Usadenina z kávy vám ušetrí kopec peňazí. S týmto všetkým vám môže pomôcť!

Tiež si neviete ráno predstaviť bez šálky voňavej kávy? Ak ste fanúšikom klasickej rozpustnej kávy, po jej dopití vám na dne šálky ostane usadenina. Najbežnejším spôsobom, ako s ňou naložiť je pre mnohých jednoducho ju vyhodiť do odpadu. Asi by vám v tej chvíli vôbec nenapadlo, že vyhadzujete cenného pomocníka, ktorý vám  pomôže vyriešiť nejeden problém v domácnosti, záhradke a dokonca podčiarkne aj vašu krásu. Keď si prečítate našich 9 tipov pochopíte, že na dne rannej šálky kávy sa ukrýva hotový poklad!

Vyženie škodcov

Ak máte záhradku, určite sa každoročne pasujete s prívalom škodcov, ktorí devastujú budúcu úrodu. Predovšetkým slimáky sú jedným z najväčších postrachov záhradkárov. Na vyhubenie týchto príživníkov často používame agresívne chemikálie, ktoré v konečnom dôsledku môžu poškodiť kvalitu našich plodín. S týmto problémom vám spoľahlivo pomôže kávová usadenina. Vytvorte okolo záhonov pruh pilín široký 10 centimetrov a následne polejte piliny roztokom z kávovej usadeniny – získate ho tak, že usadeninu zalejete vriacou vodou. Tento roztok je pre škodcov smrteľným jedom a jeho pach ich už zdiaľky varuje, že na tomto území nemajú čo robiť.

Vyčistí riad a nepoškriabe ani citlivé materiály

Zaschnuté zvyšky jedla na obľúbenej porcelánovej súprave, alebo na drahých hrncoch? Zabudnite na chemický prášok, ktorý spoľahlivo poškriabe povrch vašich riadov. Jednoducho nasypte na handričku alebo hubku trochu usadeniny a postupujete rovnako, ako pri používaní prášku na riad. Riad jednoducho a rýchlo vyčistíte a zároveň sa nemusíte obávať žiadnych škrabancov či iných poškodení.

Dodá kvetom zdravie a krásu

Ak kupujete drahé chemické hnojivá, určite vás poteší správa, že to najlepšie hnojivo pre vaše rastliny máte na dne svojej šálky kávy. Kávová usadenina obsahuje vysoký podiel draslíka, ktorý rastliny vyživuje a posilňuje. Stačí, ak usadeninu necháte vyschnúť a potom ju jednoducho vmiešate do hliny v kvetináčoch. Okrem toho, že vaše rastliny budú zdravé a krásne, nemusíte sa obávať, že ich týmto „hnojivom“ predávkujete.

Osvieži vzduch

Káva dokáže neutralizovať dokonca aj veľmi silné pachy. To sa hodí najmä v kuchyni, kde sa často potýkame s nepríjemným zápachom z chladničky či odpadkového koša. V prípade chladničky stačí, ak premiestnime kávovú usadeninu do menších misiek a tie rozložíte po chladničke. Obsah misiek bude účinne pohlcovať nepríjemný zápach. Čo sa týka koša, nasypte usadeninu na dno a nechajte pôsobiť. Rovnako vás usadenina zbaví nepríjemného zápachu z topánok. Večer ju stačí nasypať (samozrejme vysušenú) do topánok a ráno vysypať. Zápach bude raz-dva preč.

Lepšia ako drahá kozmetika

Oživí lesk a zvýrazní prirodzenú farbu vlasov

Ak máte tmavú hrivu, kávová usadenina dodá vašej prirodzenej farbe nádherný lesk. Stačí, ak si pred umývaním vlasov vmasírujete usadeninu do vlasov, zbalíte fóliou a potom prikryjete uterákom. Nechajte pôsobiť 20 – 25 minút a potom vlasy umyte šampónom.

Zatočí s celulitídou

Kávová usadenina je obávaným nepriateľom pomarančovej pokožky. Mnohé ženy na ňu nedajú dopustiť a zhodne tvrdia, že je účinnejšia ako drahé kozmtické prípravky. V tomto prípade je však veľmi dôležitá pravidelnosť, pozitívne výsledky však uvidíte už po prvom použití. Kávovú usadeninu naneste na partie, na ktorých vás trápi celulitída a masírujte po dobu 5-7 minút. Potom môžete tieto miesta zabaliť do fólie a nechať pôsobiť ďalších 15 minút. Nakoniec stačí opláchnuť vodou.

Dokonale hladká a jemná pokožka

Vedeli ste, že na peeling z kávových zvyškov nedajú dopustiť hollywoodske hviezdy ani známe topmodelky? Stačí, ak usadeninu zmiešate s olivovým olejom (prípadne s medom) a touto zmesou krúživými pohybmi masírujete pokožku. Tento domáci peeling spoľahlivo odstráni odumreté buky a vaša pokožka bude krásna, hladká a pružná.

Drevený nábytok bude opäť ako nový

Vyblednutý alebo poškodený drevený nábytok? Nezúfajte, dajte si v pokoji šálku kávy a potom usadeninu, ktorá ostane na dne, zmiešajte s malým množstvom horúcej vody, tak, aby vznikla hustá kašička. Získate tak ekologickú, šetrnú a úžasne účinnú kúru na drevený nábytok, ktorá je lepšia ako chemikálie či moridlá. Zmes stačí naniesť na poškriabané alebo vyblednuté miesta a potom preleštiť prostriedkom s obsahom včelieho vodku. Váš nábytok bude žiariť opäť ako nový!

 

 

Dnes najobľúbenejšie