je droždie mimo kuchyne, dokonca aj po záruke!

Vedeli ste, aké užitočné je v skutočnosti droždie, dokonca, ak po dátume spotreby?

Bez neho by sa nedali pripraviť naše obľúbené domáce recepty, avšak málokto vie, že využiť sa dá celkom inak. Droždie – nájde sa hádam v každej kuchyni. Okrem kysnutého cesta a iných dobrôt vám však prinášame ďalšie úžasné možnosti, ako tento nenápadný zázrak z našich kuchýň využiť. Možno budete prekvapení, čo všetko kocka droždia za pár centov dokáže.

Vďaka stovkám prospešných baktérií, vysokého obsahu vitamínov (najmä skupiny B a D), ale aj minerálov, enzýmov a vlákniny, môžeme droždie označiť za super-zdravú potravinu.

Čo dokáže droždie, ak ho konzumujeme pravidelne?

– výrazne zlepšuje trávenie a vylučovanie

– prispieva k regenerácii pečene a preto je veľmi prospešný pre ľudí trpiacich ochoreniami pečeni či zotavujúcim sa alkoholikom.

– pri užívaní antibiotík ho môžete využiť ako cenné probiotikum

– blahodárne vplýva na zdravie pokožky (zlepšuje stav pri dermatitídach, akné a ďalších problémoch), nechtov a vlasov

– ukázali sa aj veľmi prospešné účinky konzumácie droždia na depresívne stavy. Zlepšuje náladu a pomáha bojovať aj s poruchami spánku a nechutenstvom.

posilňuje imunitu

– má protizápalové účinky

Ako často užívať?

Droždie môžete užívať denne. Ak vám prekáža jeho chuť, dostať aj v lekárni vo forme tabletiek. Môžete si tiež pripraviť nápoj a užívať ho 2-3 x denne. Na jeden pohár vody ide 1/3 kocky droždia. Neodporúča sa kombinovať droždie so sýtenými vodami a minerálkami.

Droždie pre krásu: vyskúšajte úžasné účinky masky z droždia

Ak máte problematickú pleť, masku z droždia určite oceníte. Pomáha totiž veľmi účinne likvidovať baktérie, ktoré sú pôvodcom zápalov a nepekných vyrážok. Stačí, ak 1/2 kocky droždia rozmiešate v troche mlieka a túto zmes nanesiete na tvár. Nechajte pôsobiť 20-30 minút a potom jednoducho zmyte vodou.

Elixír života pre vaše rastliny

Obyčajné droždie je hotovým zázrakom pre vaše rastlinky. Treba len vedieť, ako využiť!

Ak nájdete doma droždie po záruke, rozhodne ho nevyhadzujte. Môžete ho využiť na výrobu účinného prostriedku, ktorý dokáže vyživiť a stimulovať rast vašich rastlín. Tento produkt je totiž bohatý na minerály, organické železo a stopové prvky, ktoré potrebuje každá rastlinka!

V prípade, že droždie rozpustí vo vode, začne vylučovať látku, ktorá zrýchli rast rastlín a tie sa navyše stanú silnejšími. Podmienkou však je, aby droždie pracovalo v teplej vode!

Ako oživiť pôdu droždím

Receptov je viacero, predstavíme vám dva z nich.

Ako si pripraviť domáce hnojivo z droždia

  1. Rozpustite droždie vo vode v pomere 1 kg droždia na 5 litrov vody. Výsledný produkt sa potom riedi v 50 litroch vody.
  2. Muškáty budú mať krásne kvety, ak ich prihnojíme drožďovou zálievkou. Do 1 litra vody rozdrobíme 1 kocku droždia a necháme kvasiť 2 týždne. Potom zmiešame s tromi litrami čistej vody. Tým získame 4 litre kvalitného hnojiva. Môžeme ho použiť aj na iné kvetiny.
  3. Ďalším skvelým tipom je rozpustiť 1 kocku v 5 litroch vody a výsledok pridávať do zálievky (približne 1 deciliter na 5 litrov vody) – kvety budú naozaj prekrásne.

Pokiaľ máte záhradu, rozhodne vyskúšajte toto pozoruhodné alternatívne hnojivo. Uvidíte, že čoskoro sa droždie stane vašim spoľahlivým pomocníkom pri pestovaní ovocia a zeleniny.

zdroj: health, redakcia

Dnes najobľúbenejšie