Vždy, keď idete do lesa na černice, natrhajte aj hrsť listov: Ide o neoceniteľnú radu a mal by ju poznať úplne každý!

Starká nám vždy vravievala, aby sme si spolu s černicami natrhali aj listy: Dnes bez černicových listov z lesa nikdy neodídeme!

Práve v tomto období dozrievajú v lesoch, aj v našich záhradách. Toto čierne ovocie ospevovali už v starovekom grécku a je staré – a možno aj staršie – ako samotné ľudstvo.

3686199_d4544305

Černice dokážu rásť vo veľmi náročnom prostredí a jedinou zbraňou, ktorou sa dokážu brániť sú ostré tŕne. Výsledkom ich sily a húževnatosti sú však nielen čierne plody, z ktorých sa môžeme tešiť len pár týždňov, ale aj listy, ktoré sú neuveriteľne užitočné.

Vedeli ste, že černicové listy majú jedinečnú kombináciu vitamínov a živín, s ktorou sa v rovnakej podobe nestretneme v žiadnom inom plode? Sú doslova nabité vápnikom, vitamínmi skupiny B (predovšetkým cenný B12) , C, vitamínom K a E. Špecifické sú aj pre vysoký obsah železa, ktorý je v listoch väčších ako v bežne pestovanej listovej zelenine z našich záhrad. 

...

Listy obsahuje kyselinu askorbovú, prospešné minerály, aminokyseliny. Odvary, výluhy a čaje dokážu upraviť trávenie, priaznivo pôsobia na pokožku a ak si budete odvarom z lístia vyplachovať ústa, máte skvelú náhradu ústnej vody, ktorá zároveň bojuje proti zápalom a paradentóze. Navyše, výborne účinkujú aj počas zápalov ústnej dutiny a opuchom mandlí. Listy pôsobia ako diuretikum, podporujú potenie (čo je dôležité najmä počas chorôb a viróz) a bojujú proti infekciám močových ciest.

Bojujú proti vzniku rakoviny

Cenné flavonoidy pôsobia ako silný antioxidant, ktorý zbavuje telo škodlivých látok. Dokonca, ukázalo sa, že listy černice dokážu výrazne znižovať riziko vzniku nádorových bunkových štruktúr a znižujú tiež negatívne následky chemoterapie.

Prevencia proti cukrovke

Vďaka kyseline ellagovej dokážu listy černice ovplyvňovať hladinu cukru v krvi tak, že ju udržiavajú v rovnováhe a predchádzajú tak vzniku a zhoršovaniu príznakov cukrovky.

 

Elixír mladosti

Už v Antickom Grécku ospevovali ženy listy černice ako zdroj krásy a mladosti. Dnes vieme, že za tieto účinky môže najmä vysoký obsah horčíka, vitamíny A a C a už spomínaná kyselina ellagová. Tieto látky zabezpečujú pevnosť pokožky, vlasov aj nechtov. Navyše, zabezpečujú výživu pokožky zvnútra a preto pôsobia lepšie ako drahé krémy z obchodov.  Ženy si dokonca odvarom z malinových listov umývali vlasy a mali ich silné, zdravé a krásne lesklé.

Pripravte si liečivý čaj proti chorobám

Posilní imunitu a v období chorôb a epidémií pôsobí ako účinná forma prevencie. Navyše, vonia skutočne úžasne.

Potrebujeme:

250 ml (1 šálku vody)

1 lyžicu sušených listov černoce

Postup:

Listy zalejeme vriacou vodou a necháme 10 minút lúhovať. Scedíme a pijeme na ochranu pred chorobami 1 x denne. Pre rýchlejšie uzdravenie pijeme 3 x denne.

Neváhajte a pridajte si hrsť sušených lístkov aj do kúpeľa. Ich vôňa vám prinesie úľavu do stresu, pokoj a zbaví vás napätia.

Výluh z listov pre cukrovkárov

Pripravíme ho z dvoch polievkových lyžíc drvených sušených listov a povaríme ich s 250 ml vriacej vody, necháme lúhovať po dobu 20 minút. Výluh rozdelíme na 3 porcie. Pijeme 3x za deň. Táto kúra je vhodná pre všetkých, ktorí trpia cukrovkou. Kúru si doprajte raz za 3 týždne.

Úľava od gastrointestinálnych problémov

Pri hnačke, gastritídach a dokonca aj vredoch môžete vyskúšať liečivé vlastnosti odvaru. Veľkú lyžicu sušených listov krátko povaríme a užívame trikrát denne vždy 20 minút pred jedlom. Odporúčame túto kúru konzultovať s lekárom, pretože odvar by nemali užívať ľudia so špecifickými ochoreniami tenkého čreva.

Na liečbu paradentózy a ďalších stomatitíd

Vezmeme 4 lyžice sušených listov, 2 šálky vody a krátko povaríme. Necháme lúhovať pol hodiny, scedíme a používame na vyplachovanie úst namiesto ústnej vody. Žuvanie zelených listov prospieva zdraviu ďasien a teda aj zubov.