Už žiadne štípance! Takto si udržíte osy od tela celé leto

Jednoduché a ekologické riešenia vám pomôžu vyhnúť sa nepríjemným žihadlám. Fungujú ako prírodné odpudzovače a pasce pre osy, ktoré vám pomôžu zbaviť sa tohto nechceného bodavého hmyzu.

Osy patria k najneobľúbenejším živočíchom, od ktorých si radšej držíme odstup, pretože nikto nechce pocítiť na vlastnej koži ich žihadlo. Ich bodnutie je nepríjemné, a ešte o to viac, ak sa po ňom u niekoho prejavuje alergická reakcia. Keď si postavia hniezdo na nevhodnom mieste, napríklad pod vašou strechou pri vchodových dverách, je logické, že s tým potrebujete niečo urobiť. Využite tieto jednoduché metódy, ktoré sú prírodné a bez použitia jedov, a pomôžu vám zbaviť sa ôs. Fungujú rovnako dobre, ako chemikálie z obchodov, ak nie aj lepšie.

1. Obyčajná mäta

Ak chcete znížiť množstvo ôs u vás v záhrade, nasaďte si mätu. Táto bylinka odpudzuje osy a navyše si z nej môžete pripraviť chutný domáci čaj a pridávať ju aj do osviežujúcich nápojov. Osy efektívne odoženiete aj pomocou mätového oleja, ktorý sa dá buď kúpiť alebo vyrobiť zmiešaním s vodou. Zmes potom pomocou rozprašovača nastriekajte na miesta, kde sa osy zvyknú vyskytovať.

2. Olejček z klinčekov, muškátov a citrónovej trávy

Vyskúšať môžete aj túto zmes, ktorá dokáže odpudzovať osy. Stačí zmiešať klinčeky, ktoré máte medzi koreninami, kúsok muškátu a citrónovej trávy s trochou vody a čistiaceho prostriedku na riad. Zmes dajte do nádobky s rozprašovačom a nastriekajte ju do miest, kde si u vás osy rady stavajú svoje hniezda. Osy si zvyknú stavať hniezdo často na tom istom mieste, preto postriekajte najmä tie miesta, kde mali hniezda v minulosti.

3. Saponát s vodou

Jednoduchým a ekologickým riešením je pridať dve polievkové lyžice saponátu na riad do fľaše s vodou, ktorými opäť postriekate neželané miesta. Je to omnoho lepšie a rýchlejšie ako pesticídy.

4. Cukrová voda

Osy môžete nalákať do pasce, v ktorej im bude neodolateľne voňať cukrová voda. Nádobu však musíte upraviť tak, aby sa im z nej už nepodarilo vyjsť. Takúto pascu si môžete úplne jednoducho vyrobiť z dvojlitrovej fľaše od minerálky, ktorej vrchnú časť (približne 1/4 fľaše) odrežete a prevrátite naopak a posadíte ju do spodnej časti fľaše, v ktorej je cukrová voda. Osy vletia za lákavou tekutinou, ale cez hrdlo fľaše sa už nebudú vedieť dostať von.

5. Sladká voda s octom

Ďalšiu podobnú pascu môžete pripraviť pomocou medu a octu. Zohrejte si 1/4 litra vody a rozpustiťe v nej 4 lyžičky medu. Sladkú zmes potom nechajte vychladnúť a spolu s trochou octu ju potom nalejte do tmavej fľaše s hrdlom. Tú potom postavte na miesto, kde sa osy zvyknú zdržiavať. Môžete tým predísť tomu, aby vás otravovali pri príjemnom posedení v záhrade.

6. Preventívne opatrenia

Ak chcete zabrániť tomu, aby sa vám osy dostali do domu, musíte urobiť preventívne opatrenia. Mali by ste vyplniť tesnením všetky škáry, ktorými by sa mohli nechcene dostať dovnútra. Najlepšie je urobiť to koncom jesene alebo začiatkom jari. Ale ak v nejakej časti domu náhodou nájdete osie hniezdo, nesnažte sa ho tam „zapečatiť“. Osy by si našli cestu von, aj keď by sa mali prehrýzť cez steny.

7. Zakryte kompost

Osy sú rozšírené najmä tam, kde majú veľa zdrojov potravy, ktorá nie je nijako krytá. Keď máte doma v záhrade kompost, mali by ste ho umiestniť do nádoby na kompost, ktorá sa dá zakryť, aby nemali osy ku nej voľný prístup, pretože potom sa u vás budú zdržiavať veľmi rady.

Osy majú aj pozitívnu stránku

Napriek všetkým negatívam sa aj na osiach dá nájsť niečo pozitívne. Keď sú u vás v záhrade osy, máte jednu výhodu. Na rozdiel od včiel, ktoré kŕmia svoje larvy peľom, osy kŕmia tie svoje hmyzom. Vďaka tomu máte škodcov z kategórie hmyzu v záhrade pod kontrolou, osy sa totiž postarajú o to, aby ich tam nebolo prebytočne veľa. Podľa National Geographic dokonca niektorí farmári osy využívajú na ochranu svojej úrody. A napriek rozšírenému názoru, že osy rastliny neopeľujú, opak je pravdou. Opeľovať dokážu aj osy, iba nie v takom rozsahu ako včely.

Dnes najobľúbenejšie