Keď budete mať nabudúce doma drahé granátové jablko, šupku nevyhadzujte: Na chvíľu ju namočte do vody, za tento úžasný nápad budete vďační vy aj vaša peňaženka!

Všetci vieme, ako veľa benefitov má konzumácia granátového jablka. Od množstva vitamínov, minerálov, priaznivého efektu na krvný tlak a mnohých ďalších výhod je tu však jedna vec, na ktorú nesmieme zabúdať. Na šupku, ktorá ukrýva možno viac úžasných účinkov ako samotný plod!

Šupka z granátového jablka sa využíva rôznymi spôsobmi. Najčastejšie sa nechá máčať v horúcej vode a následne sa usuší a rozomelie na prášok, prípadne sa šupky hneď nechajú usušiť v rúre (pri teplote okolo 60 stupňov a hneď sa spracujú na prášok). Prášok sa využíva ako prísada do jedla, alebo sa z nej pripravujú najrôznejšie obklady, masky a zábaly, ktoré majú úžasný liečivý potenciál – viete napríklad, že v kozmetike sú výťažky zo šupky ohromne drahým artiklom?

Toto všetko dokáže!

Hladina cukru v krvi a zdravý pankreas

Štúdie preukázali, že látky obsiahnuté v kôre dokážu zmierniť prebytok glukózy v krvi. Zabraňujú poškodeniu pankreasu, srdca, pečene a sú veľmi osožné pri prevencii a liečbe diabetesu. Okrem toho sú zdrojom živín, ktoré telo v takto unikátnej kombinácií nemá možnosť získať zo žiadnej inej potravy – dokonca ani z plodu.

Pre zdravie kostí

Zalejte šupky alpou, nechajte aspoň mesiac lúhovať v chlade a používajte na potieranie boelstivých kostí a kĺbov. Keď prášok z týchto šupiek zmiešate so želatínou, máte výborný doplnok výživy, ktorý pomáha zvyšovať pevnosť kostí, predchádza vzniku osteoporózy a odporúča sa najmä ženám v menopauze.

Bojujú proti vráskam

Prášok zo sušených šupiek v kombinácií s olejom alebo inou mastnou zložkou, sú geniálnym pomocníkom v boji proti starnutiu. Predchádzajú rozkladu enzýmov a chránia bunky pred voľnými radikálmi. Navyše, dokážu okamžite osviežiť a rozjasniť pokožku.

Dokážu ozdraviť pokožku poškodenú slnečným žiarením, hydratujú a detoxikujú.

Liečia kašeľa a bolesť hrdla

Prášok, alebo celé kúsky sušenej šupky sa používajú na prípravu čaju. Obsahujú množstvo živí a najmä bojujú proti zápalom a infekciám. Pitie takéhoto čaju vám pomôže práve v tomto období.

Granátové šupky lúhované v alkohole sa používali aj na kloktanie pri bolestivých zápaloch hrdla.

Táto kúra zároveň predchádza zápalu ďasien a vredov v ústnej dutine. Prášok pridaný do zubnej pasty sa postará o prirodzene biele zuby.

Zabraňuje vypadávaniu vlasov

Šupky z granátového jablka vo forme prášku stačí pridať do bežného šampónu, alebo oleja na ošetrenie vlasov po umývaní. Bojujú proti lupinám a zabraňujú nadmernému vypadávaniu vlasov.

Zlepšuje činnosť čriev

Bojuje proti črevným zápalom, zmierňuje opuchy v tráviacom trakte a dokonca ide aj o skvelého bojovníka proti hnačke a bolestivým hemeroidom. Prášok si pritom stačí pridať do jedla – napríklad do obľúbeného dezertu. Funguje rovnako dobre, ako drahé doplnky z lekárne.

Dokážu oživiť aj mŕtvu pôdu

Zistilo sa, že šupky z granátového jablka, ktoré sa použijú ako kompost, dokážu vrátiť úrodnosť aj vyrodenej a neúrodnej pôde. Vyskúšajte ich tiež primiešať do substrátu vašich izboviek. Ide o výborný tip, ako im dodať živiny a minerály, ktoré potrebujú pre rast a kvitnutie.

Pasta proti akné 

Niekoľko kúskov šupky nechajte usušiť na obyčajnom plechu. Nechajte vychladnúť, rozomeľte a zmiešajte s citrónovou šťavou, alebo ružovou vodou. Naneste na tvár ako ozdravnú masku, ktorá pôsobí aj proti zápalom (akné a hnisavé vyrážky). Rovnako môžete prášok primiešať k jogurtom, bežnému krému a používať ako zábaly a masky na tvár.

Čerstvé šupky namočte do horúcej vody a nechajte máčať aspoň pár hodín (niektorý ľudia pridávajú aj trochu octu). Potom nechajte usušiť a sušte na radiátore alebo na slniečku. Niektorí zvyknú šupky hlboko zmraziť a až následne nechajú rozomlieť a užívajú. Je to len na vás, základ však je, aby ani jedna časť granátového jablka nevyšla nazmar.

Dnes najobľúbenejšie