Úžasné nápady, ako vysadiť levanduľu v záhrade tak, aby naplno vynikla jej krása: Držte sa tohoto a bude sa jej dariť ako nikdy!

Levanduľa môže byť ozdobou aj vašej záhrady. Táto užitočná rastlina nielen krásne vonia, ale pôsobí ako prirodzený prírodný repelnt, ochráni pôrodu pred inváziou slimákov a iných škodcov a navyše – vyzerá krásne a tiež úžasne vonia. Hoci jej pestovanie nie je náročné, je nutné vedieť, ako na to. Poradíme vám, ako dosiahnuť, aby sa levanduli vo vašej záhrade darilo.

Čo treba vedieť, keď ju chcete pestovať!

Vyberte správne miesto

Levanduľa je bylina pochádzajúca zo Stredozemia, darí sa jej na teplých a slnečných miestach. Vyberte miesto vo vašej záhrade, na ktoré dopadajú slnečné lúče aspoň 8 hodín denne. Miesto by malo by tiež malo byť chránené pred vetrom – predovšetkým chladným severákom. Najideálnejšie je južné miesto v záhrade, ktoré by však počas najhorúcejších dní malo byť chránené tieňom. Dobrou voľbou je vysadiť levanduľu vedľa väčšieho kameňa alebo steny domu.

Čo musí spĺňať pôda?

Veľkým nepriateľom levandule je vlhkosť zadržiavaná v pôde. Pôda by mala mať dobrý odtok vody (napríklad na svahu, alebo na vyvýšenom mieste). Mala by byť ľahšia, prevzdušnená a nadýchaná. Pre odvodnenie pôdy môžete do nej pred sadením levandule primiešať piesok.

Ph pôdy

levandula-lekarska-02-g-osiva (1)

Levanduli sa darí v mierne alkalickom (zásaditom) prostredí. Ideálne Ph pôdy by malo byť v rozmedzí medzi 6,7 – 7,3. Ph pôdy môžete zistiť jednoducho pomocou sondy, ktorú zakúpite v záhradkárskych potrebách. Ak máte kyslú pôdu, môžete znížiť jej kyslosť pomocou pridania vápna.

Ako vyberať?

Nesnažte sa levanduľu vypestovať zo semienok, je to náročné a veľmi zdĺhavé – semienka vyžadujú špecifické podmienky. Najodolnejšie odrody levandule sú Mustead a Hidcote.

Kedy sadiť?

Najlepšie je počať so sadením levandule, kým nepominú posledné mrazy – tie môžu rastlinku zničiť. Najlepšie je sadiť na jar a teda vyhnúť sa aj príliš teplým letným dňom. Sadiť môžete aj počas jesenných mesiacov, mali by ste však sadiť 2 mesiace pred nástupom prvých mrazov.

Ako sadiť?

Miesto kde chcete rastlinu zasadiť zbavte buriny a vysaďte dostatočne hlbokú a širokú jamu na korene (jama by mala byť 2x širšia ako koreňový bal rastliny). Rastlinky musia mať medzi sebou rozostupy – dodržujte vzdialenosť približne 9-12 cm, väčšie odrody potrebujú väčšie rozostupy. Rastlinu potom vyberte z črepníka jeme otraste, aby ste z koreňov dostali čo najviac pôvodnej zeminy. Potom rastlinu vložíme do pripravenej jamky, zavlažte vodou a zasypte, pričom a vrchu pôdu jemne zatlačte rukou. Na vrch môžete uložiť vrstvu mulču tak, aby ostal okolo stonky voľný priestor. Nakoniec polejeme vodou, ale dávame pozor, aby sme rastlinu nepreliali.

Prerezávanie

image_of_object

Pred presadením do pôdy môžeme levanduľu prerezať, vďaka čomu sa zabezpečí lepšia cirkulácia vzduchu okolo stonky a podporí sa rýchlejší rast nových výhonkov. Prerezávanie tiež zabráni nadmernému drevnateniu stredovej časti stonky. Rastlinu by ste mali prerezávať raz ročne, pričom sa odporúča prerezávanie na jar – pred začiatkom novej sezóny kvitnutia. Pri prerezávaní by ste mali odstrániť približne 1/3 celej rastliny – pozor však, aby ste prerezávaním nezničili celú rastlinu. Prerezávanie je nutné pre podporu rastu nových výhonkov a napredovanie rastliny v ďalšej sezóne kvitnutia.

Hnojenie

Levanduľa nie je náročná ani čo sa týka hnojenia. Stačí hnojiť raz ročne, ideálne začiatkom jari. Na hnojenie môžete použiť zmes kostnej múčky a kompostu – stačí tenká vrstva hnojiva.

Zalievanie

Ako sme už spomínali skôr, nadmerná vlhkosť je pre levanduľu nebezpečnejšia ako sucho a dokonca aj mráz. Medzi zalievaniami by mala pôda, v ktorej je levanduľa celkom preschnúť. Ak cítite vlhkosť v pôde, rozhodne nezalievajte a počkajte, kým sa pôda vysuší.

Ako bojovať proti burine?

Proti burine je v prípade levandule najlepšie mulčovanie, ktoré korene rastliny  zároveň ochráni pred mrazmi.

Krásne inšpirácie, ako levanduľu vysadiť!

Dnes najobľúbenejšie