Vydrží 3 mesiace, stojí len 1 Euro: Vyrobte si účinný domáci prášok do umývačky riadu!

Prestane utrácať za drahé prípravky plné chémie a stavte na „sedliacky rozum“.

Ak máte doma umývačku riadu, určite viete, koľko peňazí vám každý mesiac ukrojí nákup tabliet do umývačky z obchodu. A hoci reklama sľubuje takmer zázračné účinky, aj tak často zisťujeme, že svoju prácu poriadne odflákli. Na riadoch ostávajú zvyšky jedál a mastnota.

Prestane utrácať za drahé prípravky plné chémie a stavte na „sedliacky rozum“. Prinášame vám 5 receptov na výrobu účinných tabliet do vašich umývačiek riadu, ktoré zároveň nemusíte dopĺňať ďalšími prípravkami proti vodnému kameňu či zmäkčovaniu vody. To sa oplatí, nemyslíte? :-)

Základný recept na domáci prostriedok (stojí 1 Euro, vydrží 2 – 3 mesiace)

Potrebujeme:

100 g jedlej sódy

100 g hrubozrnnej morskej soli

100 g kyseliny citrónovej

Postup:

Všetky prísady jednoducho zmiešame a uchovávame v uzatvárateľnej dóze. Zmes sa nesmie dostať do kontaktu s nadmernou vlhkosťou. Ako ochranu pred vlhkosťou je dobré vložiť do prášku a niekoľko zrniek ryže v látkovom vrecúšku.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Do umývačky dávkujeme 2 lyžičky prostriedku (v závislosti od znečistenia riadov). Namiesto leštidla použite obyčajný ocot.

1

Potrebujeme:

300 g jedlej sódy

300 g práškovej sódy na pranie

150 g hrubozrnnej kuchynskej soli – alebo morskú soľ

150 g práškovej kyseliny citrónovej

1/2 šálky bieleho octu

Postup:

Všetky ingrediencie zmiešame a preložíme do uzatvárateľnej dózy. Obsah dózy však nesmie zvlhnúť, pretože kyselina citrónová by pri kontakte s vlhkosťou stvrdla na kosť.

Dávkujeme: Do dvierok na čistiac prostriedok (tabletu) dáme 2 lyžice zmesi a môžeme k nej pridať 1-2 kvapky saponátu (nie viac).

Do priehradky na oplachovanie nalejeme biely ocot.

2

Zmiešame pohár vody a pohár tekutého kastílskeho mydla. K tomu pridáme dve čajové lyžičky citrónovej šťavy. Skladujte v sklenenej nádobe.

Mix nalejeme do priehradky určenej na  tabletu a do priehradky na oplachovanie opäť nalejeme 1/2 šálky bieleho octu.

3

Potrebujeme:

120 g práškovej kyseliny citrónovej

120 g práškovej sódy na pranie

40 g sódy bikarbóny

40 g morskej soli

Voliteľné: 2 ml citrónovej silice

Postup:

Sypké ingrediencie zmiešame a preložíme do uzatvárateľnej dózy. Ak sme sa rozhodli pridať aj silicu, nakvapkáme ju na vrch zmesi, potom dózu zatvoríme a poriadne pretrepeme, aby sa celý obsah premiešal.Dávkujeme 1 lyžicu na 1 cyklus.

Poznámka: Prípravok najlepšie funguje pri teplote 50 stupňov, pri nižších teplotách je vynikajúci na menej znečistený riad.

4

Potrebujeme

1 ½ šálky vody

½ šálky destilovaného bieleho octu

¼ šálky kastílskeho mydla

2 lyžice citrónovej šťavy

2 lyžice morskej soli

1 lyžicu práškovej sódy na pranie

10-15 kvapiek esenciálneho oleja –voliteľné

Postup:

V malom hrnci zmiešame vodu s octom, preložíme na mierny plameň a privedieme k varu. Potom postupne pridávame ďalšie ingrediencie a za stáleho miešania necháme na plameni, kým sa všetky nerozpustia. Potom zložíme z plameňa a necháme vychladnúť. Prípravok premiestnime do uzatvárateľnej nádoby. Ochladený roztok sa rozdelí do dvoch vrstiev. Pred použitím je tak potrebné pretrepať ho. Dávkujeme 2 lyžice na cyklus.

Poznámka: Do dávkovača na oplachovanie nalejeme biely ocot. Vďaka nemu budú riady žiarivo čisté a predovšetkým sa zbavia všetkých pozostatkov čistiaceho prostriedku.

5

homemade dishwashing detergent

Potrebujeme:

1 šálku sódy na pranie

1 šálku jedlej sódy

3 balenia nesladeného citrónového nápoja v prášku 3 x 10 g

1 šálku hrubozrnnej kuchynskej soli

1 šálku vody

Postup:

Všetky sypké ingrediencie zmiešame vo väčšej nádobe a premiešame lyžicou. Ak chceme, môžeme čistiaci prostriedok nechať v tomto stave a používať ho ako prášok. Na jeden cyklus používame 1 lyžicu.

Druhou možnosťou je vyrobiť z neho čistiace tablety. Spravíme to jednoducho tak, že do zmesi pridáme vodu. Počkáme 1-2 minúty, kým zmes prestane šumieť a bublinkovať. Potom hmotu preložíme do formičiek na ľad. Zmes do formičiek dôkladne vtlačíme prstami. Potom zmes vo formičkách necháme vyschnúť minimálne 24 hodín. Keď je obsah formičiek suchý, jednoducho ho vyklopíme rovnako ako kocky ľadu. Tablety skladujeme v uzatvárateľnej dóze. Dávkujeme 1 tabletu na jeden cyklus.

Do dávkovača na oplachovanie  nalejeme  ½ šálky jablčného octu.