Natrhajte si ho, kým je čas: Úžasné účinky lipového kvetu poznali už naše babičky, využijete ho počas celého roka!

Lipový kvet s láskou a trpezlivosťou zbierali už naše babičky. Jeho čas je práve v tomto období, preto si ho nezabudnite natrhať a uchovať na celý rok.

Lipový kvet s láskou a trpezlivosťou zbierali už naše babičky. Jeho čas je práve v tomto období, preto si ho nezabudnite natrhať a uchovať na celý rok. Možností, ako ho využiť je skutočne viac ako dosť. S týmto všetkým vám pomôže. 

Nielen na chrípku

Možno ste si všimli, že práve v júni, ale i júli kvitne lipa, pričom o jej stromy nie je na Slovensku núdza. Mnohí si však lipu spájajú hlavne s účinnou pomocou pri chrípke, bolesti hrdla či prechladnutí. Hoci na tieto zdravotné neduhy pôsobí lipový kvet vynikajúco, jeho úžasné vlastnosti sú omnoho väčšie.

Perfektný proti lupinám

Možno vám špeciálne šampóny proti lupinám zaberú, no o chvíľu sú lupiny späť. Vyskúšajte preto niečo, o čom ste možno doteraz nemali ani tušenia.

Nielen na chrípku, bolesť hrdla a prejavy prechladnutia. Z lipových kvetov si totiž môžete pripraviť odvar, ktorým si opláchnete vlasy v prípade, že vás trápia lupiny. Kvety lipy totiž obsahujú účinné látky ako flavonoidy, silicu so zložkou farnesolom, triesloviny a látky, ktoré sú podobné vitamínu E. Práve vďaka tomu je lipa cenená ako liečivo, ktoré má priaznivé účinky nielen v rámci vnútorného použitia, ale aj toho vonkajšieho.

Mimochodom, vďaka trieslovinám pôsobí lipa aj ako účinná detoxikácia, dokáže organizmus očistiť od škodlivín. Tých vás zbaví kúpeľ z lipových kvetov, ktorý zároveň pôsobí upokojujúco a regenerujúco. Slizové zložky lipy znižujú a upokojujú zápaly a kúpeľ z lipových kvetov sa odporúča aj pri prejavoch nervových ochorení.

...
Lipový čaj z usušených kvetov sa však vyznačuje nielen liečebnými účinkami, ale aj lahodnou chuťou a vôbec ho netreba dochucovať. V lete sa však jeho pitie odporúča len pri chrípke či prechladnutí, čaj totiž podporuje potenie, a tak si kvety lipy na čaj uskladnite radšej na zimu. Usušené kvety lipy je vhodné skladovať v sklených nádobách, v tme a suchu, pričom sa sušia v tieni tak, aby teplota nepresiahla 35 stupňov Celzia.

Sirup z lipového kvetu pre zdravé srdce

Sirup z lipového kvetu pre zdravé srdce a proti chorobám: Natrhajte ho včas a urobte zásobu prírodného lieku na celý rok!

Potrebujeme:

Lipové kvety (tak, aby sme naplnili 4-litrovú nádobu)

3 kg cukru

4 citróny

50 g kyseliny citrónovej

Postup:

Natrháme si lipové kvety – trháme za plného kvetu. Kvety preložíme na noviny, aby vyliezli chrobáčiky. Potom kvety preložíme do nádoby a zalejem studenou vodou. Na druhý deň scedíme a kvety dobre vymačkáme cez gázu. Do tekutiny pridáme citrónovú šťavu, kyselinu citrónovú a aj cukor.

Tekutinu preložíme na plameň a zahrievame, ja zložím z plameňa vždy o niečo skôr, ako tekutina dosiahne bod varu (asi 85 stupňov). Horúcu tekutinu prelejeme do sterilizovaných sklenených nádob a uzavrieme. Ja som sa bála, aby sklo neprasklo a tak som poháre obmotala vlhkou utierkou.

Sirup skladujeme na chladnejšom, tmavom mieste. Pridávame do nápojov ako klasický sirup.