Všetky návštevy sa divili, čo to v našom byte tak krásne vonia: Aj keď sa celý deň varí, toto v momente zlikviduje každý zápach – na vône z obchodu už ani nepozriete!

Zozbierali sme pre vás najlepšie triky od šikovných gazdiniek, ktoré zatočia s akýmkoľvek zápachom v domácnosti. Uložiť, nestratiť!

Vôňa na celé týždne – stačí zmiešať a dať do pohára

Budete potrebovať :

  • 2 šálky vody
  • 4 vrecúška želatíny v prášku
  • 2 lyžice soli
  • esenciálny olej podľa vášho výberu
  • sklenený pohár
  • sušené bylinky, koreniny, sušené ovocie, kvety..

V hrnčeku zohrejeme vodu a rozpustíme soľ. Potom pridáme želatínu a znova rozpustíme. Pridáme 10-15 kvapiek esenciálneho oleja, počkáme kým sa všetko nespojí a odstavíme. Do pohára si pripravíme dekoráciu a zalejeme . Necháme stuhnúť a vôňa je na svete ..užívajme si voňavý domov.

V momente sa zbavíte zápachu z varenia

Ak potrebujete rýchlo naplniť miestnosť príjemnou vôňou, vložte do mikrovonky tanierik so škoricou, vanilkou alebo inou aromatickou koreninou. Zapnite na 15 sekúnd a budete prekvapení, ako rýchlo sa celá vaša kuchyňa naplní krásnou vôňou.

Pachu v kuchyni sa zbavíte prevarením aromatických bylín v otvorenom hrnci s vodou. Mäta, šalvia, levanduľa, pamajorán, harmanček a materina dúška do seba rýchlo pohltia všetky pachy. Ak nemáte bylinky nevadí, rovnakú prácu urobí aj povarená voda s octom.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Blesková vôňa tam, kde máte koberce

Gazdinky vedia, že pre okamžité osvieženie vzduchu v miestnosti stačí na koberec rozsypať balíček vanilkového cukru, alebo jedlú sódu zmiešanú s pár kvapkami esenciálneho oleja – v druhom prípade ide aj o výbornú dezinfekciu.

Zápach z topánok?

Stačí do nich nasypať obyčajnú soľ a ráno vyklepať. Soľ je výborný pohlcovač zápachu.

Vylepšené sviečky

Stačia vám celkom obyčajné sviečky, ktoré jednoducho obložíte škoricou. Stačí vám pár kúskov celej škorice a gumička, ktorou ju upevníte okolo sviečky. Potom stačí už len zapáliť a máte postarané o krásnu vôňu.

Navyše, tento nápad aj krásne vyzerá.

Pokojne vyprážte aj 20 rezňov, nebude to cítiť

Základom je dať do oleja aj pár koliesok mrkvy, nebude sa tak rýchlo prepaľovať a nebude zapáchať. Potom

vložte do mikrovlnky tanierik so škoricou, vanilkou alebo inou aromatickou koreninou. Zapnite na 15 sekúnd a budete prekvapení, ako rýchlo sa celá vaša kuchyňa naplní krásnou vôňou.

Ak máte viacej času, dajte do hrnca s vodou aj vetvičku ihličia, zázvor, klinčeky, škoricu a pomaranče (prípadne aj vanilku a iné voňavé prísady. Dajte na plameň a zahrievajte. Keď začnete cítiť vôňu vypnite plameň a nechajte vôňu, nech sa rozlieha po vašej kuchyni.

Pomarančová kôra

Toto skúste počas zimných večerov, je to úžasné na uvoľnenie aj pre vaše dýchacie cesty. Stačí, ak z pomaranča jednoducho nevyhodíte kôru. Napichajte do nej klinčeky a do vnútra vložte čajovú sviečku. Sviečka zahreje kôru a tá začne krásne rozvoniavať.

Toto je ďalší nápad na pomarančovú sviečku.

Vôňa na celé týždne

Potrebujete pár kusov sušeného ovocia, šišky, škoricu, zopár orieškov, alebo aspoň orechových škrupín, klinčeky a ďalšie koreniny, ktorých vôňu máte radi. Všetko vložte do dózy, pridajte pár kvapiek esenciálneho oleja – ideálne pomarančový, škoricový alebo borovicový. Dózu zatvorte a pretrepte obsah. Nechajte pár hodín zatvorené a potom preložte do misky a uložte tam, kde chcete mať krásnu vôňu.

Stromček, ktorý rozvonia celý byt

Namiesto umelých ozdôb vyskúšajte plátok pomaranča a škoricu. Zaveste na vetvičky. Vyzerá to krásne, vonia to krásne.

Voňavé reťaze

Použite na ne plátky pomarančov alebo iných citrusov. Jednoducho navlečte na povraz a zaveste tam, kde chcete peknú ozdobu a aj krásnu vôňu.

Mandarinkový ocot

Do pohára na zaváranie dajte mandarínkové alebo pomarančové šupky a zalejte ich octom. Nechajte lúhovať 2 týždne, sceďte a používajte na umývanie domácnosti. Šupky paliate alkoholom pomôžu na osvieženie vzduchu, ak ich rozprášite po byte. Nechajte lúhovať tiež aspoň 2 týždne!

Soľné vône

Potrebujete morskú soľ, obľúbený esenciálny olej a šupku z pomaranča. Soľ jednoducho premiešajte s pár kvapkami  esenciálneho oleja a potom natlačte do pomarančovej šupy. Soľ na seba naviaže vôňu a zároveň ju uchová na dlhý čas. Pridajte aj pár klinčekov, alebo iné koreniny. Uložte napríklad na krb, či do blízkosti zdroju tepla. To ešte umocní uvoľňovanie krásnej vône.

Využite šišky, tento trik vám rozvonia celý byt

Šišky z lesa dajte na pol hodiny do rúry pri teplote 200 stupňov. Šišky sa vysušia a vydezinfikujú. Potom ich vložte do vrecka a medzi šupinky nakvapkajte pár kvapiek vášho obľúbeného esenciálneho oleja. Zatvorte a nechajte pár hodín odstáť. Potom len rozložte do priestoru. Máte krásnu dekoráciu a osviežovač vzduchu v jednom.

Voňavé dekorácie do celého domu

Ďalšie likvidátori zápachu v domácnosti

Už žiaden zápach z odtoku

Ak vám pri zmene tlaku vždy zapácha odtok, skúste túto skvelú radu. Do odtoku pripevníte voňavú tabletu do WC, nielen si tak poistíte krásnu vôňu, ale látky, ktoré tableta obsahuje zároveň zabezpečia, že sa odtok neupchá.

Prvá pomoc proti zápachu z odtoku: Večer nasypeme 2 bal. prášku do pečiva do odtoku na noc,ráno už len spláchneme silným prúdom vody. Máte pokoj aj na viac dní.

Vysávanie

Nenávidíte typický zápach, ktorý vzniká pri vysávaní, vyskúšajte toto. Pred vysávaním nasypte na koberec zmes sódy bikarbóny a vanilkového cukru. Pre ešte lepší výsledok nasypte trochu tejto zmesi aj do vrecka vo vysávači.

Odpadkový kôš

Ak chcete zabrániť zápachu, nasypte do koša trochu sódy bikarbóny. Dokáže to rýchlo odstrániť zápach a ťažký vzduch v miestnosti.

Zvieratá

Ak máte v byte domácich miláčikov. Odstrániť zápach zo zvieracích a mačacích pelechov môžete rýchlo a úplne jednoducho, ak ho posypete sódou, počkáte 15 minút a vysajete. Sódu použite aj pri zvieracích toaletách. Keď budete meniť podstielku, nasypte na dno trochu sódy a až potom dajte podstielku.

Kožušinový kabát

V skrini môže zatuchnúť. Ak chcete, aby bol na sezónu nachystaný v perfektnom stave, takto jednoducho ho zbavíte zápachu. Stačí ako ho vyšistíte kefou, tkroú pospyte jedlou sódou.

Gauč, posteľ, pohovky aj iný čalúnený nábytok

Rovnako, ako kabáty, aj čalúnený nábytok zbavíte zápachu pomocou jedlej sódy. Stačí posypať (najlepšie to ide cez sitko), nechať pôsobiť aspoň 15-20 minút a vysať. Zápach sa stratí, akoby nikdy ani nebol.

Lesk a vôňa v celom byte

Aviváž rozžiari aj vašu plávajúcu alebo PVC podlahu. Stačí, ak ju pridáte do teplej vody namiesto bežného prostriedku na umývanie podláh. Stratený lesk je späť ako lusknutím prsta. A navyše, tešte sa na krásnu vôňu v celom byte.

Domáci osviežovač, ktorý vás zbaví múch

Poznáme omnoho jednoduchší a lacnejší spôsob, ako vyčariť krásnu vôňu, z ktorej vás rozhodne nerozbolí hlava.

Potrebujeme:

10 kvapiek obľúbeného esenciálneho oleja (ideálne, eukalyptový, levanduľový, mätový)

1 lyžicu jedlej sódy

500 ml destilovanej vody

Prázdnu a čistú nádobu s rozprašovačom

Postup:

Vodu zmiešame so sódou a prelejme do fľaše s rozprašovačom. Pridáme esenciálny olej, fľašu uzavrieme a pretrepeme. Potom jednoducho rozprášime do priestoru na miesta, ktoré chceme prevoňať.

Toto odstráni zápach zo záclon, závesov, kobercov aj čalúneného nábytku

Čalúnený nábytok sa nedá vyprať ako bežné prádlo a keďže neustále stojí v otvorenom interiéri, stáva sa doslova lapačom prachu. Rovnako aj záclony, kreslá, pohovky, športové tašky, školské tašky topánky či matrace. To všetko môžete zbaviť zápachu z prachu a typického zatuchnutia v jednom kroku. Tento zázrak vám úplne zmení vzduch v miestnosti, odporúčam. Používali sme ho aj v hotely vo Švajčiarsku a nedám naň dopustiť ani na mojom súčasnom pracovisku v Budapešti.

Potrebujeme:

500 ml prevarenej vodky

50 g číreho alkoholu 40%

1 lyžicu jedlej sódy

10-15 kvapiek esenciálneho oleja pre vôňu

Fľaša s rozprašovačom

Postup:

Vodu prevaríme a necháme vychladnúť na 30-40 stupňov, nalejeme do rozprašovača, pridáme sódu, alkohol, olej, zavrieme a pretrepeme.

Teraz už stačí len poriadne nastriekať na povrch pohoviek, závesov, ale aj koberca či záclon – väčšina pachov zmizne po prvej aplikácii. V prípade staršieho nábytku – sedačky, kresiel, pohovky, aplikáciu po vysušené opakujeme.

Voňavé kúzlo od Valiky

Kedysi som kupovala vône a voňavé spreje v obchode, ale tomu už je koniec. Navyše, vďaka tomuto nápadu vám môže voňať nielen domácnosť, ale aj prádlo. Celé kúzlo je v obyčajnej aviváži, avšak nepridávajte ju do práčky, naučím vás niečo oveľa lepšie. Aviváž mi veru pri praní vôbec neslúžila dobre. Zlepené uteráky, zanesená práčka, to všetko podľa opravára práčok urobí práve ona. Ak ju používate dlhodobo tak, ako ja, môže vám poriadne skomplikovať život. Teraz namiesto nej dávam do práčky ocot, no aj tak ju naďalej kupujem, aby mi prádlo a domácnosť krásne voňala, akurát ju používam inak. V televízii som totiž videla tento perfektný nápad a odporúčam ho aj vám!

Potrebujeme:

375 ml aviváže (ja kupujem levanduľovú, ale môžete ktorúkoľvek)

9 plátov želatíny

Formu na ľad

Postup:

Želatínu dáme napučať do studenej vody.

Aviváž nalejeme do hrnca a preložíme na plameň, zahrievame na slabom plameni tak, aby bola zahriata, ale aby nezačala vrieť.

Napučané pláty vložíme do hrnca s avivážou a miešaním rozpustíme, potom zložíme z plameňa a nalejeme do formičiek na ľad, alebo do iných ľubovoľných formičiek.

Necháme aspoň 24 hodín stuhnúť a potom vložíme do pláteného vrecka, alebo môžeme nechať aj len tak. Potom jednoducho vložíme do skrine, do kúpeľne, na chodbu, alebo jednoducho tam, kde chcete mať krásnu vôňu. Vyberte si vôňu aviváže, ktorá vám je príjemná – ja používam levanduľu, tú má rada celú rodina. Je to naozaj skvelý tip a navyše, aj prádlo krásne vonia a to bez kvapky aviváže!

Vlaďka L.