Ušetria čas, námahu aj vaše financie: Tipy a triky na vianočné upratovanie od našich babičiek!

Upratovanie pred Vianocami dá poriadne zabrať, a tak sa zíde každý tip, ako si to zjednodušiť. Ak nechcete používať zbytočne veľa chemických prostriedkov, inšpirujte sa našimi babičkami. Tie by vám poradili niektoré zo svojich šikovných trikov.

Vianoce sú čoskoro tu, a tak už pomaly každý začína s vianočným upratovaním, aby pripravil svoju domácnosť na tieto sviatky. Gazdinky dobre vedia, že ak sa chcú vyhnúť stresu, musia začať v predstihu. To by vám odobrili aj vaše babičky a prababičky, ktoré mali na predvianočné upratovanie omnoho viac času, ako dnešné moderné ženy. Netreba však zúfať, pretože všetko sa ešte dá stihnúť.

Tipy našich babičiek

Ak sa chcete radami našich babičiek inšpirovať ešte o niečo viac, vyskúšajte domáce postupy na upratovanie a čistenie, ktoré by vám nepochybne odporučili. Vždy si totiž vystačili bez chemických prostriedkov a mali perfektné triky v domácnosti, na ktoré sa už pomaly zabúda. Český portál idnes.cz vytvoril zoznam niekoľkých tipov, ako upratať svoju domácnosť bez chémie. Vysúšajte ich doma aj vy.

1. Ocot

Ocot môžete využiť na dezinfekciu a čistenie chladničky. Ak ju zvnútra pretriete octom, uchránite svoje vianočné jedlá od pachov potravín, ktoré ste v nej skladovali predtým. Pomocou octu tiež môžete odstrániť vodný kameň z rýchlovarnej kanvice. Nechajte v nej asi dve hodiny postáť ocot a potom v nej niekoľkokrát prevarte čistú vodu.

2. Sóda bikarbóna

Pri detailnejšom upratovaní určite narazíte na miesta v domácnosti, ktoré už sú zájdené a potrebujete ich poriadne vyčistiť. Namiesto prostriedku z drogérie môžete siahnuť po sóde bikarbóne, ktorá má skvelý bieliaci účinok. Pomocou nej vyčistíte aj zájdené poháre a hrnčeky s usadeninami, ktoré sa vám už nedajú umyť. Dokáže zahladiť aj čierne škvrny po plesni, samotný problém plesne však musíte vyriešiť inak.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Tip: Sóda + ocot

Na čistenie odpadov je skvelá práve kombinácia uvedených kuchynských surovín. Do výlevky nasypte pol hrnčeka jedlej sódy, zalejte to trochou octu a 15 minút nechajte pôsobiť. Potom to zalejte horúcou vodou.

3. Zubná pasta

Pasta nie je iba na umývanie zubov, ale vyčistiť dokáže aj iné povrchy. Trochu zubnej pasty dajte na handričku alebo vatový tampón a vyčistite zájdené striebro, či už ide o príbor alebo iné predmety.

4. Alpa a čaj

Ak chcete, aby sa vaše okná opäť rozžiarili, môžete použiť zmes teplej vody a alpy. K lesklému zrkadlu vám dopomôže vychladnutý slabý čaj alebo octová voda. Namočte si v tekutine handričku, vyžmýkajte ju a zrkadlo pretrite. Keď to zaschne, môžete ho vyleštiť.

5. Sprej na pomliaždeniny

Oblečenie, na ktorom sa vám zachytila žuvačka, môžete dať do mrazničke. Ale čo ak sa vám nejakým nedopatrením usadila žuvačka napríklad na vašej sedačke? V lekárni si môžete zakúpiť sprej na pomliaždeniny, ktorým žuvačku zmrazíte a následne ju môžete jednoduchšie odstrániť.

6. Papier na pečenie

Každá domácnosť bojuje s tým, že zaprášený povrch skriniek kuchynskej linky je mastný. Tu pomôže jedine silný odmasťovač, do budúcna tam však môžete umiestniť obyčajný papier alebo papier na pečenie, ktorý môžete podľa potreby kedykoľvek bez namáhavého čistenia vymieňať.