Ak máte radi domáce uhorky, po tomto ich budete milovať: Ani tá najtenšia šupka už neskončí v koši, v záhrade je neoceniteľná!

Uhorky v sebe skrývajú viac, než si myslíte. Okrem toho, že ide o obľúbenú letnú zeleninu, je možné dokázať s nimi hotové divy aj vo vašej záhrade a domácnosti. A o účinkoch na zdravie ani nehovoríme!

Uhorka do každej záhrady a domácnosti

Odpudzuje hmyz

Perfektná rada na grilovačku. Ak nechcete, aby vám okolo uší poletoval dotieravý hmyz, stačí vám jedna uhorka. Nakrájajte kúsok a dajte ju na hliníkovú tácku alebo do hliníkovej misky. Šťava z uhorky prudko chemicky reaguje so zlúčeninami z hliníka a táto látka hmyz skutočne odpudzuje. A čo je najlepšie, táto rada zaberá aj proti slimákom.

Najlepší postrek proti burine

Nálev z kyslých uhoriek môžete tiež perfektne využiť v záhrade. Nálev má totiž na niektoré rastliny blahodárne a na iné smrtiace účinky. Múdry záhradkár vie tieto vlastnosti perfektne využiť. Pre ľalie, prvosienky, hortenzie a čučoriedky je požehnaním, pretože milujú kyslú pôdu a rôsol funguje ako hnojivo. A ak majú vaše rastliny v kvetináčoch zažltnuté listy napriek tomu, že majú dostatok vlahy, znamená to, že pH pôdy je príliš zásadité. Zmiešajte 2 polievkové lyžice nálevu s 2 šálky vody a nastriekajte túto zmes na pôdu. V záhrade máte z tejto zmesi fantastický a úplne ekologický postrek proti burine. Najlepšie je aplikovať ho počas bezvetria a vtedy, keď je slnko najvyššie, to proces likvidácie burine ešte podporí.

...

Okná sa vám nebudú zahmlievať

Ak neustále bojujete proti zahmlievaniu zrkadiel k kúpeľni, pretrite celý povrch vnútornou stranou šupky z uhorky a máte po probléme.

Leštenka na topánky – úplne zadarmo a odpudzuje vodu

S uhorkou obnovíte lesk starých topánok. Jednoducho ich vydrhnite čerstvo nakrájanou uhorkou. Tento prírodný lak na topánky je extra nápomocný predovšetkým v daždivom počasí, pomáha totiž aj odpudzovať vodu.

Vyčistí nerez v celej kuchyni

Uhorka vám pomôže aj v kuchyni. Stačí, ak ju pokrájate na plátky a pretriete povrch – žiadne šmuhy a krásny lesk sú zaručené!

Na pomaľované steny od detí

Dužinatá šupka uhorky môže skutočne ako fungovať ako guma. Postihnuté miesto prechádzajte suchou uhorkovou šupkou. Kreativita vašich detí razom zmizne.

Meď je ako zo zlata

V tomto prípade použijeme tiež nálev z kyslých uhoriek. Naneste trochu kyslej tekutiny na hubku a meď ňou dôkladne vyleštite. Bude doslova žiariť!

Zázrak pre zdravie

Odstraňuje toxíny a hydratuje telo

Uhorky sú viac ako z 90% tvorené vodou. Preto je táto zelenina ideálna pre hĺbkovú hydratáciu. Okrem vody však uhorka obsahuje aj cenné vitamíny, ktoré prispievajú k správnej funkcií telesných systémov. Ak si uhorku pripravujete ako prílohu k obedu, nezabudnite na šupu – práve v nej sa sústreďuje najviac vitamínu C. Najviac ho samozrejme nájdeme v uhorkách, ktoré nie sú chemicky ošetrené.

Prospieva tráveniu a stimuluje rýchlejšie spaľovaniu tukov

Ak uhorky konzumujete pravidelne môžete zlepšiť svoje trávenie a celkovú činnosť tráviaceho systému. Uhorka bojuje napríklad aj proti nepríjemnému páleniu záhy a tým, že stimuluje metabolizmus, prispieva k rýchlejšiemu spaľovaniu tukov a zabraňuje ich usadzovaniu v našom tele. Uhorka je teda vynikajúca aj na chudnutie.

Bohatá na vitamín B

Vitamíny skupiny B sú pre naše telo životne dôležité. Uhorka je ich bohatou zásobárňou a preto by sme ju mali konzumovať každý deň.

Pomôže so zápachom z úst

Zápach z úst je veľmi nepríjemnou komplikáciou, ktorá negatívne ovplyvňuje život mnohých ľudí. Uhorky môžete použiť ako prvú pomoc v boji proti zápachu z úst. Vložte si kúsok uhorky do úst a podržte ho v ústach minimálne 30 sekúnd. Vďaka silným antibakteriálnym účinkom uhorka likviduje baktérie, ktoré sú pôvodcami nepríjemného zápachu.

Prevencia proti ochoreniam

Uhorky dodávajú organizmu cenné živiny a vitamíny, ktoré nášmu telu pomáhajú posilňovať obranyschopnosť a účinne bojovať proti proti rôznym ochoreniam. Okrem toho je táto potravina vynikajúca pre pacientov trpiacich cukrovkou a pomáha tiež regulovať krvný tlak ako aj bojovať s vysokým cholesterolom.

Pre krásne vlasy a pokožku

Okrem vynikajúcich účinkov na zdravie má uhorka skvelý vplyv aj na naše telo aj navonok. Hovoríme o pozitívnom vplyve na vlasy a pokožku, ktoré využívajú aj kozmetické spoločnosti. Môže za to najmä hydratačný a antioxidačný účinok tejto zeleniny, ktorá chráni bunky pred starnutím a poškodením. Uhorka je prospešná ako prevencia a liečba pokožky spálenej od slnka. Stačí, ak si niekoľko plátkov uhorky priložíte na postihnuté oblasti. Protizápalové vlastnosti uhorky tiež urýchľujú proces hojenia.