Keď budete čistiť orechy, nikdy nevyhadzujte škrupiny a tvrdé vnútro: Počas zimy ich vyvážite zlatom!

Orechov je čoraz menej. Aj napriek tomu, že ich mnohí z nás majú v záhrade, jarné mrazy a nedostatok vlahy sa na nich bohužiaľ veľmi negatívne podpísal. Ak máte to šťastie, že sa vám orechy urodili, využite ich skutočne naplno. Na zmar by však nemalo vyjsť len jedlé jadro, ale ani škrupina, tvrdé časti jadra a dokonca ani listy.

Keď sme sa pýtali našich starkých, prečo uchovávali škrupinky z orechov, odpovedali úplne automaticky – pretože zlepšujú krvný obeh a riedia krv. Pátrali sme teda, ako treba škrupinky a tvrdé časti jadra upraviť, aby mali liečivé účinky?

Proti kašľu sú neprekonateľné

Zo škrupiniek si pripravíme čaj a to tak, že ich varíme vo vode, kým tekutina nezíska svetlý odtieň. Scedíme a teplú tekutinu dosladíme medom a pridáme aj citrón. Čaj blahodárne pôsobí na zapálené hrdlo a dokonca je výbornou prevenciou rakoviny hrtana. Tiež utlmuje bolesť zapáleného hrdla – to pocítite najmä pri prehĺtaní. Čaj priaznivo pôsobí na znižovanie krvného tlaku a zlepšujú krvný obeh.

Priaznivo pôsobia na vredy

V prípade vredov sa používal silný odvar z orechových škrupín. Uchovával sa v tmavej sklenenej nádobe a na lačný žalúdok sa užívala vždy lyžička tohto silného odvaru.

Zdroj vápnika – telu ho dodá rýchlo a účinne

Ak trpíte nedostatkom vápnika, jedným z najlepších spôsobov, ako ho doplniť je piť vyššie spomínaný čaj z orechových škrupín – variť, kým sa tekutina nezosvetlí a za deň môžete vypiť 500 ml až 1 liter takejto tekutiny.

Na vonkajšie použitie

Drobné poranenia kože, odreniny, štípance od komárov či kožné ekzémy boli už dávno liečené pomocou rôznych častí orechov – samotné orechy, orechový olej, zelené listy, zelená šupka aj tvrdé škrupiny – extrakty z nich si bežne kupujete aj v lekárni, no často nemáme ani tušenia, že v najčistejšej a najsilnejšej podobe ich máme priamo pod nosom.

Orechové listy

Majú anestetické, protizápalové a dezinfekčné účinky. Dokážu znížiť hladinu cukru v krvi, ničia baktérie, plesne a pôsobia priaznivo aj pri zápaloch dýchacích ciest. Obsahujú triesloviny, flavonoidy, silice a  aj veľké množstvo vitamínu C. Podporujú rast vlasov a blahodárne pôsobia aj na pleť.

Ako listy použiť?

Najjednoduchšia a najpoužívanejšia je príprava liečivých čajov a odvarov. Stačí spariť 1 lyžicu sušených listov v jednej šálke vody. Necháme 10 minút lúhovať a pijeme pri bolestiach žalúdka, vnútorných zápaloch alebo necháme vychladnúť a používame na oplachovanie vlasov, alebo na ošetrenie pokožky.

Sparte 1 polievkovú lyžicu sušených orechových listov 2,0 – 2,5 dl vody a nechajte 10 minút lúhovať. Výluh je určený na vnútorné použitie, denne 2-3 šálky (pri bolestiach žalúdka, v prípade zápalov), na oplachovanie vlasov (výluh treba do vlasov dobre vmasírovať, nechať pár minút pôsobiť a opláchnuť).

Orechová tinktúra pre vaše zdravie

Tvrdé časti jadra tvoria akési vnútorné priečky v jadre orechov. Hoci ich považujeme za prekážku pri získaní chutného obsahu, aj oni sú veľmi užitočné. Tieto časti orechov totiž obsahujú veľké množstvo jódu a ďalších živín. Sú prospešné pri problémoch so štítnou žľazou, žalúdočných komplikáciách, bolestiach kĺbov, nespavosti a nervozite.

walnuts-shell-151123

Na prípravu orechovej tinktúry potrebujeme:

2 lyžice tvrdých častí jadra

Alkohol (môžete použiť aj vodku)

Škrupinky z orechov a tvrdé časti jadra nevyhadzujte. Poznáme skvelý spôsob, ako ich využiť!

Postup:

Rozdrvené „priečky“ z jadra orechov nasypeme do nádoby z tmavého skla a jednoducho zalejeme alkoholom, tak, aby boli celkom ponorené v alkohole. Necháme lúhovať 2 týždne na tmavom mieste.

Dávkovanie: 5-6 kvapiek tinktúry rozpustíme v 2 lyžiciach prevarenej vody. Užívame raz denne pred jedlom. Odporúča sa užívať od 3 týždňov do 2 mesiacov.

Dnes najobľúbenejšie