Levanduľu zebrám 3x do roka a vždy krásne zakvitne: Jarka prezradila tajomstvo najkrajšej levandule + zaručený recept proti moliam!

Pestovaniu levandule sa venujem roky a rastlinky, ktoré mám vysadené na záhrade ma tešia už celé roky. Naučila som sa, ako sa o ňu starať sama, bez nejakých múdrych knižiek či internetu. Levanudle mám krásne zakvitnuté každý rok, aj keď susedia nadávajú, že tento rok z nej nič nemajú, ja im vždy posielam bohaté kytičky, aby mali aspoň nejakú radosť. :-)

Ako sa pani Jarka stará o levanduľu a prečo zberá kvety aj 3 x za leto?

Levanduľa je prakticky úplne nenáročná a ja ju ani nehnojím a má vždy veľa kvetov. Zvláda sucho, obľubuje slnko, jediné, ako sa o ňu starám, je že ju režem na jeseň a na jar. Vždy v júni, keď sa objavia prvé kvety, odstrihnem ich a zviažem do kytičky – na sušenie odstrihnem kvety, ktoré ešte celkom nerzokvitli. Zavesím hore hlavou do tmavej izby a nechám usušiť. Takto používam levanduľu proti moliam a do vankúšov, pretože sa s ňou lepšie spí a človek si aj kvalitnejšie oddýchne. Z naplno rozkvitnutých kvetov robím sirup, tinkútu (dávam do alpy). Moje tajomstvo je v tom, že vždy odstrihnem len zakvitnuté stonky a ostatné nechám tak, takto levanduľu naštartujete k tomu, aby ste mali zber aj 3x do roka. Je to výborná vec, hlavná zásada je ale nestrihať aj stonky, ktoré ešte nestihli zakvitnúť – len rozkvitnuté, keď ich odstrihnem v júni, do jesene zakvitnú znovu a krík je stále pekný.  :-)

Moja prvá tohotoročná úroda

Pozor však pri sušení – slnečné lúče vytiahnu z kvietkov farbu. Preto ich je vhodné sušiť na tmavom mieste.

Jediná väčšia starosť, ktorá sa s pestovaním levandule spája, je jarný rez, ten robím pravidelne koncom marca. Rastlinka vám dá sama vedieť, kedy vhodný čas na strih – keď uvidíte, že sa objavujú nové drobné výhonky, môžete začať. Levanduľu zrežeme približne na 1/3 z nezdrevnatej časti (cca 7-10 cm nad zemou). Na kríku ponecháme len pár lístočkov. Niektorí pestovatelia sa obávajú, či rastlinku nepoškodia, keď ju takto výrazne zrežú – opak je však pravdou. Tento rez spôsobí, že rastlinka zhustne, bude mať rovnomerný tvar a dokonca aj staršie kríky budú opäť bohato a bujaro kvitnúť. Na jeseň už špeciálne nestrihám, jednoducho odstrihnem poslednú úrodu a snažíme sa zachovať pekný okrúhly tvar kríku.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Silná voňavka do skrine proti moliam

Potrebujeme:

2 šálky vody

1 a 1/2 lyžice soli (spomaľuje rast plesní)

Želatína v prášku (ja som použila 2 balenia)

Hrsť sušených kvetov levandule

Pár kvapiek levanduľového esenciálneho oleja

Malé sklenené poháre alebo misky na vloženie gélu

Voliteľné: pár kvapiek potravinárskeho farbiva

Postup:

Želatínu pripravíme podľa návodu tak, že ju necháme v časti vody napučať a potom rozmiešame v zvyšku vody zahrievaním. Potom zložíme z plameňa, pridáme soľ, levanduľu, potravinárske farbivo a esenciálny olej.

Zmes premiešame a potom rýchlo nalejeme do pohárov. Umiestnite nádobky naplnené gélom do chladničky tak, aby sa rýchlo ochladili alebo odložili na pult, aby sa ochladili a stuhli. Následne môžeme hneď použiť – osviežovače fungujú celé týždne – dajte hlavne do skríň a aj do spálne, kde sa postarajú o odplašenie komárov.