Ušetrite na kúrení až polovicu! Odborníci prezradili štyri jednoduché triky, o ktorých väčšina ľudí netuší

Šetrenie v zimných mesiacoch nezávisí iba od izolácie. Náklady na vykurovanie sa dajú znížiť až o polovicu.

Zimné obdobie je pre domácnosti náročnejšie, práve z dôvodu vykurovania. Nedostatočne zateplené domy spôsobujú to, že sa v zimnom období zvyšuje koncentrácia znečisťujúcich látok, čo ma za následok zvýšený výskyt smogu. Aj napriek dobre zateplenému domu môžete byť finančne stratoví. Pri správnej izolácii si náklady môžete znížiť až o 50 %. Šetríte tým nielen vašu peňaženku, ale v konečnom dôsledku aj životné prostredie.

Odborníci dali 4 rady, ktoré vám ušetria peniaze

Ponúkame zopár rád,ktorými môžu ušetriť aj majitelia neizolovaných rodinných domov.

1. Uložte si nastavenie ideálnej teploty

Je dôležité, aby bola vykurovacia sústava vášho rodinného domu dobre ovládaná a aby bola teplota nastavená individuálne v každej miestnosti. Znížením teploty o jeden stupeň môžete znížiť spotrebu energie a náklady na vykurovanie o 6%. Kým neprídu tuhé mrazy, môžete vykurovať klímou, tá je na začiatku sezóny vždy menej finančne náročná. Nezabúdajte, že v spálni by mala byť nižšia teplota, ako inde v byte.

Základom je nastaviť si na teplomery v spálni vhodnú teplotu, ktorá by počas celej jesene a zimy mala byť v rozmedzí 18-21 stupňov Celzia, nie viac, nie menej!

Správna tepltoa počas spánku spôsobuje:

–  ušetríte na vykurovanie, väčšina ľudí má totiž v spálni zbytočne vysokú teplotu

– chudnutie: chladnejšia tepltoa aktivizuje metabolizmus a vy tak pálite kalórie aj počas spánku.

– vyššiu produkcia melatonínových hormónov: ráno budete nielen oddýchnutejší, ale tieto hormóny sú aj prevenciou proti predčasnému starnutiu pokožky.

– lepšiu imunitu: budete omnoho lepšie znášať vrtochy chladného počasia a tiež bude vyššia aj vaša odolnosť voči baktériám a vírusom.

– lepšiu náladu: zabudnite na podráždenú jesennú náladu, ak si v noci dobre oddýchnete, svet bude hneď krajší a vy lepšie naladení.

 

2. Jednoduchý okenný trik, ktorý mnohí ľudia nevedia

Ak vám okenné rámy na plastových oknách prepúšťajú chladný vzduch, účet za vykurovanie sa vám poriadne nafúkne. Vezmite hárok papiera a jednoducho ho zatvorte do okna. Ak papier môžete vytiahnuť aj napriek tomu, že okno je zatvorené, musíte ho prestaviť na takzvaný zimný režim. Rám okna sa totiž pod vplyvom vonkajšej teploty zmršťuje alebo naopak rozpína. To v zime môže znamenať, že sa výrazne obmedzia jeho izolačné vlastnosti a vám do bytu prenikne studený vzduch. Jednoduchým nastaveným docielite, že okno bude tesniť tak, ako má. Pre nastavenie správneho tlaku vezmite štvormilimetrový (4 mm) imbusový kľúč. Potom v spodnej časti rámu jednoducho nájdete otvor, do ktorého kľúč pasuje. Teraz otočte kľúčom o 90 stupňov doprava, aby ste zvýšili tlak (zimný režim) alebo doľava (letný režim).

3. Vypnúť kúrenie pri odchode z domu nemusí byť dobrý nápad

Ak odpojíte vykurovanie pri odchode z domu, bude zohrávať dôležitú úlohu to, koľko stupňov bolo v domácnosti. Dôležitá je rovnako aj celková izolácia budovy. Ak je dom izolovaný, nie je nutné nastavovať termostat na nižšiu teplotu, pretože cez steny prechádza teplo len minimálne.

4. Bez ohľadu na chlad je dôležité vetrať

Bez vetrania sa v byte drží vlhkosť, tá v kombinácii s teplotou je skvelým základom pre nebezpečnú čiernu pleseň, rosenie okien a ďalšie negatívne faktory. Dôležité je však v zime vedieť, ako vetrať.

V zimných mesiacoch potrebujeme vetrať krátko, ale intenzívne, niekoľkokrát počas dňa. Pri vetraní je dôležité dávať pozor na to, aby ste neprechladli. Ak otvoríte okno na vetranie, môžete nechať prúdiť vzduch v priemere 5 až 20 minút.

Dnes najobľúbenejšie