Práve teraz ju možno prekračujete aj vo vašej záhrade: Oplatí sa však pozrieť pod nohy, nenápadná rastlina má úžasnú silu!

Žiadna burina, ale rastlinka, s ktorou by ste rozhodne mali zoznámiť, môže vám veľmi pomôcť!

Zádušník brečtanovitý alebo popenec či pupenec je nenápadná rastlinka s malými fialovými kvetmi, ktorá hojne rastie na lúkach, pri plotoch aj v našich záhradách. Práve v tomto období ho určite nájdete v trávnatom poraste. Začína sa objavovať začiatkom jari a jeho sezóna trvá do konca júna. Mali by ste však vedieť, že rozhodne nejde o žiadnu burinu, ale o hotový zázrak pre naše zdravie.

Čo obsahuje?

Zádušník sa v ľudovom liečiteľstve používajú už celé roky a nie je to žiadna náhoda. Rastlinka je výnimočná v kombinácií živín, ktoré obsahuje. Je plná vitamínu C, ale obsahuje aj draslík, horčík, triesloviny, flavonoidy, kyselinu oleanovú, ursolovú ale aj liečivé vosky a éterické oleje.

Zázrak pre zdravie

Natrhajte si zásobu tohoto prírodného lieku čím skôr. Rastlinka sa zbiera keď kvitne a necháva sa usušiť na vzduchu podobne, ako iné bylinky.

Priedušky a dýchanie

Oddávna sa rastlinka využíva najmä pri liečbe prieduškových ochorení, kašli a problémom s dýchaním. Pôsobí protizápalovo, upokojuje podráždenú sliznicu, uľahčuje vykašliavanie, rozpúšťa hlieny a pôsobí proti bolesti. Dokonca sa používa aj pri astmatických záchvatoch. Pije sa ako čaj (zbiera sa celá kvitnúca časť a nechá sa usušiť). 1 lyžičku usušenej vňate sa zalejú horúcou vodou a nechajú lúhovať 5 minút. Čaj sa pije 2x za deň.

Usušený zádušník sa používa aj ako prísada do liečivých kúpeľov alebo prieduškových zábalov. 2 lyžičky zaleje vriacou vodou, nechajte vychladnúť a prikladajte na priedušky a pľúca. Okrem toho sa tento odvar používa aj ako kloktadlo.

...

Liečba rán a popálením

Liečivý zábal pomáha aj pri ťažko sa hojacich ranách a aj proti nepríjemným prejavom ekzémov (dokáže veľmi rýchlo zastaviť svrbenie, podráždenie aj opuch). Pridajte si odvar aj do kúpeľa, na pokožku má upokojujúci efekt. Vynikajúci je aj v liečbe kŕčových žíl.

Proti hnačke a pri problémoch s trávením

Zádušník je skvelý aj proti hnačke a problémom s trávením. Tiež podporuje chuť do jedla a preto sa používa aj pri liečbe nechutenstva. Okrem toho podporuje látkovú výmenu a je vynikajúci aj na regeneráciu pečene a pri ochoreniach močových ciest – má močopudný účinok. Okrem sušených listov sa niekedy používa aj šťava z listov. Pridáva sa do kúpeľov, alebo sa používa ako kloktadlo.