Úžasný dôvod, pre ktorý naše babičky nikdy nevyhadzovali kôstky zo sliviek: Tento účinok by mali poznať hlavne ženy!

V minulosti naši starí rodičia uchovávali tradíciu, že kôstky sliviek, ktoré sa nedostali do kotla, putovali v košíku do oblastí, kde ich gazdovia, roľníci a potulní sadári vysievali do remízok a medzí. Takto vznikali nové odrody, ktoré boli vitálne a mali výnimočnú chuť a odolnosť. Starkí nám preto dodnes hovoria :„Keď odhadzuješ kôstku od slivky, zahoď ju tam, kde má šancu vyrásť v pekný strom.“

Takto ich využijete aj dnes

To však ani zďaleka nie je všetko. Prinášame pár perfektných starých rád, ako zužitkovať slivkové kôstky. Ak práve teraz robíte lekvár, alebo džem, určite ich nevyhadzujte, budú sa vám perfektne hodiť.

Likér zo slivkových kôstiek – chutí ako drahé amaretto

Potrebujeme

500 ml kôstok

200 g kr. cukru

700 ml alkoholu (aspoň 30%)

Postup:

Do nejakej širšej uzatváracej sklenenej nádoby dajte kôstky.Pridajte cukor a alkohol, premiešajte a dobre uzavrite. Nechajte dozrievať 3-4 mesiace na teplom mieste.Potom likér cez sitko  sceďte do likérových fiaš. Chuti to veľmi podobne, ako drahé amaretto.

Liečivá sila slivkovej kôsty – pre ženy, aj športovcov

Vysušte ich a dajte do ľanového alebo bavlneného vrecka. Kôstky sú skvelým materiálom na výrobu vyhrievacích vankúšikov, pretože vedia výborne udržať teplo. Ak máte menštruačné bolesti brucha alebo športové zranenie, vankúšik nahrejte a priložte na boľavé miesto. Kedysi boli tieto vankúšiky súčasťou výbavy každej ženy, pri bolesti brucha, kŕčoch alebo aj bolestiach močových ciest nemohli chýbať.

Perfektné teplené vlastnosti

Ak trpíte bolesťami hlavy, upchatými dutinami, alebo zápalom ucha, je dobré mať vždy poruke menšie vankúšiky, alebo vrecká naplnené kôstkami. Stačí vložiť na chvíľu do mikrovlnky, nechať zahriať a prikladať na bolestivé miesta. Kôstky výborne držia teplo, bolestivé miesta príjemne vyhrejú a urýchlia liečbu a zmiernia bolesti.

Aj pre bábätká

Malý vankúšik naplnený kôstkami pomôže dieťatku lepšie spať, pomáha aj pri kolikách, nepokoji a zároveň je veľmi príjemný na dotyk a bábätku poskytuje príjemnú masáž, musia však byť zabalené v hrubšom materiály. Tiež sa mamičkám osvedčil pri teplotách, zápaloch a virózach. Dajte však veľký pozor, aby sa dieťatko nedostalo k obsahu – kôstkam. Tie musia byť naozaj pevne zabezpečené, aby ich dieťatko nezjedlo alebo nevdýchlo. Pre mnohých rodičov je to výborná pomôcka.

Naložené v alpe alebo alkohole

Nechali sa lúhovať niekoľko týždňov a potom používali na potieranie kŕčových žíl, spánkov pri bolestiach hlavy, alebo boľavých kĺbov. Liečivá sila slivkových kôstiek sa tatko využila v celej rodine. Tiež sa hovorilo, že kto sa týmto výluhom potrie na zápästí, na toho nebudú sadať komáre a muchy.

Studený obklad

Tak ako teplo, držia kôstky aj chlad. Ak potrebujete studený obklad šup plastového vrecka a do mrazničky a máte ten najlepší studený obklad.

Slivkový ocot

Na oživenie ovocných nápojov, zákuskov i šalátov, je výborný slivkový ocot. Jeho príprava je veľmi jednoduchá. Vykôstkujte 0,5 kg sliviek a kôstky vložte do fľaše so širokým hrdlom. Zalejte 0,5 l kvalitného jablkového, alebo hroznového octu a nechajte odležať 3 dni na teplom mieste. Po uplynutí tejto doby tekutinu preceďte, prelejte do čistých fliaš a poriadne zazátkujte. Ocot skladujte na temnom a chladnom mieste.

 

Dnes najobľúbenejšie